Sari la conținut
Forum Roportal
New Task

Cafeaua si puterile ei magice....hmmm..

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De obicei oparesc mai multa cafea ca nu stau toata ziua sa fierb apa, folosesc doar cafea la filtru in palnie si picura bunatatea intr-o cana din aceea inalta, am 3 bucati, sa fie si in rezerva pana mor ca astea doar la Second Hand Stores se mai gasesc. 

Nefolosit am cumparat si un serviciu intreg din Cehia, in ambalajul original, dar era ros de vreme si l-am aruncat desi nu trebuia, sa aibe valoare mai mare de vanzare!!!   

Am si cafea boabe pentru ani multi ca si Cafea Ness, Cafea macinata in cutii de conserve dar si in ambalaj ermetic, miere, zahar si altele ca nu folosesc toate alea din alimentari, dar de ce am nevoie, deja sint in casa.  Orez, Piper boabe, Dafin, Zafran, Saruri, uleiuri, oteturi, Paprika/boia, Thyme, lista e inca foarte lunga.   

Desigur nu pot sa beau nici jumatate din acea cana, dar il pun intr-un container de sticla si in frigider pentru data viitoare.   Mereu mananc un fruct dimineata, cand n-am de facut post, dar n-am stitu ce se scria in ziar, doar ca-mi place asa si m-am obisnuit.   La noi niciodata marul nu este ieftin, soiuri mai noi altoite costa si peste 8 dolari/kg ca la 1 lb = 0,454 de grame sint stabilite preturile la $3.99.  Care-mi plac nu sint ieftine decat enorm de rar mai putin scumpe.   Alea verzi deloc nu-mi plac.     Aceste vase nu se folosesc deja, dar au trecut oceanul enorm de multe din Europa si China, eu le scoteam cand aveam cate-un party cu vecinii de sarbatori dimineata sa fie mai festiv evenimentul, de cand cu Covid s-a oprit viata.  Sa fi fript un bou si tot mergea la o cafea, nu erau deloc suparati vecinii ca e mai mult cina decat micul dejun.

serviciu fin cafea-mic dejun Mitterteich-6 persoane

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii care beau cafea în fiecare zi vor muri mai târziu față de cei care nu beau cafea

"Obiceiul tău zilnic de a bea cafea te poate ajuta să trăiești o viață mai lungă și mai sănătoasă, chiar dacă folosești zahăr în cafea, potrivit unui studiu publicat în Annals of Internal Medicine."      https://evz.ro/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cafea-cu-lapte-640x358.jpg

Ce nu stim inca despre Cafea???    Sint doar parerile unora, s-ar putea ca s-au facut si cercetari insa eu mananc sau beau doar la ce poftesc.   Cafea fara lapte sau acea decoratie frumoasa imi place dar mai beau si cu crema in Elvetia mai mult, dar merg rar asa ca negru il beau, zilnic o cana destul de mare de 200 ml cel putin.  Rezist si fara ca m-a fortat doctorul o vreme sa nu beau cafea decat ca apa de spalat vasele in care a fost cafea.   A facut ceva experienta  precis, dar n-a devenit mai frumos ...

https://www.doctorulzilei.ro/dr-virgiliu-stroescu-despre-cafea-ce-ni-s-a-spus-pana-acum-sunt-minciuni-cafeaua-poate-duce-la/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Cafeaua de dimineață este nelipsită de la micul dejun."  

:eek:  cu mici exceptii ca pe Planeta asta majoritatea beau Ceai la micul dejun, altii lapte sau mananca din ce a ramas gatit de ziua trecuta ca lucreaza greu.   In copilaria mea o supa de chimion era la micul dejun traditia, pentru cei care nu mergeau la munca in munti sa taia lemne pentru a construi case sau altceva.   Ei aveau slanina  sau altceva cu o tuica!!!  Ce drum lung au facut boabele de cafea pana la Romania, in 1964 1 kg de cafea boabe costa 120 de Lei, macinat pe loc costa si mai mult, iar salariul unei muncitoare era de 400 de Lei net in mana din care traiau si 4 persoane.   Barbatii aveau cam dublu fata de femei in oricare industrie.   Nu CAFEA naturala era primul articol pe lista de cumparaturi cand o paine neagra era 4 Lei si trebuia 2 paini pe zi, plus altele!!! 

https://evz.ro/cafea-la-rece-o-reteta-perfecta-pentru-o-savoare-deosebita.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cafea-la-ibric-640x412.jpg

"După cum se dovedește, consumul moderat de cafea este asociat cu beneficii pentru sănătate, inclusiv cu un risc redus de prediabet și boli hepatice.

Cercetătorii au analizat, de asemenea, efectul cofeinei asupra creierului tău – iar descoperirile de până acum par destul de promițătoare când vine vorba de sănătatea ta cognitivă."

https://www.doctorulzilei.ro/cum-sa-bei-corect-cafeaua-ca-sa-faca-minuni-pentru-creier/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pexels-melike-benli-11020238-scaled.jpg?resize=300%2C300&ssl=1     

"Pe lângă faptul că ne aduce un moment unic de relaxare, o aromă incontestabilă și este și aducătoare de energie, cafeaua, atunci când este consumată cu moderație, reduce riscul anumitor boli și ajută în lupta împotriva kilogramelor.    În mod normal, o cană de cafea simplă are între 1 și 10 calorii, depinde de cum o prepari. Espresso simplu are o medie de 4 calorii, iar cafeaua instant ajunge la 10."

*Amar nu se boate bea decat foarte slab, are nevoie de ceva indulcitor, miere naturala, nefiltrata este in cazul meu, altfel n-as manca miere niciodata.  O lingurita rasa pe zi nu strica, nici nu ingrasa sau imbolnaveste pe nimeni, indiferent ce fel de cafea bea.

 

https://www.monden.ro/cafeaua-te-poate-ajuta-sa-slabesti-iata-cum-trebuie-sa-procedezi.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

coffee-scaled.jpeg

Imediat si aici este vreme de o cafea, se recomanda cu scortisoara in loc de lapte, crema si zahar.  Ajuta mult organismului, eu folosesc cel macinat ca se dizolva repede dar si un pic de crema cateodata sau daca e prea fierbinte, ceva suc de fructe sau zeama de compot.   Doar miere folosim ca indulcitor, am si zahar destul dar e bine pus la rece.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau o sugestie de cafea "arsa".

Nu mai stiu unde am baut o cafea foarte diferita de cele de pana acum. Avea un gust intens de ars/prajit/lapte prins.

Un fel de cafea cu tigara inclusa.

Ce cumpar, de unde? Mai vreau :eek:

Si nici macar nu-mi aduc aminte unde am baut-o...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca am baut asa ceva.    

Am intalnit Chilieni care au ceva aparte cu cafea dar nu eram curioasa sa ajungem pan-acolo.   

Mexicanii bea Cacao cu ceva lapte careseamana cu ce ai baut si vreau sa intreb ca esti sigur a fost cafea sau Cacao dar nu de care stim noi in Romania, de-al lor original, de pe camp ca tot aici creste, langa cafea.   Elvetienii l-au prelucrat in ciocolata comerciala ca si belgienii.  

Totusi in State nu este la moda felul lor original de a bea ciocolata fierbinte sau rece ca gheata, dar se gasesc in magazinele lor aceste marfuri, eu nu le cumpar.   Mai tin minte ca mi s-a spus ca ei il fierb cu lapte condensat din asta care se prinde repede ca este indulcit.   Si la dulciuri folosesc foarte mult toti sudamericanii aceasta conserva.   

Cred ca ai de facut cercetari pe computer sa afli ca nu ma declar cunoscatoare, nici nu vreau sa gust nimic ce nu mi se pare familiar.   Cu asemenea experiente se afla cat este de mare LUMEA!!!    La noi in magazine este un raion de cafea cu zeci de branduri de boabe dar si macinate din fabrica dar si boabe pe care lumea le amesteca si-l macina cum vrea si inainte de COVID se oferea la gustat din termos proaspat oparit "cafeaua zilei" una din ele la rand.   Clientii stateau la rand lung sa-l guste, atrarea lume multa ca era si organic aproape totul.

th?id=OP.9xr0%2fvj8G1iXjA474C474&o=5&pid=21.1&w=174&h=174th?id=OP.bsSZlBBC3CTBOQ474C474&o=5&pid=21.1&w=174&h=174

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@ Moto.

Nu are a face firma producatoare dar sa te uiti pe ambalaj și să scrie 100%ROBUSTA. Asta la boabe. Daca iti iei macinata, pastile, ness nu stiu. Dar la boabe functioneaza. Cât ca e calitatea slaba la ROBUSTA. ARABICA  e cafeaua de calitate in proportie cat mai mare. 

 

Editat de Rodica`
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×