Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Lupini, acele argumente, despre care spui ca le-ai adus in discutie, poate ca exista, insa doar in imaginatia ta. La mine n-a ajuns decat un sablon searbad si invechit, nu te supara ca-ti spun.

 

Nu mă supăr eu Octav ! Iartă-l Doamne că nu ştie ce spune ! Şi io ca Isus. :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce fac nici eu cand nu ascult de parinti si ma duc noaptea la discoteca, zicand ca dorm in alta parte. Poate in mintea mea e doar distractia nevinovata..dar riscurile si responsabilitatea nu le constientizez atat de adanc!

 

Si aici se face o greseala. NU toti l-au rastignit pe IIsus. El nu cere iertare cerului pt 'pacatul acela' din partea tuturor, ci doar din partea celora care erau convinsi ca a-l rastigni sau a-l vinde pt un banut..e bine si corect.

 

De unde pana unde atata of intr-o intrebare atat de..simpla?

 

Atat timp cat Iisus a venit sa isi implineasca menirea, sa se sacrifice pentru binele omenirii.. inseamna ca evreii nu au fost decat pioni pe tabla de joc a adevaratului vinovat, cel care a premeditat totul, Dumnezeu.

 

Cat poti gresi..si nu pt ca as cunoaste eu adevarul, ci pentru ca prea vehement e raspunsul tau.

Dar de unde nu stii tu ca Dzeu doar STIE ce se va intampla si NU DISPUNE?

Poate Isus observand unde va duce viciul omului, a inteles ca doar dandu-se pilda de iubire ne mai poate scapa de la ignoranta si rautate!..pardon, varianta asta e cel putin posibila! :pardon:

 

A venit sa implineasca scripturile.

Daca vroia sa ne scape doar de pacatul stramosesc nu stiu daca era nevoie sa se "sinucida" in public. Pana la urma asta a fost reprezentatia lui - o sinucidere.

..sau o daruire suprema?..ca vad ca pe noi oamenii ne mai misca ceva doar cand ceilalti urla de durere...si de cele mai multe ori, nici macar atunci!!

 

Poate ca este...

Daca Lucifer a putut sa decada si sa se transforme in diavol, nu este posibil ca si Dumnezeu sa fi patit acelasi lucru?

Pana la urma, ceea ce l-a innebunit pe Lucifer cere si Dumnezeu din partea oamenilor: slava, supunere etc.

Unde cere Dzeu slava si supunere?

Dumnezeu are vorba aia 'Lasati copiii sa vina la mine! ...nu spune sa ii impingem, nu spune sa ii obligam..ci sa ii lasam, daca asta le e firescul..adica, cel putin sa nu ii impiedecam. Or, 'copiii'..nu vor merge decat la cei placuti la chip si comportament..cei care au suflet curat..or vor merge, si de nu e asa, nu vor ramane! :)

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca cu restul comentariilor sunt intr-o oarecare masura de acord, asta chiar imi displace.

Despre Dumnezeu nu poti spune ca nu poate, ca nu dispune... doar e omnipotent.

Unde zice EL asta..cel putin in Biblie?

Si chiar de ar putea ce spui tu, de ce sa il judecam noi?...cand ni se da mai totul 'pe gratis' mai evoluam spiritual?..nu ne inraim si lenevim si ce vrei tu??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar de unde nu stii tu ca Dzeu doar STIE ce se va intampla si NU DISPUNE?

Daca cu restul comentariilor sunt intr-o oarecare masura de acord, asta chiar imi displace.

Despre Dumnezeu nu poti spune ca nu poate, ca nu dispune... doar e omnipotent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate ca undeva ne vom opri..acolo unde de sine ststatori vom 'detine'formula linistii sufletesti.

 

Bine ca ai cautat citate. El s-a intitulat Atotputernic printre cele lumesti...dar poate ce i-am cere noi, l-ar depasi atata timp cat El ar trebvui sa fie responsabil pt noi si educatia noastra, acolo unde noi nu suntem inca in stare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am apucat de cautat citate...

 

Ieşirea - a doua carte a lui Moise

Cap. 6

2. Apoi a grăit Domnul cu Moise şi a zis către el: "Eu sunt Domnul

3. Şi M-am arătat lui Avraam, lui Isaac şi lui Iacov ca Dumnezeu Atotputernic, iar cu numele Meu de Domnul nu M-am făcut cunoscut lor.

 

Si le mai si bolduiesc ca Zexe. :pardon:

 

Si chiar de ar putea ce spui tu, de ce sa il judecam noi?...cand ni se da mai totul 'pe gratis' mai evoluam spiritual?..nu ne inraim si lenevim si ce vrei tu??

Din ce spui aici s-ar putea subintelege ca nici dupa moarte nu vom avea liniste.. o eternitate de chin?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aici intervin ochelarii de cal, Lupini: dragii de ei, Marii Preoti, stiau foarte bine pe cine rastignesc.

 

 

Tu spui că ştiau,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×