Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Doamne ce mottamo luam cuvintele cand vrem noi ... cand citesc cele de mai sus parca citesc scenariul unui film SF cu buget ieftin... dar Lupini, nu suntem toti ai lui Dumnezeu? Adica tu ii dai dreptul "Diavolului" la "a crea"? Il pui pe picior de egalitate cu Dumnezeu (unii suntem creati de el iar altii de aghiuta)??? Din motive de acest gen zac acum in ignoranta (care nu are nimic de a face cu inteligenta) 6 miliarde de fiinte umane si inca cateva sute de milioane bajbaie cu disperare in cautarea adevarului ... acel adevar pe care Iisus Hristos a venit sa-l aduca si pentru care a spus "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata" (cam asa parca)... cand vrem noi luam cuvintele Bibliei mottamo, cand nu ne mai convine le interpretam la modul figurat, etc... in ce directie bate "vantul" nostru interior sau ne poarta interesele noastre ...

 

Aghiuta nu creaza, ci corupe inca din momentul conceperii unui copil. D-zeu poate indrepta aceasta coruptie. Asa ca nu se stie in final daca un om corupt va ramane corupt sau se va indrepta.

 

Filmul nu e cu buget ieftin. Nu va fi nici o fericire sa traiesti pe pamant peste 50-100 de ani. Va fi o societate globalizata care merge spre anarhie. Acea anarhie, va conduce la o dictatura mondiala, iar dictatura va culmina cu "ur

Editat de Oneiros

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aghiuta nu creaza, ci corupe inca din momentul conceperii unui copil. D-zeu poate indrepta aceasta coruptie. Asa ca nu se stie in final daca un om corupt va ramane corupt sau se va indrepta.

 

Tu chiar crezi intr-un Aghiuta si intr-un Dumnezeu - persoane fizice - constienti de sine si observatori ai lumii noastre?

 

trezirea la punctul zero ne va salva...

 

bun, deci nici tu nu crezi in salvarea prin sacrificiu, da?

si nici in viata vesnica, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu chiar crezi intr-un Aghiuta si intr-un Dumnezeu - persoane fizice - constienti de sine si observatori ai lumii noastre?

 

Nu fizice ci juridice, doar prima e autorizata, a doua paraziteaza. D-zeu e Marele Programator al Matrixului, iar Aghiuta e marele hacker cu multe ajutoare. Ce e asa de greu de priceput, doar stati fiecare in fata unui computer, analogia e simpla.

 

De ce lasa D-zeu pe aghiuta sa hacuiasca lumea? Pentru ca e locul ideal pentru ca aghiuta si ai lui sa se dea de gol. Si asta a fost si scopul pentru care a fost creata. Din pacate, unii oameni au fost predestinati genetic sa greseasca fatal (plus ca s-au nascut intr-un mediu favorabil, cu parinti care i-au indemnat sa comita greseli fatale). Crestinismul sustine ca si pentru acesti oameni a venit Cristos, ca sa fie o speranta si pentru ei, daca vor chema Numele Domnului, caci este scris ca "in zilele acelea, oricine va chema Numele Domnului va fi mantuit, dar cum vor chema pe acela in care nu au crezut?" (in Isaia).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crestinismul sustine ca si pentru acesti oameni a venit Cristos, ca sa fie o speranta si pentru ei, daca vor chema Numele Domnului, caci este scris ca "in zilele acelea, oricine va chema Numele Domnului va fi mantuit, dar cum vor chema pe acela in care nu au crezut?" (in Isaia).

 

Cum poti sa iei asa ceva mottamo? Care este numele Domnului? Il stii tu? Cum il cheama: Domnul sau Dumnezeu sau Elohim/Eli sau Yahve sau Iisus Hristos, sau Gheorghe / John / Xian Liu / Afanda, sau care este numele dupa care trebuie chemata Divinitatea???

 

Dar cei care nu au avut niciodata sansa sa afle despre Domnul - copiii amarati si saraci in Africa, pe jumatate salbatici in goana dupa o coaja de banana, o gura de apa si supravietuire - ei cum il cheama pe Domnul, caci poate nici macar nu au aflat vreodata de el, darmi-te Biblii si altele?

 

Vrei sa stii care este "numele Domnului"? Iubirea! Nu acea iubire melodramatica lesinata, nici pasiunea intre un barbat si o femeie, etc. ci acel sentiment care inalta cu adevarat, care le include si pe restul, care te face in anumite momente sa renunti la binele tau pentru binele aproapelui, sa uiti de tine ca sa te ocupi de problemele altuia, sa ajuti fara sa astepti ceva in schimb, sa vrei cu sufletul si inima si mintea si toata fiinta ta sa cunosti si sa inveti mai multe, sa ierti, sa accepti si sa oferi! Toate astea sunt acea Iubire de care vorbesc. Pe aceasta o poate "chema" oricine in suflet, nu are nevoie de Biblie, nici de scoala sau inteligenta, nici de cuvinte, nici de circumstante speciale, nici ritualuri, tehnici, de Biserica sau preoti si maestri, nici de impartasanie sau spovedanie (spovedania o poti face oriunde si singur fiind caci Dumnezeu este in tot ce te inconjoara si vei stii in inima ta daca ti-a fost "acordata"), nu are nevoie de nimic decat sa existe in inima fiintei si sa fie sincera.

 

Tu crezi ca Dumnezeu te iubeste mai putin decat atat? Tu crezi ca Dumnezeu care ne-a "creat" pe toti, nu stia ce face cu creatia Lui? Ca dupa ce ne-a creat dupa "chipul si infatisarea" lui acum isi da singur suturi in fund - adica noua, oricui dintre noi? Sau ca Dumnezeu se comporta ca un manager ordinar, care imparte lumea in doua tabere: bunii si raii, unii primesc prima de craciun si altii nota de lichidare??? Despre ce credinta vorbesti tu acolo? In nici un caz de crestinism si de ce a venit sa ne invete Iisus Hristos. In nici un caz de "dreapta credinta".

 

Si te rog sa-mi ierti indignarea, stiu ca o sa-mi para rau in 10 minute, dar trebuie sa spun ce simt, caci ma doare sa vad ca dupa mii de ani ne comportam tot asa infantili si copii prostuti ca si atunci cand stateam in pesteri (probabil). Ma uit la antichitate, Evul Mediu, mai nou Era Sclavagismului Tehnologizat, si ma intreb: Doamne, dar noi chiar nu suntem capabil sa invatam ceva din mii de ani de istorie si asa zisa evolutie? Daca acum ar veni o fiinta ca Iisus Hristos, nu doar l-am crucifica ... l-am tortura zmulgandu-i bucatica cu bucatica din el, inchis in temintele cine stie carei puteri din umbra, ca sa nu-l mai auzim si sa-l impidicam sa spuna adevarul! Cat crezi ca un om normal se mai poate abtine citind chestii din astea?

 

Wake up people! Prima schimbare trebuie sa inceapa din interior, in sinele fiecaruia. Nu o sa devenim mari initiati peste noapte, dar putem face macar primul pas spre "Cale, Adevar si Viata" si astfel sa devenim mai responsabili, si printre altele, sa ne gandim de doua ori cand vrem sa-i bagam unui alt om in cap ca este vinovat pentru ca ... exista si existenta lui e asa cum e. Nu e vinovat un om ca mananca, bea, face dragoste, etc - ci suntem cu totii vinovati ca permitem perpetuarea prostiei, nesimtirii, ignorantei, superficialitatii, rautatii inutile, egoismul si egocentrismului, inertiei sociale care ne-a cuprins in Societatea asta consumista - mai rau decat animalele suntem, de fapt suntem cele mai rele animale, domnii mei - si doamnele, daca mai exista.

 

Si acum astept "prima piatra"! Hai, care are curajul??? :lol: ... Insa nu va osteniti prea tare ca nu voi raspunde inapoi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O mica completare ... Fii atent Oneiros - fiinta din spatele nick-ului: te rog din suflet nu intelege cele de mai sus ca un atac la persoana ta (caci simt ca esti o fiinta OK), ci exact asa cum sunt: o mare durere pentru ceea ce reprezentam ca Omenire (ca procent majoritar) la ora actuala si dorinta de a face ca totul sa fie mai bine pentru toti, si frustarea care provine din faptul ca pot sa fac atat de putin pentru asta (mai nimic). Si atat! Nu au legatura cu tine, asa cum nu au nici cu alti useri de fapt... asta e un fel de a spune scuza-ma daca nu te-am inteles corect si daca da ... tot imi pare rau de dizarmonia creata ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu crezi ca Dumnezeu te iubeste mai putin decat atat? Tu crezi ca Dumnezeu care ne-a "creat" pe toti, nu stia ce face cu creatia Lui? Ca dupa ce ne-a creat dupa "chipul si infatisarea" lui acum isi da singur suturi in fund - adica noua, oricui dintre noi? Sau ca Dumnezeu se comporta ca un manager ordinar, care imparte lumea in doua tabere: bunii si raii, unii primesc prima de craciun si altii nota de lichidare??? Despre ce credinta vorbesti tu acolo? In nici un caz de crestinism si de ce a venit sa ne invete Iisus Hristos. In nici un caz de "dreapta credinta".

 

Ba exact despre asta vorbeam. Stiu de ce te revolti. Stiu ca sunt netrebnici care spera la mantuire in numele lui Isus Cristos fara ca sa stie sau sa simta ce e aia Iubire fata de aproape, fara sa fi fost invatati porunca esentiala de supravietuire sociala, "sa tii seama de ceilalti". Dar cum puteau sti asta daca tatal lor pamantesc a fost un ticalos si nu i-a invatat. Eu nu le pot lua speranta lor de a se mantui prin credinta. E dreptul lor fara plata. Insa unii merg cu acest drept pana acolo incat il sfideaza pe D-zeu, adica pe YHWH, si nu primesc Duhul Sfant, asa ca ei se incred degeaba in credinta in Isus Cristos, caci nu vor fi mantuiti, si nici duhul lor schimbat. Iar cui nu-i este schimbat duhul aici pe pamant, nu-i va fi schimbat nici dupa moarte. Cine moare in pacat, cine a pacatuit pana in ultima clipa, putin probabil sa fie mantuit, caci credinta dracilor este mai mare decat a acestor ipocriti. Dracii cred si se infioara, dar ipocritii cred in Isus Cristos nu ca sa isi schimbe faptele, ci sa sa persevereze pe calea pierzaniei, in speranta ca vor fi mantuiti doar pentru ca ei cred ca Isus a fost Fiul lui D-zeu (YHWH). De aceea Isaiah spune ca legamantul lor cu moartea prin Isus Cristos nu va fi respectat de D-zeu. Deci pe scurt, D-zeu nu mantuieste pe cei cu CREDINTA IPOCRITA, ADICA PE CRESTINII IPOCRITI. Chiar daca sunt inconstienti.

 

Sa-ti dau un exemplu. Noi ortodoxii suntem majoritatea fatarnici si ne bazam mai mult pe ritualuri decat pe fapte. Bunicul meu se considera neprihanit la 87 de ani cati are, nu e smerit, e trufas, se duce la biserica, ne aduce pasti sa mancam, in batista, dupa care subit ne scuipa la picioare flegma, in semn de dispret. A trait o viata intreaga injurandu-si si dispretuind-o pe bunica iar bunica o viata intreaga a blestemat. Un asemenea om, care a trait o viata in minciuna sentimentala, in violenta, alaturi de sotia sa, spera la mantuire, si e ambivalent, ne adupe pasti, dar ne scuipa la picioare. Si bunica ne uraste pe toti din familie, dar se considera salvata, pentru ca e baptista. Cand o vad cum da cu b

Editat de Oneiros

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce "iarta-i ca nu stiu ce fac?"

 

El stia tot, doar era cu mana pe mouse, in fata calculatorului divin, insa oamenii din matrix nu stiau ce fac pentru ca erau prinsi in fervoarea jocului.

 

Nu sti ca Isus este Marele Programator? Nu sti ca ofera God Mode cui vrea El?( "Eu Mă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bun, deci nici tu nu crezi in salvarea prin sacrificiu, da?

si nici in viata vesnica, nu?

 

 

 

Sacrificiul este o etapa din lungul drum spre mantuire. Multi se blocheaza la aceasta etapa, invartindu-se mult timp in cerc.

 

Cat despre viata...ea este vesnica chiar in acest moment, nu observi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum poti sa iei asa ceva mottamo?...

 

:lol:

 

Ba exact despre asta vorbeam...

:(

 

Cat despre viata...ea este vesnica chiar in acest moment, nu observi?

 

De acord cu tine, daca te referi la copac si nu la frunze...

 

El stia tot, doar era cu mana pe mouse...

 

Iarta-i, ok, este bunatate.

Nu stiu ce fac, ok, este nu stiu ce fac.

 

Dar iarta-i + caci nu stiu ce-au facut = eşec...

 

Si deci mantuirea = eşec

La ce scara? vezi aici:

 

http://www.mapsofwar.com/images/Religion.swf

Editat de octav.c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu-i suficient. Trebuie si inteleasa!

 

OK. Si atunci de ce: Iarta-i ca ... nu au inteles ce trebuie sa faca, si astfel m-au omorat????????????

 

sau y sau z, nu?

 

Cristina, daca, cum spui si tu: "Atat timp cat Iisus a venit sa isi implineasca menirea, sa se sacrifice pentru binele omenirii.. ", de ce a ridicat ochii spre cer spunand: M-au omorat, dar iarta-i, caci nu stiu ce fac?

 

Aici este un non sens grav, pe care l-am supus atentiei si analizei voastre...

 

Daca e sa ne luam dupa Zexelica atunci Iisus s-a sacrificat doar pentru cei alesi. Si atunci cei care nu stiau ce fac ar fi cei nesalvati care l-au crucificat si asa ar avea sens. Si chiar sa se fi sacrificat pentru toata lumea tot ar avea sens pentru ca Iisus le-a mai acordat oamenilor inca o sansa, iar cei care l-au crucificat si si-au batut joc de el sunt oameni pierduti. Deci "Tata, iarta-i ca nu stiu ce fac", are sens pentru era vorba despre oamenii pierduti.

 

A venit sa implineasca scripturile.

Daca vroia sa ne scape doar de pacatul stramosesc nu stiu daca era nevoie sa se "sinucida" in public. Pana la urma asta a fost reprezentatia lui - o sinucidere.

 

Fie ca un actor este bun sau prost, tot dupa scenariu se ghideaza. :lol:

 

Cristinick, Iisus nu s-a sinucis, ci a venit pe Pamant sa ii salveze pe oameni de la pieirea vesnica. E o diferenta. El stia ca va fi crucificat si ca oamenii isi vor bate joc de el, dar i-a lasat sa faca ce vor tocmai pentru a birui raul si moartea. El a respectat si libera alegere pe de-o parte. Dumnezeu prin fiul sau le-a mai acordat o sansa oamenilor si cei care l-au urmat pe Iisus s-au mantuit, iar cei care si-a batut joc de el au murit in pacatele lor pentru ca asta au ales. Inainte de sacrificiul lui Iisus se duceau dupa moarte in iad toti oamenii fie rai - fie buni. Dar dupa acest moment crucial Iisus a biruit moartea si astfel a reusit sa le mai dea tuturor oamenilor inca o sansa. Astfel el e cel care de acum inainte detine cheile iadului (si nu Lucifer) pentru ca a biruit moartea si pe Lucifer si el va decide cine va intra in rai sau in iad.

 

Cam asta ar fi adevarata realitate in cazul in care Dumnezeu si viata de dupa moarte sunt valabile. Eu sunt ateu, dar nu pot sa tac cand vad ca oamenii distrug adevarul si idealurile unui om care a suferit pentru oameni si care nu a vrut decat binele acestei lumi. Daca Iisus a gandit asa voi de ce mistificati adevarul ?

Editat de floare_albastra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×