Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dumnezeu nu dispune... Hmm... ciudata atotputernicie

Dumnezeu planifica ceva, desi stie ca va iesi altceva, si totusi spera ca nu-l vor rastigni pe Iisus?

me_ , de ce sa complicam lucrurile mai mult, mult mai mult decat sunt deja?

 

 

Pai stai asa, atunci unde ne mai lasa liberul albitru? Ca eu unul, cred in asa ceva!..adica, ar putea sa dispuna, dar alege sa nu o faca, ci sa ne lase noua dreptul la libera alegere. Nu?

Ca de nu a fi asa, atunci cum mai era vorba aia?..'Cine are urechi sa auda si cine are ochi sa vada?'..si ..mai erau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai stai asa, atunci unde ne mai lasa liberul albitru? Ca eu unul, cred in asa ceva!..adica, ar putea sa dispuna, dar alege sa nu o faca, ci sa ne lase noua dreptul la libera alegere. Nu?

Ca de nu a fi asa, atunci cum mai era vorba aia?..'Cine are urechi sa auda si cine are ochi sa vada?'..si ..mai erau.

 

La nivel uman, omul are liber artitru. La nivel de Dzeu, totul e stiut dinainte. Nu exista liber arbitru la ultimul nivel decat poate pentru D-zeu, insa El este credincios legilor Sale (deci nu e liber nici El). Pana si despre Satan se spune ca "de la inceput nu avea nimic din D-zeu in el" si de aceea a gresit ravnind pozitia cea mai inalta. Ce nu stia Satan, ca fiinta creata, e ca si scenariul lui era trasat pana la capat, adica pana in Iazul cu Foc. Si cu toate ca l-a vazut pe D-zeu, nu se poate abate de la scenariul fatal. Atunci cum ar putea un om? Nici un gand uman, nici o fantezie, nu e autentica, ci e plantata acolo de cineva mai sus cu un nivel. Asta e, oamenii sunt niste marionete, dar depinde la ce nivel privesti.

Editat de Oneiros

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La nivel uman, omul are liber artitru. La nivel de Dzeu, totul e stiut dinainte.

 

Ce plictiseala, sa stii totul dinainte! Unde mai pui ca dureaza de o vesnicie deja, si mai va dura inca o vesnicie...

Si sa mai fi si atotputernic pe deasupra! Adica sa poti face ce vrei, insa sa fii impiedicat de faptul ca totul se desfasoara intr-un mod deja stabilit...

 

Cate aiureli poate aduce neintelegerea realitatii...

 

Marii preoţi, care
Editat de octav.c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si totusi Lupini, nu te apuci sa ucizi pe neverificate (dovada ca era chiar lozul cel mare, nu?) pe cel ce spune: Eu sunt fiul Tatalui, nu?

 

 

Au verificat, atunci c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La nivel uman, omul are liber artitru. La nivel de Dzeu, totul e stiut dinainte. Nu exista liber arbitru la ultimul nivel decat poate pentru D-zeu, insa El este credincios legilor Sale (deci nu e liber nici El). Pana si despre Satan se spune ca "de la inceput nu avea nimic din D-zeu in el" si de aceea a gresit ravnind pozitia cea mai inalta. Ce nu stia Satan, ca fiinta creata, e ca si scenariul lui era trasat pana la capat, adica pana in Iazul cu Foc. Si cu toate ca l-a vazut pe D-zeu, nu se poate abate de la scenariul fatal. Atunci cum ar putea un om? Nici un gand uman, nici o fantezie, nu e autentica, ci e plantata acolo de cineva mai sus cu un nivel. Asta e, oamenii sunt niste marionete, dar depinde la ce nivel privesti.

 

Surprinzător mesaj postat de tine !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt idei ce se contrazic scrise in Biblie. Ce mai crezi atunci? Interpretezi? Analizezi?

 

 

E posibil să fie idei care se contrazic, dar, un lucru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×