Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca observi, scrie Tatal cu T mare, da? Scrie, da? Pai daca scrie cu T mare, inseamna ca se refera la Dumnezeu, nu? Caci dupa cum stim amandoi, nu se foloseste majuscula ptr tata, decat daca se refera la Dumnezeu. Prin urmare, textul in sine iti arata ca fariseii stiau!

Slabuta argumentatia ca daca este scris cu T mare este vorba de Dumnezeu.

Poate nu stii ca in original nu este litera mica si mare nici macar la inceput de fraza.

Ca nu sint doua feluri de litere,nici macar la numele lui Dumnezeu.

Aceste deosebiri sint doar in limba latina si cele nascute din ea.

Or tu crezi ca evangheliile au fost scrise direct in Limba romana clasica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca observi, scrie Tatal cu T mare, da? Scrie, da? Pai daca scrie cu T mare, inseamna ca se refera la Dumnezeu, nu?

Asadar, lupini, asa scrie, nu interpretez eu

 

 

T mare din cuv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut Octav. Biblia nu are nici o legatura cu Dumnezeu ,eu cred ca este scrisa de oameni salbatici pentru oameni salbatici ,nu vreau sa jignesc pe nimeni ,asta e parerea mea. Daca tu pui intrebari inseamna ca tu gandesti ,nu gandesc altii pentru tine. Numai bine!

 

Esti un dragut, nic.

Dar gresesti: Biblia are legatura cu Dumnezeu. Si poti sa vezi aceasta, insa doar daca il intelegi (existential) pe Dumnezeu.

Cand - si daca - doresti, iti stau la dispozitie in a-ti demonstra - atat cat ma pricep - cum stau lucrurile cu intelegerea acestor lucruri.

 

Daca observi, scrie Tatal cu T mare, da? Scrie, da? Pai daca scrie cu T mare, inseamna ca se refera la Dumnezeu, nu? Caci dupa cum stim amandoi, nu se foloseste majuscula ptr tata, decat daca se refera la Dumnezeu. Prin urmare, textul in sine iti arata ca fariseii stiau!

Slabuta argumentatia ca daca este scris cu T mare este vorba de Dumnezeu.

Poate nu stii ca in original nu este litera mica si mare nici macar la inceput de fraza.

Ca nu sint doua feluri de litere,nici macar la numele lui Dumnezeu.

Aceste deosebiri sint doar in limba latina si cele nascute din ea.

Or tu crezi ca evangheliile au fost scrise direct in Limba romana clasica?

 

Ma lasi sa ma gandesc? :yes:

 

M-am gandit:

- argumentatia este la fel de slabuta precum a fost argumentatia lui Lupini.

- tu in ce limba crezi ca le-a citit Luini? Caci cu el discutam.

 

Slabuta argumentatia ca daca ...

 

Dar uite, pentru ca esti priceput, spune-mi tu, la ce raspuns se asteptau fariseii:

 

"La un moment dat, fariseii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te intreb si pe tine, Lupini, cum vine intrebarea asta: unde este tatal tau? Asta ce ratiune mai poate avea? Adica nu puteau sa-l rastigneasca linistiti pana nu aflau unde este tatal lui? Tot mai crezi ca habar nu aveau cine era Iisus?

 

 

Aşa scrie, aşa spun şi eu. Cum

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti un dragut, nic.

Ma lasi sa ma gandesc? :yes:

 

M-am gandit:

- argumentatia este la fel de slabuta precum a fost argumentatia lui Lupini.

- tu in ce limba crezi ca le-a citit Luini? Caci cu el discutam.

 

 

Dar uite, pentru ca esti priceput, spune-mi tu, la ce raspuns se asteptau fariseii:

 

"La un moment dat, fariseii

Editat de Cristinick
redus citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca am inteles unde bati,Octav.Totusi,nu cred ca a fost un scenariu(Dzeu stie ce se va intampla,dar nu dispune) si mai cred ca Iisus cere iertare(in postura de om fiind,cu temeri reale -vezi si indoiala 'scapat

a pt un moment in gradina inainte de a fi predat)..DOAR pt cei care NU INTELEG cat gresesc..or,daca noi acum am gresi cu buna stiinta,doar in contul mantuirii,nu am intra in categoria celor care NU STiU si nu conştientizeaza!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E normal ca fariseii nu stiau cine e Isus.El era galilian adica din Galileia.Aceasta era o alta provincie pe vremea aia.Iar Isus le-a spus ca tatal sau lucreaza,si asa si era ca tatal sau era timplar.Deci ei pe buna dreptate intreaba;Unde este tatal tau?

 

 

Nu doar de tată l-au

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si, dragul meu, poate n-ai sa ma crezi, dar daca astazi ar mai veni o aceeasi persoana (in trup) la marii preoti de azi spunandu-le ca "Da, sunt!", reactia lor va fi exact aceeasi ca cea de acum 2000 de ani!

Macar aici suntem de acord?

 

 

Cei care sunt ai lui Dumnezeu, i s-ar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×