Sari la conținut
Forum Roportal
maxus

Hepatita B - ce mancam la regim ?

Postări Recomandate

Usor de spus...eu ieri am mancat o pizza si azi dimineata ce a mai ramas din ea...:flowers: Nu imi e rau dar....

 

 

Oare nu ar putea cineva sa explice cam ce se intampla daca nu te tii de regim asa mai amanuntit asa incat sa ma trezesc si eu odata? Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo,

aici in germania nu se recomanda pentru hepatita B nici un fel de regim. Doar in cazul cind ficatul a ajuns intr-o faza mai grava (ciroza). Cum am mai spus eu evit grasimile si alcoolul este absolut interszis. In rest nu te mai inebuni ca mai rau iti faci.

Paste fericit

Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu unul cred ca o sa spun pas mielului anul asta. Nu pt ficat, ci in primul rand pentru ca a ajuns sa imi fie mila de miei si de iezi si pt ca in trecut carnea de miel imi provoca arsuri stomacale. Ficatul nu m-a deranjat niciodata dupa miel. Dc vreti sa gustati si nu aveti mustrari de constiinta (mila pt miei si iezi) puteti gusta linistiti. Stiti care e problema? Dc nu aveti o hepatita foarte avansata, nu e nevoie de regim, doar de evitat alcoolul. Altfel s-ar putea sa va simtiti mereu altfel decat ceilalti si chiar ca aveti un handicap. Nu e cazul. Cei care incearca regim strict sunt de parere ca se autoflageleaza... Nu trebuie sa pareti mai bolnavi decat sunteti. Eu am incercat acum 2 ani si anul trecut sa tin macar o saptamana postul. In afara ca am slabit foarte mult... analizele mi-au iesit date peste cap: trombocite, limfocite, neutrofile. Dupa ce revin la alimentatia de dinainte, isi revin si analizele. Nu cred sa fie doar ceva ciclic. Anul asta am decis sa imi fac analizele dupa Pasti sa vad cum sunt, apoi sa tin un fel de post si sa le repet, doar asa de dragul experimentului, desi stiu ca in fiecare an patesc asa. Anul trecut, nu am pus miel in gura, am ciocnit doar oua, si am mancat foarte multe legume. Am slabit vreo 5 kg si mi-am dat analizele peste cap. M-am pus pe mancat normal si ele si-au revenit dupa 2 saptamani. La fel si acum 2 ani. Eu cred totusi ca nu toata lumea poate sa tina post si regim. Eu repfer sa ii ofer organismului meu tot ce ii trebuie decat sa se apuce sa imi ia din sistemul osos si musculatura cele necesare. Pt ca Cercel asta zicea: nu mancati carne ca e grasa, nu mancati branza, lasati ca isi ia si singur organismul ce ii trebuie. SI de unde? Din sistemul muscular si cel osos.

 

Paste Fericit si mancati din toate. Cu cumpatare, binenteles.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo,

raspund si eu cam tirziu pentru ca am avut casa plina a fost fain cu familia dar acum sint frinta. Nici eu nu maninc miel, iezi, iepuri si nici nu gatesc ceva in genul asta pentru ca nu ma lasa constiinta. M-am schimbat de citiva ani, pretenii mei spun ca am luat-o razna. Eu singura carne pe care mai pot sa o maninc este pestele (dar si de el imi pare rau). Merge si doar cu legume si lactate. Singura mea problema esta ca nu ma pot abtine de la cite un pahar de vin la masa cind am musafiri. Nu se intimpla des poate odata la zece zile dar si asta este prea mult in situatia noastra.

Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum daca tot am aflat ca am intrat in randul cronicilor cam care ar fi regimul de viata? Ma refer la efort fizic( ma mai pot duce la sala?) si la cel alimentar?Multumesc si sanatate tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la regimul alimentar, te rog sa citesti acest topic de la inceput. In principiu insa, in afara de interdictia la alcool, medicii buni nu recomanda nici o interdictie. Doar ceea ce nu iti face rau. Unii dintre noi am renuntat partial sau total la prajeli ca ne face rau dar la stomac.

Sport... nu stiu aici ma intereseaza si pe mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo,

ieri am alergat pentru prima data dupa 7 luni (de cind STIU) Nu am tras tare am alergat incet vreo 40 de minute. Nu stiu daca face bine la ficat sau nu, dar am fost asa de fericita si ma simt excelent. Incerc sa alerg iara din doua in doua zile.

Va doresc la toti multa sanatate!

Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alergatul ca si orice alt sport e sursa de sanatate. Totul e sa nu iti fortezi organismul. Si aici oricum imi dau cu presupusul pt ca nu am citit nimic legat de sport si hepatita B. Fiecare suporta cum poate. Eu de exemplu la efort intens am parte de o splenomegalie care isi revine mai greu + umflarea ei datorita fibrozei ficatului asa ca evit sportul intens, desi imi place tenisul, fotbalul, fitnessul. Si eu ma simt excelent dupa ce fac sport, insa trombocitele mele nu sunt de aceeasi parere, asa ca mai mult fac plimbari decat sport din pacate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×