Sari la conținut
Forum Roportal
maxus

Hepatita B - ce mancam la regim ?

Postări Recomandate

:blink: :yahoo: Ma bucur nespus cind mai aud pe cineva care se vindeca ,apar anticorpi .Sincer , eu am auzit doar odata o tipa ca a facut anticorpi la hepatita cronica cu vhb si la fel a spus si doctora ,......ca eu am intrebat ,,,,,, stiti voi Toma necredinciosul. Ia spuneti ca de mincat am tot vazut ce mincati ,dade baut? Eu beau cafea zilnic si lapte cam de 3 ori pe saptamiina cam 2 litri in total ,sucuri neacidulare la curie si nu stiu daca sunt bune ,din acelea cu pulpa ,si fara tymbark mai mult in ultima vreme dar si prigat nu prea reusesc sabeau apa mai fac si ceaiuri combinate cu tei,menta,cimbrisor sunatoare ,soc,lamiie .Ma gindeam acum ca am un robot de bucatarie sa fac sucuri proaspete cu fructe ,miere etc da tre sa spal mereu toata aparatura si am apuca lenea si cind merg la cumparaturi nu rezist si cumpar .Voi ce beti???....in afara de alcool bineinteles :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te lua dupa ce beau eu... :spiteful: In principiu apa plata cu lamaie sau doar apa plata. Din cand in cand mai gustam un pahar de Fanta sau COla, dar am scos definitiv aceste sucuri. AM urmarit un reportaj si spunea ca unele sucuri contin benzoat de sodiu, care in reactie cu acidul citric pot duce la descompunerea in benzen + alte componente. Benzenul e interzis in benzina, iti dai seama ca noi il bem ?????

Asa ca eu beau: apa plata, uneori prigat, in general nectaruri, dar nu optez decat pt Santal, Pfaner si Arovit. Cafeaua cu lapte e OK, rau nu iti poate face decat dc ai probleme cu inima, pt ficat rau nu face. Si cam atat. A, in fiecare zi eu beau ceai, de fructe, de plante medicinale, diferite ceaiuri, cam o cana, in rest apa plata sau seara un pahar de suc. Ideal ar fi fructele proaspat stoarse.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai la sucuri preparate in casa ma gindesc si eu ,sa incep sa prepar da e cam greu .,adica vi de la munca si ai treaba si pe acasa ,curatenie ,mincare ,etc si mai stau si de sucuri.Am observat ca daca maninc anumite alimente care sunt interzise ma (unflu in burta)dar rau de tot ,acum 3 zile am mincat varza acra ,murata da nu mult cit sa imi fac pofta si nu mai puteam de burta ,ma durea si era asa de mare ca lucea pielea ,acum sunt mai cuminte :spiteful: si nu mai fac din astea ....pina data viitoare :stars: De obicei stiu ce sa evit si ca mai gust chiar daca nu am voie, da acum am gresit si nu am mai patit asta pina acum ,adica ma unflu putin in zona abdominala ,da nu mult ,si voi patiti asa??? :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oho, sunt o gramada de alimente care imi fac rau, incepand cu aceeasi varza murata si terminand cu fructe (mere in special). In general fermenteaza in stomac anumite alimente si cam de aici cred eu ca apar durerile de stomac si starea de balonare. Desi, trebuie sa iti spun ca o anumita sensibiltate o au cam toti cei cu hepatita. E foarte posibil sa fie acel sindrom dispeptic (disconfort abdominal, dureri abdominale, senzatie de plenititudine postprandiala, balonari abdominale, cruciatii , satietate precoce, anorexie, greata, pirozis, regurgitatii) care de multe ori reprezinta primul semnal de alarma care il pune in garda pe un medic ca e posibila o hepatita cronica. Si totusi acest sindrom stiu ca apare si in cazul gastritelor asa ca, cel mai bine e sa mergeti la un medic. Pe forum veti putea gasi informatii dar nu vi se va pune niciodata un diagnostic, eu unul nu as avea incredere intr-un diagnostic pus pe un forum dar cu siguranta m-as indrepta spre medic.

Insa referitor la ce ma intrebai tu, si eu ma mai balonez, ce-i drept insa niciodata nu a lucit pielea pe mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da voi faceti efort fizic ma refer la sport ,ca eu am facut sport de performanta de la 4 ani si am terminat la 14 ani si acum nu mai depun asa mult efort ca obosesc foarte repede .Am cumparat un beauty star si o centura din aia care da caldura si slabesti,dar mai fac exercitii usoare pt coapse si spate .Voi faceti sport?.Obositi si voi la fel de repede ca mine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da voi faceti efort fizic ma refer la sport ,ca eu am facut sport de performanta de la 4 ani si am terminat la 14 ani si acum nu mai depun asa mult efort ca obosesc foarte repede .Am cumparat un beauty star si o centura din aia care da caldura si slabesti,dar mai fac exercitii usoare pt coapse si spate .Voi faceti sport?.Obositi si voi la fel de repede ca mine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salutare ... nu pre am mai dat pe aici de cand m-am vazut fara antigen ... probabil varsta si toate ale ei m-au tinut departe..:nea:

 

Ah ... apropo de sport .... nu ma prea omor am fost o data la bazin am bagat vreo 10 ture lejere si m-am simtit destul de obosit, da asta a fost cu vreo 2 sapt in uram . Si am mai fost sapt trecuta la ceva partie pe langa Baia Mare(suior) si am urcat cam jumatate pe jos si am simtit o slabiciune puternica, defapt o oboseala imensa : :crazy: , e drept ca am tras-o cam tare la deal in sus si probabil de aia . Oricum nu stiu ce sa concludez ca se pare ca eu nu sunt cu cronica din moment ce a disparut AgHbs.

 

Apropo, inca mai acuz stari de oboseala si astenie care sincer sa fiu ma deprima, da o scot eu la capat :) sper ca intreg :doh:. E foarte enervant sa vrei sa faci 1000 de lucruri intr-o zi si sa sti ca nu poti, pt ca iti faci rau. Sper ca am sa ma vad sanatos dinou si sa pot sa traiesc de dimineata pana noaptea nu sa vegetez.

 

De baut lichide, la mine ceaiurile sunt pe primul plan ca sunt cel mai usor de preparat ..... in rest apa plata cu lamaie, incerc sa evit orice suc, nectar din comert deoarece cu siguranta mai scapa ceva condiment infect prin ele si daca nu scrie pe eticheta, macar ceva colorant pervers. Imi fac cu robotul de bucatarie sucuri din fructe, da e super enervant, ca pt 1-3 pahare de nectar tre sa cureti fructele,dupa care te ti de robotul ala care te vibrazea pana in prostata,si apoi mai ai de spalat aparatul,in ultima vreme m-am enervat si am lasat pe maicamea partea cu spalatul. e drept ca e bun produsul finit. De obicei bag mere, morcov, banana, portocale/mandarine/miniole, greph.Daca il beau pe stomacul gol atunci renunt la mere deoarece imi provoaca o durere ingrozitoare de stomac, sper ca nu recidiveaza gastrita de mai demult :o:

 

Sanatate la toata lumea! vin sarbatorile de pasti si cred ca am sa ma uit la drobul de miel cu lacrimi in ochi .... u know why:((

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

voi ce parere aveti ... la starea mea(hepatita acuta... cu AgHBS negativ la 5 luni de la externare) e indicat sau nu cate o cafea de dimieata.Daca da de care ..naturala sau ness.???

 

Parca zicea sky ca e benefica pe undeva!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inteles ca o cafea pe zi nu strica asa ca beau zilnic dimineata cafea dar nu nes ca mai ma iau palpitatiile .Mai stiu ca ,chiar face bine la ficat la modul ca au descoperit ca cica ar fi anticancerigena ....chiar sunt curioasa daca si voi consumati cafea?

:blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo,

si eu am citit ca o cafea sau doua face bine la ficat. Eu beau in fiecare zi la micul dejun o cafea din obisnuinta. Mai tirziu nu mai beau dar nu din cauza ficatului ci doar din simplu motiv ca nu imi mai place. Prea multa cafea strica insa la inima.

Ciao Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×