Sari la conținut
Forum Roportal
maxus

Hepatita B - ce mancam la regim ?

Postări Recomandate

Hi 10x Iuliana pt informatii.

Am fost saptamana asta la analize si se pare ca au intrat in parametrii normali... aproape de limitele superioare dar totusi in parametrii normali... m-am bucurat nespus de mult cand am auzit mai ales tinand cont de faptul ca ma asteptam sa fie mult mai rau..adica am cam sarbatorit de sarbatori in sensul ca am stat ceva mai mult peste program(5 dimineata) si la revelion si de craciun(regimul si lipsa alcolului nu au fost inclacate:) )

 

Cam pe la inceputul lui febr va trebui a merg sa imi fac testul pt antigen...sa dea Domnul sa fie bine.

Oricum inca ma simt obosit si astenic si parca nu prea imi vine sa ies din casa... problema e ca incep sa ma tampesc !!!!(da numai putin ^_^ )

 

Apropo ... se gaseste virusul in saliva si acum cand s-au normalizat analizele ? Ca as mai iesi si eu umpic la agatat si chiar nu as vrea sa ajut virusul sa se raspandeasca.Am auzit ca sunt sansele foarte mici de a lua HbV prin sarut da m-am gandit ca daca as intalni o fata de care mi-ar placea f mult si ea ar avea HbV iar eu nu,chiar daca mi s-ar spune ca exista sanese de0,05% sa ma infectez cu siguranta nu as face "transfuzie de saliva",asa ca m-am tinut pana acuma de vechiul proverb "ce tie nu-ti place altuia nu-i face" si am tinut lumea departede mine si pe mine departe de lume.

(si nu prea am gasit fete cu antecedent HbV,care sa zice ca ar fi imune)

 

 

Ok... cu astea fiind zise va urez multa multa sanatate la toti si numai bine in NOUL AN.Sa dea Domnul sa se descopere un antidor pentru virusul asta parsiv macar anul acesta.

Bye!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai eu nu tin un regim special ,important pt mine e sa nu consum alcool si tutun ,in rest nu ma prea abtin de la nici un aliment .Daca nu am voie spre ex sarmalute fac din piept de pui si nu consum decit 2 sa zicem sa imi fac pofta ,dar asi minti daca nu asi spune ca acum de craciun spre ex am mincat si 2 de porc ;in rest supe de vita fructe ,citrice in special si legume ,dar nu ma abtin si de la altele ....ca....zic eu ca stresez ficatul .Singurul meu pacat e ca beau cafea zilnic da una mica......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si inca ceva : nu stiu de la ce dar de cind cu tratamentul asta am si probleme cu dantura ,s-au inmultit cariile si sunt sensibili ,chiar vroiam sa va intreb daca vi se intimpla si voua

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie personal nu mi s-a intamplat sa simt ceva in neregula cu dantura ... si nu am auzit de asemenea cazuri si nici ca ar putea fi ceva simptome or postsimptome .... poate e din cauza alimentatiei mai saraca

 

who knows ?..

 

pe mine ma dispera starea asta de astenie ...

super naspa...

sper sa ma vad odata sanatos ...

 

sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce ziceti floricelele(pop cornul) sunt admise la regim?

ca io nu pot sa-mi dau seama

Se prepara in tigaie, cu ulei, deci e clar ca nu sunt d regim! Prajeala, ca si alcoolul, sunt otrava pentru noi. Eu saptamana viitoare implinesc 6 luni de cand tin regim. Crezi ca mi e usor sa vad ca altii mananca mici si beau bere?Dar n am ce face, cu hepatita B nu e de jucat. Avem toata viata cand vom fi pe deplin sanatosi sa mancam si prajeala, sa bem si o bere. Pana atunci, regimul e sfant! 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiti ,eu ma gindesc ca o sa tin toata viata regim alimentar ,dat fiind faptul ca am hep cronica cu vhb ,deci nu ma pot abtine uneori de la ....o cafeluta de exemplu sau de la o bomboana buna cum ar fi alea cu cocos si rom ,deci nu ma pot abtine ,e adevarat ca nu abuzez niciodata ,doar gust ,da stiu ca nici asta nu am voie.Mie mi se intimpla ca dupa ce maninc ceva care nu ar fi bun pt ficat sa fac o urticare sau un mic herpes in coltul guri ,ei si atunci iau clorocalcin si evident o crema pt herpes ca sa nu evolueze si el da inapoi ,dar tin si un regim mai strict atunci cu supa de vita si brinza de vaci care nu o mai suport ca ma zapacit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca stiti ca alimentatia are un rol important in hepatitele cronice, da?

Adica asta nu inseamna sa fim sub-nutriti si sa mancam tot ceea ce nu ne face rau. Daca ai mancat o varza si ti-a facut rau, o scoti din alimentatie. Sau reduci cantitatea. Nu spune nimeni sa nu gusti mancaruri, se evita alcoolul, tutunul si asa cum scrie mai peste tot in site-urile straine "shell-fish" si sea-food. Asa ca in general se evita scoicile, fructele de mare, diferite alte specialitati marine. Am gasit si explicatia: se pare ca uneori acestea pot proveni din zone poluate si riscam sa avem parte de o insuficienta hepatica acuta. In general cam toate mancarurile contaminate cu aflatoxina cresc riscul de cancer primar hepatic. Si stiti ca asta se poate intalni in cereale, alune, nuci, migdale, condimente, seminte, riscul e mare cam de peste tot, din pacate 8)

In rest: cafeaua dupa unele studii chiar face bine la ficat si potrivit cercetatorilor japonezi cu cat mai multa, cu atat mai buna.

http://archive.mail-list.com/hbv_research/msg07715.html

http://archive.mail-list.com/hbv_research/msg07619.html

http://archive.mail-list.com/hbv_research/msg07889.html

 

Eu de felul meu nu beau cafea insa am promis ca ma voi apuca macar de cate o cana pe zi. Nu e inca dovedit daca si pt cei cu hepatite virale reduce riscul, insa macar nu scrie ca le face rau. Si dc in general face bine, probabil ca si pt infectiile virale, momentan insa nu au facut un studiu doar pt acestia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se prepara in tigaie, cu ulei, deci e clar ca nu sunt d regim! Prajeala, ca si alcoolul, sunt otrava pentru noi. Eu saptamana viitoare implinesc 6 luni de cand tin regim. Crezi ca mi e usor sa vad ca altii mananca mici si beau bere?Dar n am ce face, cu hepatita B nu e de jucat. Avem toata viata cand vom fi pe deplin sanatosi sa mancam si prajeala, sa bem si o bere. Pana atunci, regimul e sfant! 8)

 

pai mai refeream la popcorn de asta care se face in cuptorul cu microunde...fara ulei sau altceva ...doar pui punga si gata...pusca umpic si ies floricele....

 

oricum am mancat (nu f mult).... si nu mi-a picat asa bine :D

deci am sa ma abtin deacum in colo ....si va recomand sa nu incercati

 

saptamana viitoare ma duc sa imi fac testul pt antigen ... am emotii...au trecut 3luni de cand am iesit din spital. sper sa fie cu noroc si mai ales cu sanatate.

 

ceva amuzant http://felicitari.cereri.info/img_mar/744.swf :yes:

 

salutare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salutare lume!

Ma framanta o chestie, asa ca o sa an nevoie de parerea a mai multor persoane si cred ca unul din cel mai bune locuri de unde pot sa aflu niste pareri reala este asta(pe langa altele :yes: ).E legat de hepatiat si vreau un fel de "mass opinion".

 

Hai sa facem o situatie ipotetica si sa zicem ca esti sanatos(a) (in cazul in care nu esti :D ), deci nu esti infectat(a) cu Hvb..... ce ai face daca ai fi intr-o relatie(de scurta/lunga durata nu conteaza) cu o persoana de sex opus(sau acelas sex,dupa preferinta :D ) si acea persoana ar fi infectata cu Hvb.... ai saruta (french kissing) acea persoana sau nu ????..te-ai expune la risc sau nu ?????

 

 

 

cred ca cel mai bun raspuns vine din partea persoanelor care au facut cunostinta cu virusul si stiu la ce risc se expun.

 

Si as vrea sa stiu daca dintre cei cara au hvb au practicat french kissing cu o persoana sanatoasa si daca au fost consescinte?

 

deci faceti-va timp si raspunde-ti ... sper ca nimeni nu o sa vina cu vreo idee gen sa iti pui o punga pe cap sau un prezervativ pe limba :)

 

 

sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×