Sari la conținut
Forum Roportal
maxus

Hepatita B - ce mancam la regim ?

Postări Recomandate

Mai Mihai, vad ca esti obsedat de sarut. Cum ti-a mai spus si sky in faza acuta e probabilitatea sa dai virusul mai departe mai mare. Eu in locul tau as astepta cu pupatul pina dupa analize, cind vei fi 90% videcat. Iti tin pumnii. Riscul de contaminare este prea mare si nu stiu cum ai putea tu sa-ti linistesti constiintza stiind ca a-i contaminat pe cineva. Deci in locul tau as mai sta o luna linistita.

Dupa parerea mea tu daca sarutzi o persoana nu potzi sa sti daca a-i contamnat-o sau nu, singura modalitate sa afli asta, este ca persoana sa mearga sa-si faca analizele.

Eu pot sa-ti doar despre doua cazuri care au hepatita b cronica cu viremia mica si la care partenerii sint in tema cu situatzia.

Cazul meu: hepatita b cronica cu viremia mica cu probabilitatea de contaminare prin sex aproape exclusa. Sotzul meu nu are hepatita, s-a vaccinat de doua ori, mai trebuie sa faca ultimul vaccin in aprilie. sex protejat, sarut doar pe obraz (pina face anticorpi) pentru ca nici eu si nici el nu avem gingiile perfecte.

Cazul unei prietene: hepatita b cronica cu viremie mica, partenerul ei nu si-a facut analizele si nici de vaccin nu vrea sa auda, spunind ca totul depinde de soarta daca t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt disperat Iuliana, dar daca ai fi la varsta mea sau in situatia mea (23 years old horny male not married ) ai intelege de ce incerc sa ma asigur ca e bine sau nu sa faci unele lucruri ... si nu pot sa iau o fetita de mana si sa ii zic "uite fa vaccinul asta si peste 6 luni o sa ne incepem relatia dar numai daca esti cuminte si iti apar anticorpii"... probabil ca daca Doamne feri mi se cronicizeaza am sa incerc si treaba asta :)i hope not.

 

Am intrebat mai mult pt ca am citit cred ca p-aici pe forum pe undeva ca:

 

spune viorica la un momnet dat :

"Calea sigura de transmitere a virusului b este prin sange.Faptul ca ai baut cu acelasi pahar nu duce la o hep b.Sotul meu are hep b si am folosit aceleasi tacamuri timp de 20 ani si eu nu am virusul.Asa ca stai linistit ,nu o sa patesti nimic."

 

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic6872-40.html -mesaj #41 ma rog nu da prea multe detalii dar o spune in asa fel incat nu prea te sperie Hvb-ul

 

si notoriul Sky spune pe undeva:

" Seful meu are o forma destul de activa si are virusul de peste 40 de ani de cand a facut o transfuzie. Gandeste-te ca s-a culcat de mii de ori cu sotia si nu a infectat-o."

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic6616.html mesajul #5

 

Si tot Sky zice pe undev ca e in relatie cu prietena/sotia lui de 8 ani, el are hep B cronica de care a aflat abia acum cateva luni ... cu siguranta ca au existat anumite momente in care pritena lui a fost expusa riscului si asta nu se stie pe ce perioada deoarece el nu stie de cand a contactat virusul(parca zicea ca banuieste c-ar fi fost acu vreo 14 ani cand a avut neplacerea sa faca cunostinta cu HbV).

 

Si chiar tu ai scris la un moment dat " Cit despre transmitere, sotul meu nu are HBV si sintem impreuna de 30 de ani. Linistestete si fi alaturi de prietenul tau sa invingeti si virusul lui impreuna. In acest forum ve-ti gasi foarte mult material informativ, foarte mult ajutor si intelegere.

Ciao Juliana"

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic8417.html mesajul #9

poate am inteles eu gresit.

 

 

Nu vreau sa fac rau la nimeni si de aceea v-am cerut parerea, oricum consider ca si parintii mei sunt expusi la un anumit risk atata timp cat locuim sub acelas acoperis dar riscul e destul de mic, si cu siguranta nu vreau pentru nimic in lume sa le fac parintilor mei vreun rau, dar tot imi asum acest risc deoarece este foarte mica posibilitatea de a se intampla ceva rau.Si deci vreau sa stiu cat de acceptabil este acest risc cand vine vorba de sarut.Citatele de mai sus m-au pus sa imi pun acest semn de intrebae si bineinteles nevoia de relatii intersociale :yes:.

Iti multumesc Iuliana pentru sfatul tau si cred ca am sa astept sa apara AntiHBs-ul inainte de a face alte chestii.

Sanatate la toata lumea ... si va mai astept cu pareri!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga maxus, eu nu ti-am raspuns pt ca nu as sti exact ce sa iti recomand: pe de o parte iti spun ca in faza acuta esti foarte infectios si e foarte posibil sa ai virusul prezent in cantitati mari in toate fluidele corpului. Insa dc imi aduc aminte, parca tu ai pierdut AgHbs-ul si astepti sa iti apara anticorpii de suprafata, nu? S-ar putea sa fac o confuzie... insa ceea ce ai citat tu din spusele noastre e la fel de adevarat insa toti credem ca suntem infectati de ceva timp, si probabil ca de forma acuta am avut parte (indiferent daca s-a manifestat sau nu) acum multi ani. E adevarat ca niciunii dintre noi nu ne-am infectat partenerii insa daca ai putut sa astepti cateva luni bune, n-are rost sa te complici. Crede-ma ca te-ai simti si tu groaznic sa afli peste 5-6 luni ca ai infectat pe cineva (chiar dc riscul e de sub 10% probabil in acest moment pt tine). Si lasa ca la 23 de ani nu e un capat de tara sa nu fii insurat :friends: ... o sa te saturi. Eu sunt sincer convins ca o sa te faci bine si ca nu o sa se cronicizeze mi-ar fi placut mie sa fi avut forma acuta intr-o forma in care sa o si pot sesiza si sa ma protejez. Insa iti repet, e adevarat tot ceea ce ai citat tu, asta in practica, insa in teorie medicii spun ca in forma acuta esti foarte infectios, unii chiar si in forma cronica, si stii cum e, daca e teoria, inseamna ca ceva-ceva adevar exista. Multa sanatate si peste o luna mazim 2 sa ne povestesti cum a fost la intalniri. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sal!

ah... nu eu eram cu AgHbs negativ ...da sper ca va fi asa .... sapt viitoare ma duc la niste analize si sigur o sa aflu ca am scapat de AgHbs :friends:

 

Am sa mai stau pe tusa o perioada n-am ce face ... pana apar anticorpii, dupa aia am sa ma razbun eu :doh: pe timpul pierdut.

 

10x de reply Sky!

 

"cred ca orice dialog pe tema asta e foarte constructiva ... mai ales pt cei care citesc "

 

Sanatate la toata lumea !

Editat de maxus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut analizele ieri si a iesit AgHbs negativ .... :crazy:

M-am bucurat foarte mult de acest rezultat ...inclusiv si celelate analize sunt in parametri normali.

 

Doctorul a zis ca urmatoarele analize se fac peste 3 luni si consta in transaminaze,tymol, AgHbs (ce am facut si acum...cred ca acestea sunt ) ... dar nu a zis nimic de test de anticorpi sau asa ceva.... l-am intrebat si mi-a raspuns ca anticorpii oricum au aparut dar nu se stie daca sunt eficientii si de aia trebuie sa fac analizele peste 3 luni si apoi peste 6 luni , analize in care sa vada in special ca AgHbs este negativ ceea ce ii va confirma eficienta anticorpilor.

 

Oriucum cu toate ca analizele sunt ok starea de oboseala,astenie inca mai persista chiar daca nu este la fel de accentuata ca la inceput... sper ca va trece si asta .

 

Va salut si va urez sanatate tuturor! daca va mai pica prin mana ceva reteta apetisanta sau interesanta pentru regim faceti bine si impartasiti-o ca doar de aia am deschis threadul asta.

 

Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum iti spuneam... incepi sa iti revii. Faptul ca a disparut AgHbs-ul e cel mai important lucru. Urmeaza probabil sa se observe un nivel detectabil al anticorpilor de suprafata. Ti-am spus ca o sa iti revii. Astenie o sa mai ai si mai dureaza pana sa iti revii, am citit undeva ca fibroza se mai observa chiar si mai multi ani dupa ce dispare aghbs. Ficatul isi revine insa nu atat de repede, e drept ca nu se mai distruge, din moment ce rezultatele sunt bune, insa ficatul inca nu si-a recuperat omogenitatea. Atunci cand ai hepatita in forma acuta are loc un proces masiv de distrugere hepatica, nu iti inchipui ca o sa fii ca nou decat peste cateva luni bune. Dupa ce faci forma acuta cam intr-un an incepi sa te simti cat de cat mai bine, desi vei observa probabil ca si peste doi-trei ani o sa fie ceva alimente care nu o sa iti faca bine. Sunt tot urmarile hepatitei.

http://www.thebody.com/cdc/news_updates_ar...epatitis_b.html

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.f...2&dopt=Abstract

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Maxus. Acum astepti si tu ca si mine anticorpii 8) . LA mine aveau luna trecuta o valoare foarte mica , 8,7 cam asa ceva. Mult am asteptat, putin mai avem, vorba povestii. Eu saptamana viitoare fac iar analize. Sper ca de data aceasta sa fie detectabili... :P Eu ii astept de doua luni-poate m am si grabit putin crezand ca apar asa repede-asta e boala de durata, nu varicela. Oricum sa tinem regimul, stress cat mai putin, odihna. Eu merg si la serviciu si n am probleme mari. Asa ca sa fim optimisti.

Tuturor MULTA, MULTA SANATATE!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

10x for the support guys!(sky , juliana, etc..)

 

ii cam astept si pe anticorpii astia ... oricum nu stiu cand sa ma duc sa imi fac analize pt anticorpi ... am scris in Mesajul #35 ce mi-a zis doctorul de anticorpi, deci ca nu il intereseaza anticorpii numai lipsa AgHbs pe o perioada de un an ... o sa ma mai documentez sa vad , mai vb si cu medicul de familie .

 

In rest si eu am cam inceput cu munca si am tras cam tare in cateva zile .... si nu mi-a picat asa bine :roll: ... si acum am lasat-o mai moale ... asta este.

 

Sanatate la toata lumea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
10x for the support guys!(sky , juliana, etc..)

 

ii cam astept si pe anticorpii astia ... oricum nu stiu cand sa ma duc sa imi fac analize pt anticorpi ... am scris in Mesajul #35 ce mi-a zis doctorul de anticorpi, deci ca nu il intereseaza anticorpii numai lipsa AgHbs pe o perioada de un an ... o sa ma mai documentez sa vad , mai vb si cu medicul de familie .

 

In rest si eu am cam inceput cu munca si am tras cam tare in cateva zile .... si nu mi-a picat asa bine :D ... si acum am lasat-o mai moale ... asta este.

 

Sanatate la toata lumea!

Salut. Pai spune le colegilor ca ai avut hepatita si tb sa te inteleaga. N-avem ce face, un an de zile de la externare tb sa ne menajam. Eu sunt numai cu doi ani mai mare ca tine-avem toata viata in fata si sa muncim, si sa ne distram, si de fete, si de altele. Oricum ai mare grija de tine si multa sanatate! :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×