Sari la conținut
Forum Roportal
maxus

Hepatita B - ce mancam la regim ?

Postări Recomandate

Ai dreptate, Sky, noi cei cu hep acuta suntem norocosi ca s-a luptat org cu virusul si au aparut semne, ca altfel...

Speranta moare ultima!

SARBATORI FERICITE!

atat cat ne permite regimul....

 

Iti multumesc f.mult de incurajare. Conteaza f mult si o simpla vorba in sit noastra. Mai vb.

SANATATE MAXIMA!!!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

10x emilia, sky de informatii si "other stuff" , 10x survivor de incurajare.

 

Am fost miercuri la analize, vineri am scos rezultatul ...

Bilirub totala 0,89 ----- max 1,0 --- OK

Bilirub directa 0,09-----max 0,3 ---OK

Proteine totale 6,9--- limite admise 6,6.....8,6 ---- OK

Transaminaze GOT 14 ----max 20 --- OK

Transaminaze GPT 30.5----max 16,5 ---NOTok

GamaGT 33 ----max 50 ----OK

Am mai facut si electroforeza proteinelor si valori care nu se incadrau in limite erau la Albumin 69.1(normal intre 52...68) si Beta 9.7(normal intre 10-16)

 

Am facut analizele la un laborator particular indicat de medicul meu de familie caruia ii voi arata rezultatele luni.Limitele admise sunt scrise pe biletul cu rezultatele(un lucuru bun zic eu).Oricum se pare ca diferite laboratoare folosesc diferite unitati de masura.Pana acum nu mi-am facut analize numai la Spitalul de boli infectioase (Baia Mare)...iar ultima data TGP era 75 dar am inteles ca limita normala e in jur de 30 si daca fac un raport in comparatie cu analizele de acum, se pare ca nu mi-a scazut TGP-ul,deci in ultimile 6 saptamani nu am avut nici o evolutie...incep sa ma cam speriu...oricum nu sunt sigur ... sa vad ce o sa imi spuna medicul de familie luni.Iar dupa sarbatori am sa merg dinou la Spital la analize.

 

Survivor 2005 Zeffix-ul nu se da in cazul hepatitei B cronice ?... cel putin eu asa am dedus din ce am citit .

 

Sanatate si Sarbatori fericite tuturor ! sper sa vina mosu cu niste anticorpi:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai stai sa inteleg: acum, cand ti-ai facut analizele si ti-a iesit TGP 30 scria pe rezultatul analizelor si care e valoarea maxima? Nu de alta dar eu stiu ca intre 0-40 UI analizele sunt bune. Uite si link-ul http://www.romedic.ro/analize_medicale/analize-index.htm

 

A adevarat si ca fiecare laborator are limitele sale, insa chiar max 16,5 mi se pare cam ciudat. Dupa cum vei vedea si in link, dc aveai albumina scazuta era mai nasol... eu unul cred ca mergi pe drumul cel bun. Eu peste 1 luna, in locul tau mi-as face analize AgHbs si antiHbs.

 

Sa stii ca Zeffix se da si in cazul hepatitei acute. Depinde de medic, totusi. Sunt unii medici care recomanda tocmai pentru a reduce cat mai tare procesul de distrugere hepatica si a ajuta organismul. In strainatate in functie de forma care apare se recomanda sau nu.

Maine voi incerca sa iti trimit niste scan-uri dupa niste retete dietetice pt ficat. Le-am gasit intr-o revista Retete si Diete se numeste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost astazi la medicul de familie si era foarte incantat de evolutia mea.A zis ca dupa sarbatori sa reiau analizele si eventual sa fac si AgHBs.

M-am bucurat nespus de mult de incurajare.

Tot odata mi-a reamintit de restrictiile ce le am ca si persoana la regim tinand cont de faptul ca vin sarbatorile.A spus ca nici macar o gurita de alcool... probabil ca am sa ma impiedic cu paharul de sampanie in mana si am sa-l vars :crazy: inainte de a-l pune la gura.

 

Sky acolo pe siteul cu analizele chiar in partea de sus scrie:

 

ATENTIE! Valorile normale afisate in aceasta sectiune sunt orientative. Orice laborator medical are propriile etaloane de valori normale. Analizele dumneavoastra trebuiesc interpretate in contextul acestor valori.

 

deci cu siguranta asa o fi pt fiecare laborator in parte.Faze ca ca doar analizele ce le-am facut ultima data le-am facut la un laborator particular restul analizelor fiind facute la spitalul de boli infectioase.IIar pe biletul cu rezultate de la spital nu apare nicaieri limite admise.(probabil ca au economisit cerneala si hartie :crazy: )

 

OK. 10x antiicpat pt retete, cred ca o sa prinda bine la mai multa lume.

 

Sanatate si numai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ce scria acolo, insa mi se pare cam ciudat sistemul lor de referinta.

Iar pe biletul de la spital nu scrie niciodata pentru ca e pentru cei care se pricep :drunk: . Dupa un timp ai sa vezi ca o sa inveti valorile, de fapt iti urez sa nu trebuiasca sa le inveti. Si mie mi s-a parut ca mergi spre bine. Auzi, in ianuarie, cand iti faci AgHbs sa iti faci si antiHbs.

 

Mai cu retetele am o mica problema. Tehnica, legata de scanare. Sper sa o rezolv pana la sfarsitul zilei. Le-as scrie la calculator dar imi ia destul de mult ca sunt prea detaliate. Fac tot posibilul sa reusesc sa le scanez azi la serviciu, dc nu diseara sigur le scanez acasa. Partea cea mai grea, legata de gasirea revistei, s-a rezolvat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte misto!

10x pt retete Sky osa incerc sa le pun in practica.

 

Auzi tu ce sti despre InsectFarm ?

Eu acuma am primit ceva site de la cineva www.insectfarm.com dar momentan nu merge si nu pot sa imi dau seama despre ce e vorba.

Tot ce stiu e ca e vorba despre ceva tratament cu extract de insecte si ca e destul de eficient.

 

An nou fericit! si sarbatori fumoase in continuare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am nici cea mai mica incredere in asa ceva. Daca ma intrebi pe mine, eu nu as lua asa ceva niciodata, desi e adevarat ca acele insecte se pare ca au ceva interferon in ele, INSA, dc unui bolnav cu hepatita cronica nu i se pare o idee prea buna (macar si pentru ca am vazut ca nici pentru cei cu hep C nu a facut mai nimic ci chiar a crescut transaminazele sau viremia) nu vad de ce ai face-o tu. La tine deja se vindeca organismul, ai sa vezi ca prin ianuarie- februarie, deja nu o sa mai ai nici urma de AgHbs si o sa apara anti Hbs.

 

Multa sanatate si sarbatori fericite si cu bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hye!

QUESTION: culoarea scaunului e determinata de ca mananci sau de stadiul in care ti boala ?

 

adica indeferent de ce ai manca banuiesc ca normal ar fi sa fie maro inchis nu si de culoare deschisa.

am inteles ca e de culoare deschisa atunci cand ficatul produce prea multa bila(deci ficatul nu e chiar in parametri normali...bolnav), bila care ajunge in intestin si schimba culoarea scaunului .

 

la mine cam variaza .... si de fiecare data cand vad ca e mai "palid" ma ingrijorez....

 

so does color matter?

(scuze pt subiectul destul de ...gretosz..)

 

salut si Sanatate si fericire in continuare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo Maxus,

nu mi se pare gretzoasa tema, e important ce culoare are scaunul.

Am gasit ceva in netz si am tradus.

 

Culoarea normala a scaunului (maro deschis pina la maro inchis) este produsa de Stercobiln, care este un produs al bilirubinei.

Culoarea poate fi influentzata de hrana, medicamente sau boala.

 

Culoare schimbata din cauza hranii:

maro-negru: multa carne, Blue berries (cred ca se traduce

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×