Sari la conținut
Forum Roportal
Bagherra

Predictii despre viitorul omenirii

Postări Recomandate

Eh, sigur că nu pot spune asta.

 

Problema asta cu contribuția factorului ET la devenirea soiului nostru, totuși, e una complexă  și desigur că aici e loc pentru multe nuanțări.

Lol, tocmai ce-ai facut-o, implicand ET in "devenirea" noastra, a homo sapiens.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oki, până atunci stai postez un jurnal :D

 

Din ciclul: ”Predicții despre viitorul omenirii”
 
Jurnal de bord
Data stelară 812007912546...
Drga mea Xerxeta, tocmai ce am ieșit cu bine din saltul prin hiperspațiu și am intrat în regimul de viteză normală, adică în cam 4 ore și 37 de min vom pune punct final acestei călătorii. Asta înseamnă că sunt aproape de scumpa noastră planetă, de casă, de tine, iubirea mea! Am multe să-ți povestesc...Ceea ce-am descoperit pe Rhoda5, o exoplanetă situată la doar 317 ani lumină este ceva uimitor. Există un soi de civilizație, însă sub formă lichidă! Știam noi ceva de chestia asta, din informațiile pe care ni le oferă Alphye, computerul nostru  de bord care le știe pe toate, anume că în preistoria galactică a existat un scriitor care a povestit ceva în acest sens, însă ceea ce am trăit în această misiune a întrecut orice imaginație. Am avut multe aventuri și abia aștept să-ți povestesc...
Al tău,
Verginetorix

Here we go!

 

 

E posibil ca omu să fi scăpat din Aria 51. :D

Să știi că la problemele pe care le-a pus el pe tapet m-am gândit și io, ca orice om care-și pune probleme de genul ”de ce așa și pe dincolo”. Am găsit chiar o explicație alternativă la problema ”de unde cunoșteau egiptenii secretul electricității” :)


Lol, tocmai ce-ai facut-o, implicand ET in "devenirea" noastra, a homo sapiens.

Vezi, defectul tău e că te nepustești imediat și tragi concluzii fără a fi atent la nuanțe.

 

Ai afirmat: ”Să nu spui că ET ne-a creat... numai fiindcă deocamdată nu știm cu certitudine.  :tongue:   :haha:”

Ți-am răspuns: ”Eh, sigur că nu pot spune asta. Adică, numai din faptul că nu știm niște lucruri nu rezultă neapărat că ne-ar fi creat ET. Ar fi o forțare a logicii să tragem o concluzie de acest gen: nu știu cutare lucru, ergo ne-au creat extratereștrii.”.

Cred că oricine înțelege foarte clar că n-am spus că extratereștrii ne-au creat.

În schimb am afirmat altceva, anume că ” Problema asta cu contribuția factorului ET la devenirea soiului nostru, totuși, e una complexă  și desigur că aici e loc pentru multe nuanțări.”

Editat de Vriies
  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

E posibil ca omu să fi scăpat din Aria 51.  :D

Să știi că la problemele pe care le-a pus el pe tapet m-am gândit și io, ca orice om care-și pune probleme de genul ”de ce așa și pe dincolo”. Am găsit chiar o explicație alternativă la problema ”de unde cunoșteau egiptenii secretul electricității” :)

HAHA.Uneori ma uit la acest serial pe History Channel "Ancient Aliens".Personal mi se pare interesant.De altfel sunt nebun dupa SCI FI movies(cele de calitate insa).Nu ma amestec in discutii de genul celor din acest post pt ca stiu ca nu stiu nimic. Dar si daca ar exista cumva vreo specie de aliens atunci cam asta ar trebui sa ne fie reactia :)

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

HAHA.Uneori ma uit la acest serial pe History Channel "Ancient Aliens".Personal mi se pare interesant.De altfel sunt nebun dupa SCI FI movies(cele de calitate insa).Nu ma amestec in discutii de genul celor din acest post pt ca stiu ca nu stiu nimic. Dar si daca ar exista cumva vreo specie de aliens atunci cam asta ar trebui sa ne fie reactia :)

 

Aici dă-mi voie să nu fiu de acord cu tine :). Reacția noastră n-ar trebui să fie agresivă doar pentru simplul fapt că ar exista sau ne-am intersecta cu vreo specie de aliens. Reacția noastră ar trebui să fie agresivă numai în situația în care am percepe ostilitatea unei astfel de specii aliens. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici dă-mi voie să nu fiu de acord cu tine :). Reacția noastră n-ar trebui să fie agresivă doar pentru simplul fapt că ar exista sau ne-am intersecta cu vreo specie de aliens. Reacția noastră ar trebui să fie agresivă numai în situația în care am percepe ostilitatea unei astfel de specii aliens. 

Personal NU as avea pic de incredere in ..THEM!Cred ca m-am luat dus de secventa video ce am postat gandindu-ma la film unde evident THEM erau total ostili precum ar fi si in Battle LA sau Battleship ori The 4th kind si in general mai toate filmele ce-i vede ostili din fire.Si iar personal spun ca DACA cumva ar exista realmente,mai bine sa stea la locul lor si sa se uite la filmele lor despre pamanteni.Banuiesc ca daca-s atat de avansati tehnologic au niste FX mult mai tari ca la Hollywood!!! :)

 

Recomand un film colosal de misto :) PAUL

 

Editat de blackbeard

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oki, deci ca un coloral sau concluzie:

1. E musai și trebuie să ne rezolvăm cât mai curând posibil marile probleme pe care le avem colea pe Pământ, recte poluarea, experimentele nucleare, distrugerea habitatului, suprapopulrea, foametea, luptele pentru putere și influență etc.

2. E bine să ne concentrăm asupra problemei: ce putem face și cum să scăpăm în eventualitatea in care un asteroid ar fi să ne lovească.

3. E de dorit să fim pregătiți pentru un impact cu o civilizație sau o formă de viață extraterestră. 

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am eu o oarece solutie pentru foamete, ca tot am inceput iar munca si ma crizez maxim.

Din bucataria unde lucrez, se arunca zilnic sute de kg de mancare gatita sau negatita. Atentie, nu vorbesc de mancare expirata. Acum vreo doi ani, am propus directorului sa nu mai aruncam atata mancare, sa o ducem ori la cantinele saracilor ori sa manance personalul gratis, ca e destul pentru toti. Nu se poate, e interzis asa ceva.

Am fost la supermarket si restaurante si am primit acelasi raspuns. 

 

Acu ca am vazut iar treaba asta, m-am enervat cu nervii si vreau sa merg si mai departe. Vreau sa se dea o lege in privinta asta, ca supermarketurile, restaurantele, spitalele si tot ce mai arunca zilnic mancare, sa fie obligate sa doneze tot la bancile saracilor. Nu inteleg de ce nu o fac deja, care e diferenta ca o arunca la tomberon sau ca fac niste oameni fericiti cu o masa?  

 

Nu stiu exact ce pasi trebuie urmati, dar am de gand sa ma implic mai mult in treaba asta si o sa incep cu locul de munca. Vreau sa fie lege, am zis!

Draga mea Blues, știi că-mi erai tare scumpă și bineînțeles că după această postare îmi ești de două ori mai scumpă, muah! Soluțiile sunt simple și realizabile, bineînțeles, așa cum tocmai ai găsit tu una dintre ele, însă e clar că așa ceva nu se vrea sau dacă s-ar vrea...e o așa de mare inerție încât lupta aproape că ar fi prea mare pentru ca un singur om să o dea în scurta lui viață.

 

Așa, ca să glumesc și să mă dau ”avocatul diavolului”, te întreb:

Ești cumva alien? Ai scăpat și tu din Aria 51 sau cum? Cum de îndrăznești să vii cu astfel de soluții atât de...simple și... la obiect? :)  :biggrin:

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

 

Cand lucra Naeemu pentru o companie de catering care gatea mancare pentru productii de filme si studiouri de filmari, la sfarsitul zilei veneau fermieri sa ia toata mancarea ramasa si ziceau ca o dau la porci. Si vorbim de tavi intregi de mancare gourmet. Paste, fripturi de toate felurile, garnituri, salate, tocanite, gustari, supe, deserturi.

Ca sa vezi, la porci....dar la saraci n-ar fi avut voie sa o dea.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum a zis si Blues ... totul se arunca si aici dupa lege ... iar in caz ca e gasit cu ele-n frigider sau congelator si n-are documentatie cand a deschis ca anumite alimente se congeleaza,

 

s-a inchis localul imediat.   


Nu cred ca exista pasi de urmarit ca se presupune ca ar fi deja contaminat de toate alea din aer ca a fost expus destul elementelor din jur si se va inbolnavi cei care-l va mananca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×