Sari la conținut
Forum Roportal
FUSCUS

Cum pot fi evitate bolile cauzate de statul la calculator?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua,

Am nevoie de sfaturi, fiind ingrijorat de cauzele muncii la calculator, 9 ore pe zi. Dupa cate am citit si auzit, pot aparea cheaguri de sange la nivelul picioarelor, care odata plecate pot ajunge la inima, plamani, creier, fiind fatale. Ce parere aveti? Se poate evita fenomenul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare ca esti putin cam paranoic. Nu ti-o spun cu rautate.

 

Dar daca ai un job ce implica o viata sedentara in mare parte..sfatul meu ar fi sa faci cat de multa miscare in timpul liber, iar in weekend sa eviti cat poti de mult statul in casa.

 

Nu e dracul atat de negru daca ai grija sa ai o alimentatie sanatoasa si sa faci miscare. Nu neaparat sport de performanta, ci miscare.

De exemplu, daca serviciul nu e foarte departe, pleaca din casa mai repede si parcurge distanta pe jos. Daca totusi ai nevoie de masina sau bus, parcheaza (sau coboara in statie) putin mai departe de job, ca sa iti ramana si spatiu de parcurs pe jos.

 

In pauzele de lucru, inainte sa servesti masa, iesi afara si fa o tura in jurul cladirilor vreo 10-15 minute. Nemtii asa fac :))

 

Daca ai probleme cu circulatia, poti sa ii ceri medicului tau sa iti dea din cand in cand cate o cura de medicamente pt circulatia proasta la periferie. eu stiu de ginko biloba ..ah, da..dusurile alternative, cald-rece..si masajul la picioare seara. De asemenea poti sa iti asezi picioarele la un nivel mai inalt decat capul cand stai in pat la tv, seara. Unii si dorm asa. Isi pun perne sub picioare si asa dorm.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fenomenul asta se intampla si la cei care stau la birou sau conduc masina sau alte activitati care le fac cand stau jos, nu numai la pc.

Solutia e activitatea fizica.

 

Alta solutie, ai putea sa stai in picioare, sa-ti faci un birou care sa fie la o inaltime mai mare ca sa nu fie nevoie sa stai jos. Apropo, si 5 ore e mult, nu conteaza ca dupa faci sport gramada.

Editat de Ninja2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspusuri. Miscarea este solutia. Am sa incerc gimnastica medicala 20 min. in fiecare dimineata, si o ora de mers pe jos seara, o data la doua zile. Thanks!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Alta solutie, ai putea sa stai in picioare, sa-ti faci un birou care sa fie la o inaltime mai mare ca sa nu fie nevoie sa stai jos. Apropo, si 5 ore e mult, nu conteaza ca dupa faci sport gramada.

 

şi statul mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca bolile cele mai des intalnite cauzate de statul la calculator sunt problemele cu coloana si cu ochii.....si eventual cele cu circulatia sangelui, de care amintesti si tu.E cu atat mai nasol cu cat omul nu a fost creat sa lucreze la calculator atatea ore. Cred ca si aici "pauzele lungi si dese" pot fi o cheie pentru succesul sanatatii noastre. :D Cunosc o tanti care si-a schimbat jobul doar pentru ca era mult prea sedentar....o consider curajoasa :).Nu mai vorbiti de cheaguri plimbatoare ca e foarte scary :cry:

Editat de dizzy_girl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×