Sari la conținut
Forum Roportal
Bagherra

Predictii despre viitorul omenirii

Postări Recomandate

Ma gandeam si eu ca poate sunt considerente legale legate de safety si health regulations. Daca crapa un porc de la food poisoning e ok, dar un om....

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Personal gasesc ca ar trebui sa fie urmat exemplul lui Bon Jovi.Sunt sigur ca s-ar putea crea ceva similar in multe orase din lume si ar fi o cauza corecta si umanitara totodata de ajutor pt cei saraci si nevoiasi.Si sunt destui care au cu mult peste necesarul vietii sa investeasca in asa ceva precum a facut el sau inaintea lui Paul Newman cu sosurile lui de spaghetti si salsa.PN nu a luat 1 cent din vanzari si inca si azi produsele lui sunt cumparate mereu,cel putin in USA unde-s peste tot.

 

http://www.jbjsoulkitchen.org/en

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aşa ceva deja e în atenţia legiuitorilor: http://www.realitatea.net/fara-mancare-expirata-la-gunoi-supermarketurile-ar-putea-fi-obligate-sa-doneze-alimentele_1710080.html

 

Era un documentar, pe unul din posturile de ştiinţe (cred că NatGeo), în cadrul seriei "Tabu", în care se vorbea despre grupuri de americani (freegans), care trăiau numai din mâncarea aruncată la gunoi de supermarketuri. Nu că trăiau, prosperau.

Editat de Passepartout

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca un coloral...

Lol.

 

Tu tragi concluzii pentru tine sau pentru toţi?

 

1. Da, ar fi bine să se rezolve problemele de mediu, de foamete etc. Cât timp va dăinui orânduirea actuală, nu va fi posibil. Şi cum ea e creată după chipul şi asemănarea omului şi n-are de gând să dispară, mai e de aşteptat o grămadă. Dacă nu va izbucni un răzbel. Care va rezolva mai rapid problema.

2. Momentan, nu deţinem tehnologia pentru a putea împiedica un eventual asteroid să ne lovească. Ce vezi pe la TV sau YT sunt visuri.

Pe moment şi pentru viitorul apropiat nu există pericolul unui astfel de eveniment. Sunt monitorizate ştiinţific, prin programe dedicate, orbitele asteroizilor care ar putea intersecta orbita Pământului şi nu sunt motive de îngrijorare. La fel, ce vezi pe la YT sau citeşti prin ziare de Apophis sau alţii, sunt ştiri menite a face rating, nimic mai mult.

3. E de dorit să ne vedem de treabă şi să nu visăm cai verzi pe pereţi. ;)

Editat de Passepartout

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg ... care e diferenta ca o arunca la tomberon sau ca fac niste oameni fericiti cu o masa?  

 

Oamenii sint deja antrenati sa nu accepte mancare de la necunoscuti ... daca vine cineva sa-mi lucreze in casa/curte ceva, nici apa nu accepta din pahar, exclusiv o sticluta

 

nedesfacuta numai, nu vor nici cafea sau ceai sau altceva ... daca sint prieteni, cunostinte, e altceva.

 

Nici un homeless nu vrea un sandvici facut acasa,  doar bani, el isi cumpara ce-i place.

 

Precis sint si cei care l-ar manca insa nu-l primesc nici sa ceara pentru animale, am vazut in alimentara, doar niste salata ofilita le-a dat iepurilor.

 

Intr-o zi la magazinul meu organic au organizat eveniment " o banana pe zi" si ofereau clientilor cateva banane gratuit ... guess what ... s-au ferit de banane ca draqu' de tamaie ...

 

nimeni nu voia nici aproape de ele sa fie, credeau ca e ceva deja cu ele.  

 

Au anuntat imediat la TV local sa vina cineva de la Salvation Army sa ridice bananele si sa fie impartite la saracii de prin parcuri si case/familii cu copiii si batrini, etc., aratau la TV

 

cum se desfasoara actiunea pana ce inca noi eram in magazin.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii sint deja antrenati sa nu accepte mancare de la necunoscuti ...

Tu verifici de unde provine mâncarea la restaurant? Doar presupui că e în regulă, deşi sunt destui care folosesc alimente expirate printre întreprinzătorii români.

Apoi, la un azil, la o cantină stă Bordea să mai verifice... dar mergem pe buna credinţă şi ne spunem că aproapele nu-şi bate joc de noi. ;)

Editat de Passepartout

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La ce ma provoci aici, sa scriu despre biznizurile de babe din stat sau carciumele romanesti inchise in ziua deschiderii sau biserici, religia/credinta nu conteaza???  

 

Aici se verifica si magazinele si se inchid mai repede decat s-au aranjat conservele unguresti pe rafturi!!!   Iar cand cineva e dus la urgenta ca sta sa moara

 

... trebuie sa spuna ce si unde a mancat.   Statul american ia raspundere doar pentru publicul general american din alimentari mari, nu din boutique/bodega lui nea' Ion sau al evreului.

 

Cine mananca acolo, stie ce risca, eu nu maninc oriunde sau la oricine ... practic la nimeni nu fac pagube la mancaruri sau apa!!! 

 

Eu nu cred pe nimeni la mancare!!!  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca o naţie "liberă" ce e, America a găsit soluţia singură, am zis-o: freegans. ;)

 

Eu vorbeam de ţara în care trăiesc, n-am de unde să ştiu care-i împrăştierea printre membrii forumului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vorbeste ca nu te opreste nimeni ... n-am luat nimic de acolo sa ai despre ce povesti azi, din ceea ce inca nu s-a facut confetii si s-a imprastiat din ...  :balloon:  ...  :haha: ​ 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

I-auzi! Bine ca e in Romania, m-a impresionat placut.

Bun, cu asta o sa ma duc la director, o sa dau Romania exemplu.

Rabdare, să vezi şi dacă se concretizează. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×