Sari la conținut
Forum Roportal
Oldcar

Reciprocitate sau iubire "gratuita"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Problema ta este ca esti doar un om banal ca oricare altul,insa constient sau inconstient, crezi si vrei sa fi altceva.Tu crezi ca faci lucruri deosebite fata de un om normal. Nu mai folosi lirisme pentru a exprima actiuni pe care nu le-ai savarsit si nu le cunosti.

O zi buna cavalere.

Hai c-am fost acid si eu sa vad cum e... :P

Nu te supara frate! :airkiss:

Iti dau dreptate. Iubirea este iubire!

Chiar imi aduc aminte de o povestioara in care vine un discipol la maestru si il intreaba.

- Ce a vrut sa zica inteleptul cand a zis "Cei ce spun, nu stiu; cei ce stiu, nu spun"

Maestru strange discipolii, ii duce in gradina de trandafiri din spatele manastirii si ii intreaba.

- Cine stie cum miroase aceasta floare

Toti au indicat ca stiu

- Acum puneti asta in cuvinte!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iubirea e iubire si atat? Foarte clar, foarte precis, foarte lamurit si deslusit!

 

Daca eu nu te inteleg.... as fi curios ce inteleg celelalte persoane. Deci, Drosofila, ajuta-ma te rog. :airkiss:

Ca sa ne intelegem, vorbim de sentimentul de iubire.

Adica acea stare de care cu totii suntem capabili, si care este involuntara. [ De aceia, iubirea e iubire si atat!]

 

Apoi, Pe'tr, spui ca o oferim. Nu o oferim in sensul clasic, de a da si primii, e ceva neconditionat.

Asta pentru ca putem "iubi" si lucruri imateriale. Poti iubi o opera de arta, o carte; sau fiinte, catelul, pisica, cactusul sau muscata din geam. Si revine formula, iubirea e iubire, si atat !

 

In schimb, daca inca nu esti atat de evoluat spiritual, adica sa ai un nivel mai aparte al bunatatii tale interioare, vei vrea si vei simtii nevoia de iubire. Mai precis, cea de revarsare a afectiunii cuiva asupra ta.

Si aia este o nevoie primara,animalica. De aceia reactionezi la ea, cand o percepi sub forma unor stimuli; iti zambeste o necunoscuta, temangaie sau saruta. Adica acte intime, ce declansaza un sentiment de apartenenta.

Pe motivul asta sunt oamenii gelosi. Nu pot suporta sa vada pe celalalt revarsandu-si afectiunea asupra altuia.

Dispare temporar acel sentiment de apartenenta.

 

Iti dau dreptate. Iubirea este iubire!

Chiar imi aduc aminte de o povestioara in care vine un discipol la maestru si il intreaba.

- Ce a vrut sa zica inteleptul cand a zis "Cei ce spun, nu stiu; cei ce stiu, nu spun"

Maestru strange discipolii, ii duce in gradina de trandafiri din spatele manastirii si ii intreaba.

- Cine stie cum miroase aceasta floare

Toti au indicat ca stiu

- Acum puneti asta in cuvinte!

Si astfel s-a nascut poezia. :P

Imi amintesti de Busido si florile de cires.

Profund, da.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai c-am fost acid si eu sa vad cum e... :)

Nu te supara frate! :airkiss:

Iti dau dreptate. Iubirea este iubire!

Chiar imi aduc aminte de o povestioara in care vine un discipol la maestru si il intreaba.

- Ce a vrut sa zica inteleptul cand a zis "Cei ce spun, nu stiu; cei ce stiu, nu spun"

Maestru strange discipolii, ii duce in gradina de trandafiri din spatele manastirii si ii intreaba.

- Cine stie cum miroase aceasta floare

Toti au indicat ca stiu

- Acum puneti asta in cuvinte!

Nu am pe ce sa ma supar.Spun doar ceea ce gandesc.

 

Si astfel s-a nascut poezia. :P

Imi amintesti de Busido si florile de cires.

Profund, da.

Poeta mea!

Stiam eu ca intelegi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta este, altu' mama nu mai face... :airkiss:

Da, dar acela nu este profilul tau personal, ci doar o asemanare in anume puncte de vedere.

E bine ca, inca te mai putem scapa. Nu esti irecuperabil. :P

 

Cu toate astea m-ar intersa sa iti stiu parerea, privitor la cum ajunge cineva la un nivel superior al spiritului, si sa poata fi capabil sa ofere acea iubire gratuit.

Ce metode ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu toate astea m-ar intersa sa iti stiu parerea, privitor la cum ajunge cineva la un nivel superior al spiritului, si sa poata fi capabil sa ofere acea iubire gratuit.

Ce metode ?

Congruenta intre gandire si actiune. Daca faci ceea ce stii ca e bine, ajungi mai devreme sau mai tarziu si la nivele mai ridicate. :)

 

 

Da, dar acela nu este profilul tau personal, ci doar o asemanare in anume puncte de vedere.

E bine ca, inca te mai putem scapa. Nu esti irecuperabil. :airkiss:

 

Este un profil tipic de IEI sau INFp si ma incadrez destul de bine, poate peste 90% :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Congruenta intre gandire si actiune. Daca faci ceea ce stii ca e bine, ajungi mai devreme sau mai tarziu si la nivele mai ridicate. :P

Ohoo, vezi ca intri pe teren periculos.

De unde stii ca faci ceea ce e bine ?

Si nu ma refer la binele personal, pentrui ca ala se regaseste in totalitatea actiunilor tale.

De aia, cum le delimitezi ? Plus ca termenul dat de tine este extrem de relativ.

 

Este un profil tipic de IEI sau INFp si ma incadrez destul de bine, poate peste 90% :airkiss:

Asta din cat te cunosti. Daca adaugam si ce nu stii, semajoreaza substantial procentul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ohoo, vezi ca intri pe teren periculos.

De unde stii ca faci ceea ce e bine ?

 

Ok, sa zicem... sa faci macar lucrurile dovedite stiintific ca-ti imbunatesc perceptia subiectiva asupra calitatii propriei vieti. Bun asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×