Sari la conținut
Forum Roportal
Oldcar

Reciprocitate sau iubire "gratuita"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un raspuns de genul ''da pot'' , ''nu,nu pot'' imi era de ajuns.Insa nu esti capabil sa dai astfel de raspunsuri.

Cred ca raspunsul meu a fost o incercare de a explica cum se poate intampla acel "da pot" despre care tu spui ca ar fi o minciuna.

 

Raspunde-mi si tu la o intrebare: "Ce este iubirea pentru tine?". Preferabil un raspuns direct dar ma multumesc si cu unul liric. :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca raspunsul meu a fost o incercare de a explica cum se poate intampla acel "da pot" despre care tu spui ca ar fi o minciuna.

 

Raspunde-mi si tu la o intrebare: "Ce este iubirea pentru tine?". Preferabil un raspuns direct dar ma multumesc si cu unul liric. :airkiss:

Ce este iubirea pentru mine?

Raspuns simplu:

Iubire si atat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ai cum.Se pare ca pentru tine iubirea ese un lirism .

 

Ok, definitie scurta. Iubirea este o nevoie care este implinita de actiuni concrete pe care cei din jur le fac (nevoia de a fi iubit) sau de actiuni concrete pe care noi le facem (nevoia de a iubi). E liric?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok, definitie scurta. Iubirea este o nevoie care este implinita de actiuni concrete pe care cei din jur le fac (nevoia de a fi iubit) sau de actiuni concrete pe care noi le facem (nevoia de a iubi). E liric?

Este mai josnic decat lirismul.Macar in lirism se compune ceva frumos.

Ceea ce imi descrii tu nu este iubire ,este o nevoie ,la fel ca nevoia de sex,nevoia de a te hrani,etc. .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vedem viata putin altfel. Eu cred ca TOTI suntem capabili de asa ceva. Nu toti incercam, nu toti luptam sa ne infrangem frica de a fi lumina dar toti suntem capabili, mai mult decat capabili.

Nu, o vedem la fel !

Numai ca tu iti doresti sa fie altfel.

Adevarat ca oamenii sunt capabili sa iubesca neconditionat, dar sintagma "capabil" reflecta ceva relativ, o calitate ce nu se manifesta imperativ ci numai optional. Este doar o capacitate a omului, ce are diferite valente, si ce difera de la individ la individ.

Chiar tu o spui, ca oamenii nu vad bogatia iubirii decat atunci cand o ofera.

Lucru ce face ca definitia iubirii tale sa nu fie decat chestiune volitiva, si asta este cea mai mare greseala, pentru ca nu este asa.

Altfel ar insemna ca "daca vrei", il poti iubi pe acel cersetor ca pe cineva din familia ta. Or, se stie ca nu noi alegem pe cine sa iubim.

Este un raspuns, dar nu ma ajuta cu nimic sa-ti inteleg punctul de vedere.

Asta pentru ca nu pui intrebarile care trebuie!

 

Este mai josnic decat lirismul.Macar in lirism se compune ceva frumos.

Ceea ce imi descrii tu nu este iubire ,este o nevoie ,la fel ca nevoia de sex,nevoia de a te hrani,etc. .

Corect !

A transformat-o in instinct animalic.

Cu toate ca este corecta, daca tinem cont ca suntem la aria psihologie.

Maslow ar fi mandu de tine, P.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, o vedem la fel !

Numai ca tu iti doresti sa fie altfel.

Adevarat ca oamenii sunt capabili sa iubesca neconditionat, dar sintagma "capabil" reflecta ceva relativ, o calitate ce nu se manifesta imperativ ci numai optional. Este doar o capacitate a omului, ce are diferite valente, si ce difera de la individ la individ.

Chiar tu o spui, ca oamenii nu vad bogatia iubirii decat atunci cand o ofera.

Lucru ce face ca definitia iubirii tale sa nu fie decat chestiune volitiva, si asta este cea mai mare greseala, pentru ca nu este asa.

Altfel ar insemna ca "daca vrei", il poti iubi pe acel cersetor ca pe cineva din familia ta. Or, se stie ca nu noi alegem pe cine sa iubim.

 

Asta pentru ca nu pui intrebarile care trebuie!

Nu are cum sa ma inteleaga.Este confuz si pentru propia peroana.

Ultima intrebare a fost una isteata insa nu ma intelege.

Nici tu nu ma intelegi drosofilo ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceea ce imi descrii tu nu este iubire ,este o nevoie ,la fel ca nevoia de sex,nevoia de a te hrani,etc. .

Ti-am descris ce inteleg eu. Si da, e o nevoie la fel de reala ca nevoia de aer, hrana sau sex.

Tu intelegi altceva probabil. Refuzi sa spui ce intelegi si ma acuzi pe mine ca sunt.... confuz.

 

CONF

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ti-am descris ce inteleg eu. Si da, e o nevoie la fel de reala ca nevoia de aer, hrana sau sex.

Tu intelegi altceva probabil. Refuzi sa spui ce intelegi si ma acuzi pe mine ca sunt.... confuz.

 

CONF

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×