Sari la conținut
Forum Roportal
Oldcar

Reciprocitate sau iubire "gratuita"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In legatura cu o afirmatie care a facut-o Cleric Preston si care am mai intalnito si in alte parti. Si in care cred partial.

"cel care cauta sa fie iubit e doar un egoist

cel care iubeste fara a astepta sa fie iubit, acela e adevarat "

 

 

De multe ori am ajutat (in diverse sensuri) si am facut gesturi frumoase si sincere pentru persoane fara sa accept nimic in schimb dar nu s-a intamplat nimic bun in relatia respectiva (nici macar pe termen lung). Ma refer la persoane pe care vroiam sa mi le fac prieteni sau sa mi le aproprii. Si evident, nu am reusit.

A fost greu pentru mine pentru ca sunt cam orgolios si a trebuit sa-mi fortez limitele pentru asta, dar in final am facut-o, si chiar am facut-o bine.

 

Intrebarea mea e: daca iubesti fara sa astepti ca raspunsul sa fie reciproc nu pici de prost, nu te umilesti (nu neaparat in public, chiar si fata de tine insuti)?

 

Sau zicala lui Cleric Preston nu e aplicabila in Romania unde toata lumea incearca sa profite de toata lumea, sa se calce pe cadavre, sa se sape intre ei etc. ?

 

Eu tind sa cred mai mult proverbul "Reciprocitatea e cheia tuturor relatiilor"... Dar acum nu mai stiu ce ce sa cred, poate ambele teorii sunt valabile in proportii diferite. Sau poate depinde de imprejurari cand sa o aplici pe una cand pe alta ... Chiar nu mai stiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce crezi tu ca e corect si te face sa te simti confortabil cu tine insuti si in relatia cu ceilalti, aceea este calea pe care trebuie s-o urmezi. Si asta numai TU poti sa hotarasti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebarea mea e: daca iubesti fara sa astepti ca raspunsul sa fie reciproc nu pici de prost, nu te umilesti (nu neaparat in public, chiar si fata de tine insuti)?

 

Depinde de energia folosita.

Daca iubesti pentru a fi iubit sau pentru a castiga simpatie sau aprobarea persoanei iubite, pe scurt, pentru o recompensa, atunci ai sa platesti pentru lucrul acesta. Si tu si persoana pe care o iubesti.

 

Daca iubesti pentru a face viata mai minunata, fara sa astepti nimic in schimb, atunci nu vad cum poti pierde. Poti ajunge sa simti sentimente negative daca nu primesti confirmarea faptului ca ai imbunatatit viata, poti ajunge sa simti frustrare in absenta recunostintei dar... nu cred ca iti vei pierde respectul fata de sine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma refeream la relatii in general nu neaparat la un cuplu..

 

Eu am o problema cu prietenii, desi ma consider destul de sociabil.

 

Cu unii, cu care n-am mai vorbit de o mult timp, si cu care am incercat sa reiau contactul dar ei n-ar da nici un semn ca ar intentiona acelasi lucru. Asta e foarte posibil pentru ca unii au ramas cu o impresie proasta despre mine, lucru ce mie mi se pare nedrept - de ce sa n-am dreptul la o replica si sa traiesc in amintiriile lor cu o imagine care intre timp nu mi se mai potriveste?

Pana acum imi ziceam ca daca nu vor, inseamna ca nu merita, dar as fi vrut sa am o sansa sa repar lucrurile.

 

Nu stiu cum ar sta lucrurile aici si ce exact ar trebui sa fac..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce ar trebui sa faci ceva? nu poti sa te re imprietenesti cu forta si cei mai multi oameni nu reactioneaza foarte bine cand cineva incearca sa se bage in sufletul lor... dar iti poti face noi prieteni :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pana acum imi ziceam ca daca nu vor, inseamna ca nu merita, dar as fi vrut sa am o sansa sa repar lucrurile.

 

Nu stiu cum ar sta lucrurile aici si ce exact ar trebui sa fac..

Daca s-a intamplat ceva in trecut care a dus la un set de amintiri neplacute, acum platesti pentru lucrul de atunci.

Poti demonstra ca nu mai esti cel de atunci dar evident ca va fi nevoie de mai mult efort din partea ta.

 

Iar ce am spus este valabil peste tot, nu doar in relatiile de cuplu. :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca depinde foarte mult si de sistemul tau de valori dupa care te orientezi in viata. Insa trebuie sa te cunosti destul de bine si sa stii in ce situatii trebuie spus "nu" si in care "da".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In legatura cu o afirmatie care a facut-o Cleric Preston si care am mai intalnito si in alte parti. Si in care cred partial.

"cel care cauta sa fie iubit e doar un egoist

cel care iubeste fara a astepta sa fie iubit, acela e adevarat "

 

si mai extraordinara este alta zicere a lui. suna ceva in genul: iubirea este importanta pentru mine pentru ca eu sunt cel care o simte. sentimentul este al meu si eu il simt. ca asta are legatura cu tine...n-are prea mare importanta.

 

sper ca am retinut corect.

 

oricum el a spus in mai multe randuri ca expune doar unele din teoriile invatate in timp... nu este el autorul.

 

dar are unele memorabile, ai dreptate. cu toate astea nu mai este pe acest forum. a fost fortat sa plece.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde de energia folosita.

Daca iubesti pentru a fi iubit sau pentru a castiga simpatie sau aprobarea persoanei iubite, pe scurt, pentru o recompensa, atunci ai sa platesti pentru lucrul acesta. Si tu si persoana pe care o iubesti.

 

Daca iubesti pentru a face viata mai minunata, fara sa astepti nimic in schimb, atunci nu vad cum poti pierde. Poti ajunge sa simti sentimente negative daca nu primesti confirmarea faptului ca ai imbunatatit viata, poti ajunge sa simti frustrare in absenta recunostintei dar... nu cred ca iti vei pierde respectul fata de sine.

Porcarii mari de tot.Mai ales in cuplu.Iubesti fara sa astepti nimica,in schimb Dumnezeu iti da suferinta.Multumesti ca un fraier pentru ce iti da si nu condamni.Incerci sa nu astepti nimic din jur.Insa Cand Dai si dai si dai trebuie sa primesti.Dand ceva bun iti vine ceva malefic.Dai iubire,primesti suferinta.Nu se tine cont de tine,se tine cont de ce se vrea,de un scop anume.Il implinesti vrut- nevrut.Fara sa ai nimic de spus.

Iubesti o persoana,vrei sa o vezi fericita...fara sa astepti nimic ,insa persoana ii tot nefericita.

Porcari!Toti vrem ceva in schimb.Ca ii iubire din partea persoane sau rasplata din partea Lui Dumnezeu,insa toti asteptam ceva.Pentru ca asa ne zice El.Ca ne va rasplati.O mare prostie Rasplata ii suferinta.Cand scapi de o suferinta dai de alta mai mare.

Hai sa nu mai fim ipocriti si sa recunoastem adevarul.Toti asteptam ceva in schimb!

Cavalere,tu ce ai face daca intr-o zi ai afla ca sotia ta mult iubita nu te mai iubeste?I-ai da iubire in continuare,iubire cu toata inima ta...insa pentru cat timp?Sa te vad atunci cu toata intelepciunea ta si toata teoria ta,mai gandesti la fel?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cavalere,tu ce ai face daca intr-o zi ai afla ca sotia ta mult iubita nu te mai iubeste?I-ai da iubire in continuare,iubire cu toata inima ta...insa pentru cat timp?Sa te vad atunci cu toata intelepciunea ta si toata teoria ta,mai gandesti la fel?

 

Trist ar fi sa descoper asta peste noapte, ar insemna ca am fost orb.

Daca nu ma mai iubeste... de ce sa mai stea langa mine? Ce nevoie ar mai avea de iubirea mea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×