Sari la conținut
Forum Roportal
Oldcar

Reciprocitate sau iubire "gratuita"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

se poate trai si fara iubire. daca asta devine o necesitate, intri in psihoza alergand dupa ea, sau in absenta ei. cred ca important e sa te iubesti pe tine insuti inainte de toate dupa care poti extrapola si la persoanele de langa tine. daca te accepti mai intai pe tine complet, cu bune, cu rele, de abia de atunci incolo poti da si altora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trist ar fi sa descoper asta peste noapte, ar insemna ca am fost orb.

Daca nu ma mai iubeste... de ce sa mai stea langa mine? Ce nevoie ar mai avea de iubirea mea?

Nu ar fi trist ,ar fi grotesc de dureros si nu ar insemna ca ai fost orb ci ca asa a vrut Dumnezeu,sa nu te mai iubeasca peste noapte.

Daca nu te iubeste nu ar sta cu tine decat daca ai altceva de oferit.

Tu ce nevoie ai de iubirea ei sau al altei fiinte?Ai putea-o iubii la infinit fara sa primesti nimic in schimb?Ca parca asa spunei...''sa iubesti fara a astepta nimic in schimb''.

 

 

In final nu astept nici un raspun,banuiesc ce-mi vei spune,insa ma minunez cati sfinti sunt pe pamant si ma intreb ce cauta aici,de ce nu sunt in ceruri ca parca acolo le este locul?!

 

se poate trai si fara iubire. daca asta devine o necesitate, intri in psihoza alergand dupa ea, sau in absenta ei. cred ca important e sa te iubesti pe tine insuti inainte de toate dupa care poti extrapola si la persoanele de langa tine. daca te accepti mai intai pe tine complet, cu bune, cu rele, de abia de atunci incolo poti da si altora.

Inca un sfant.

Pardon... tu oi fi inteleptul!

Editat de me and just me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se poate trai si fara iubire. daca asta devine o necesitate, intri in psihoza alergand dupa ea, sau in absenta ei. cred ca important e sa te iubesti pe tine insuti inainte de toate dupa care poti extrapola si la persoanele de langa tine. daca te accepti mai intai pe tine complet, cu bune, cu rele, de abia de atunci incolo poti da si altora.

Adica tu nu te iubesti pe tine insuti, dar nici nu ai nevoie de iubire. Interesant .

Crezi ca e cineva care nu se iubeste pe el insusi ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu ce nevoie ai de iubirea ei sau al altei fiinte?Ai putea-o iubii la infinit fara sa primesti nimic in schimb?Ca parca asa spunei...''sa iubesti fara a astepta nimic in schimb''.

 

Daca nu ai implinita nevoia de a fi iubit, evident ca suferi. Dar nu iubesti pentru a fi iubit, iubesti pentru ca in tine exista si nevoia de a iubi. Iubesti fara a astepta ceva in schimb, doar pentru ca astfel manifesti viata DAR daca nevoia ta de a fi iubit nu este implinita... mai devreme sau mai tarziu ajungi sa suferi si in suferinta aceasta e posibil sa relizezi ca ai o nevoie de a iubi, dar nu ai nevoia de a iubi pe X. Poti sa-ti implinesti nevoia de a iubi si altfel, si cu altcineva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu ai implinita nevoia de a fi iubit, evident ca suferi. Dar nu iubesti pentru a fi iubit, iubesti pentru ca in tine exista si nevoia de a iubi. Iubesti fara a astepta ceva in schimb, doar pentru ca astfel manifesti viata DAR daca nevoia ta de a fi iubit nu este implinita... mai devreme sau mai tarziu ajungi sa suferi si in suferinta aceasta e posibil sa relizezi ca ai o nevoie de a iubi, dar nu ai nevoia de a iubi pe X. Poti sa-ti implinesti nevoia de a iubi si altfel, si cu altcineva.

Ma gandeam eu ca o sa imi dai un astfel de raspuns.Deci cum ramane cu ''Iubiti fara a astepta nimic in schimb'' ?Nu se poate,restul e vrajala.Tu poti iubi pe jegosul si zdrenturosul cersetor de la coltul strazi?Si nu ma refer la un sentiment idiot de compasiune sau mila .Raspunsul: Nu! Daca raspunzi ca da minti...si sti ca minciuna ii urata in fata lui Dumnezeu.Asta inseamna sa iubesti fara a astepta nimic in schimb,sa-l iubesti pe jegos.Poate asa intelegi.

Aaa...si cum imi pot implini nevoia de a iubi altfel...si cu altcineva.Sa inteleg ca pot iubi planta din fata usii vecinului in loc de un/o partener,sau cum?

Pe altcineva...hmmm.....mi se rupe sufletul in mine dupa sotia mea si viata este doar un gol dar ma duc si o iubesc pe vanzatoarea de la chiosc si pe sotioara draga o uit ca asa am eu chef!

Ce usor ar fi.Iubirea ,nevoia de a iubi si de a fi iubit nu tine de noi. Tine de cineva mai sus de noi,vrut-nevrut.

Ce ai scris mi se pare o alta bazaconie de sfant intruchipat.Nu ma intelege gresit.Nu am nimic personal cu tine,insa ma crispez cand se vorbeste in necunostinta de cauza doar de dragul de a fi sfetnicul al' bun si intelept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu ai implinita nevoia de a fi iubit, evident ca suferi. Dar nu iubesti pentru a fi iubit, iubesti pentru ca in tine exista si nevoia de a iubi. Iubesti fara a astepta ceva in schimb, doar pentru ca astfel manifesti viata DAR daca nevoia ta de a fi iubit nu este implinita... mai devreme sau mai tarziu ajungi sa suferi si in suferinta aceasta e posibil sa relizezi ca ai o nevoie de a iubi, dar nu ai nevoia de a iubi pe X. Poti sa-ti implinesti nevoia de a iubi si altfel, si cu altcineva.

Formularea ta suna mai mult a psihologie decat a filozofie.

 

Iubesti ceva atunci cand iti place. Asa se confirma ca are dreptate Me, cand spune ca nu poti iubi acel cersetor.

Apoi, iti place ce este frumos, si asta pentru ca te impresioneaza.

Si in final, te impresioneaza ceva fiindca detii un anume nivel spiritual, o inaltare a simturilor mult peste medie.

Si acea sensibilitate a ta, poate capata diferite valente, de la compasiune ( te impresioneaza starea cersetorului) la iubire neconditionata. (iti faci partenerul fericit si te hranesti cu propria lui fericire, nu ai nevoie de ceva la schimb)

 

Iar ceea ce spui tu, cu nevoia de a fi iubit, nu este decat o nevoie naturala, chiar instinct primar, animalic, de afectiune.

Pe cand cel de a daruii iubire, fara a astepta ceva in schimb vine din acea inaltare spirituala. Si nu oricine este capabil de asa ceva. Acel sentiment te inalta mai mult si te impluineste in acelasi timp, vazand ca esti in stare sa creezi si sa daruiesti fericire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
S-ar putea sa tina de ego acea nevoie.

 

Uite unde duce nevoia de a fi iubit

 

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/o-t...-a-sinucis.html

Chiar nu ma deranjez sa ma uit .Nenorociri sunt destule la tot pasul,nu am chef sa mai vad si nenorocirea altuia.

Mai bine posteaza ceva haios.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu poti iubi pe jegosul si zdrenturosul cersetor de la coltul strazi?Si nu ma refer la un sentiment idiot de compasiune sau mila .Raspunsul: Nu! Daca raspunzi ca da minti...

Eu nu vad compasiunea ca fiind un sentiment idiot, din contra, este unul dintre cele mai nobile sentimente pe care le putem simti. Apoi, atat timp cat in cersetorul zdrenturos ai sa vezi doar o sursa de mirosuri urate, o sursa de uratenie, nu ai sa-l poti iubi. Daca reusesti sa vezi altceva, situatia e diferita.

 

Nu conteaza ce vezi ci cum vezi. Cersetorul ala poate este o fiinta umana cu o poveste aparte, cu propriile lui dureri, propriile tragedii. Poate viata lui de dinainte de a ajunge pe strada nu era foarte diferita de viata ta, sau de viata celor dragi tie. Poate a fost candva un membru respectat al societatii dar datorita circumstantelor a ajuns intr-un punct in care sa nu mai faca fata vietii.

 

Imi aduc aici aminte de o batrana pe care am cunoscut-o la un moment dat. Locuia modest intr-o chilie de lut de pana la 10 mp, inconjurata de cateva vestigii ale unei alte vieti, o viata in care fusese o femeie puternica si foarte foarte frumoasa (avea o poza din tinerete cu o rama superba din lemn de trandafir pe unul dintre pereti). Avocat de meserie, ajunsese in conditiile alea dupa ce-i murise sotul si propriul copil a dat-o afara din casa. Averea si-o pierduse in perioada comunista, perioada in care fusese persecutata impreuna cu familia ei, erau chipurile chiaburi.

 

 

 

 

 

Ce ai scris mi se pare o alta bazaconie de sfant intruchipat.

 

Nu e nevoie sa fii sfant ca sa vezi lucrurile altfel. Iar daca vezi lucrurile altfel, te comporti altfel.

Cat despre exemplul cu vanzatoarea de la colt. Nu stiu ce intelegi tu prin iubire atunci cand ai dat exemplul asta. Sex? Da! Si sexul este o nevoie dar nu la sex ma refeream mai devreme. A iubi implica sa fii constient, sa fii macar cat de cat treaz, SA VEZI!

 

Iubirea ,nevoia de a iubi si de a fi iubit nu tine de noi. Tine de cineva mai sus de noi,vrut-nevrut.

 

Implinirea nevoii de a iubi si de a fi iubiti tine de noi. Este in responsabilitatea noastra. Poate nu controlam de cine suntem atrasi sau cine este capabil sa ne implineasca dar depinde de noi si de abilitatea noastra de a ne comunica nevoile, de abilitatea noastra de a intelege nevoile celui de langa noi, daca aceste nevoi sunt implinite sau nu.

Nu cred in predestinare si automat incerc sa fac ce pot pentru a imi imbunatati viata si pentru a imbunatati viata celor de langa mine. Asta tine de mine, de efortul pe care sunt dispus sa-l depun.

 

 

 

Iubesti ceva atunci cand iti place. Asa se confirma ca are dreptate Me, cand spune ca nu poti iubi acel cersetor.

Aici depinde destul de mult de ce intelegi prin "iubire". Daca pentru tine iubirea este un sentiment pufos si cald atunci probabil ca nu o sa simti asa ceva fata de un cersetor. Daca in schimb, iubirea este o nevoie ce este implinita prin actiuni concrete, situatia se schimba. Poate la un punct, treci pe langa cineva si pentru o farama de timp iesi de pe pilot automat, constientizezi nevoia din tine si ajuti persoana respectiva. Poate pentru ca vezi mai bine in momentul ala, reusesti sa vezi si recunostinta persoanei respective, poate este un batran caruia ii este rusine sa cerseasca dar care nu are al mod de a supravietui, poate banul ala pe care i-l dai reprezinta masa lui pe ziua respectiva. Iar cand "multumesc"-ul ala ce uneori este nerostit dar atat de evident in ochi, intalneste constiinta ta, se intampla ceva, capeti ceva, primesti primirea omului de langa tine. Asta hraneste sufletul, iti implineste nevoia de a iubi. Iubirea in cazul acesta poate este mai aproape de acel "agape" atat de laudat.

 

Pe cand cel de a daruii iubire, fara a astepta ceva in schimb vine din acea inaltare spirituala. Si nu oricine este capabil de asa ceva. Acel sentiment te inalta mai mult si te impluineste in acelasi timp, vazand ca esti in stare sa creezi si sa daruiesti fericire.

Vedem viata putin altfel. Eu cred ca TOTI suntem capabili de asa ceva. Nu toti incercam, nu toti luptam sa ne infrangem frica de a fi lumina dar toti suntem capabili, mai mult decat capabili.

Spune un cantec:

Oh lord I'm a poor man

With all the riches I can hold

I'm a beggar

And I'm sitting on a beach of gold

 

Asta suntem si noi, cersetori pe o plaja de aur. Avem o bogatie enorma in noi, bogatie pe care nu o putem vedea decat atunci cand o daruim. Si ne simtim mici si ieftini si incapabili in ciuda acestei bogatii. Cersetori cu toti, ne plimbam in lumea asta ce de multe ori ni se pare gri si rece, cersind iubire pe care o primim in firimituri de la alti cersetori ce nu inteleg ca daca dai mult ajungi sa poti da si mai mult, cu cat oferi mai mult cu atat ai mai mult de oferit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cavalere,ai facut un ghiveci din tot ce mi-ai raspuns.Te-ai legat de un cuvanta si mi-ai scris povestea bietului cersetor de la colt.Raspunsuri concrete nu mi-ai dat.

Un raspuns de genul ''da pot'' , ''nu,nu pot'' imi era de ajuns.Insa nu esti capabil sa dai astfel de raspunsuri.Asa raspunde cineva sigur pe ceva ce zice si simte ,fara romane si compuneri lirice.Tu mi-ai scris numai lirism ccea ce imi confirma ca am avut dreptate.

Iubirea NU TINE DE NOI. Ceea ce mi-ai scris tu sunt feluri de a imbunatati si pastra o relatie ,un fel de comportament in interiorul relatie.

Nu incerc sa te conving de nimic,in fine se ajunge doar la lirism de intelept.Insa,nu as vrea sa te vad pus in impostazele mai sus mentionate,cel intelept va trebuii sa isi indeplineasca convingerile .Iti spun eu de pe acuma ...vei esua!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×