Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Pe agenda zilei. Evenimente interne.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

On 3/29/2021 at 10:19 AM, Enki said:

Foarte dubios

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-24696825-doilea-dintre-barbatii-torturati-politisti-gasit-mort-celalalt-murit-acum-3-saptamani.htm

Al doilea dintre cei doi bărbați care ar fi fost bătuți și torturați de agenți de la Secția 16 de Poliție a fost găsit mort în locuința unui cunoscut, la nici trei săptămâni după moartea celuilalt tânăr, relatează Știrile ProTV.

 

Moartea bărbatului de 39 de ani este considerată suspectă.

 

 
În urmă cu aproape trei săptămâni, a murit, din cauze aparent naturale, și celălalt bărbat implicat în cazul de tortură ce a dus la inculparea a nouă agenți de poliție, între care și un lider de sindicat.

 

 
În 5 martie, Tribunalul Bucureşti a dispus arestarea preventivă a trei polițiști de la Secţia 16 Poliţie din Capitală acuzaţi că au bătut în septembrie anul trecut doi tineri în zona Eroii Revoluţiei. Alţi trei agenţi au fost plasaţi sub control judiciar pe o perioadă de 60 de zile, iar faţă de unul nu a fost luată nicio măsură preventivă.
 
În acest caz, procurorii Parchetului Capitalei au pus sub acuzare 9 poliţişti, pentru infracţiunile de lipsire de libertate în mod ilegal şi tortură.
 
În septembrie 2020, doi tineri au reclamat că au fost bătuţi de poliţişti în zona Eroii Revoluţiei din Capitală, după ce le-au atras atenţia agenţilor că nu poartă mască de protecţie şi dau amenzi fără temei. Unul dintre tineri a spus că poliţiştii i-au pus cătuşe la mâini şi l-au lovit cu bastoanele, cu pumnii şi picioarele, după care l-au băgat într-o dubă a poliţiei şi l-au dus pe un câmp în apropiere de Jilava, unde ar fi fost torturat.
 
Procurorii spun că, pe 1 septembrie 2020, în jurul orei 01,45, agenţii de la Secţia 16 au organizat un filtru în zona străzii Calea Şerban Vodă din Bucureşti, context în care au fost abordaţi de cei doi tineri, care le-au adresat reproşuri cu privire la faptul că nu purtau măşti de protecţie.
 
"În aceste împrejurări, în scopul pedepsirii uneia dintre persoanele vătămate pentru reproşurile adresate, 7 dintre inculpaţi, având asupra lor armamentul din dotare, au lipsit-o în mod ilegal de libertate, încătuşând-o şi transportând-o împotriva voinţei sale pe un teren viran situat la periferia municipiului Bucureşti, Sectorul 4, unde 5 dintre aceştia au exercitat pentru aproximativ 30 de minute violenţe fizice asupra victimei, aplicându-i lovituri repetate cu corpuri contondente în zona superioară a corpului, a capului, a membrelor superioare şi inferioare, dar şi în zona degetelor mâinilor şi tălpilor. Totodată, unul dintre inculpaţi a supus persoana vătămată unor tratamente degradante. În tot acest timp, ceilalţi doi agenţi de poliţie au asistat în mod pasiv la violenţele exercitate asupra persoanei vătămate. După exercitarea actelor de violenţă, victima a fost abandonată pe respectivul teren viran", spun procurorii.

Nu că dubios, ci de-a dreptul terifiant. Asta deja sună pe față a rezolvare în stil mafiot a problemei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

România nu e pierdută de tot: Temerile de dispariție a națiunii, spulberate! – Evenimentul Zilei (evz.ro)

Natalitatea este în scădere în ultimii ani, în țara noastră, iar în 2020 a atins apogeul. O excepție este reprezentată de o localitate din Vrancea.

Statistica arată însă că există și excepții, de localități care au avut o rată impresionantă a natalității. Un exemplu este comuna Slobozia Bradului, din județul Vrancea. Anul trecut, aici s-au născut 305 copii. Un număr ce este cu adevărat impresionant, mai ales dacă este comparat cu cel al nașterilor din Focșani, orașul resedință al județului. Și unde au fost consemnate 263 de nasteri. Față de Slobozia Bradului, Focșani are o populație de aproximativ 10 ori mai numeroasă.

Pe de altă parte, la nivelul țării, media de vârstă a femeilor care devin mame pentru prima dată este de 28-30 de ani. În localitatea Slobozia Bradului, ea este de 20 de ani.

Comuna are o populație de 9.000 de locuitori, iar 90% sunt romi care îmbrățișează convingerile unui cult religios ce interzice cu desăvârșire orice metodă contraceptivă.

„Eu, la 22 de ani, am doi copii şi îmi vine al treilea”

Suntem pocăiţi. Şi eu sunt pocăit penticostal. Şi alţii au câte 9, 10, chiar 12 copii. Eu am 7 copii, dintre care am şase însuraţi şi măritate. Am 4 fete şi 3 băieţi. Am 20 de nepoţi la 3 fete şi la 3 băieţi”

„Eu am 35 de ani și cinci copii. Aşa este aici la noi, în Slobozia Bradului, foarte mulţi copii.”

„Eu, la 22 de ani, am doi copii şi îmi vine al treilea”. Au spus trei dintre localnici pentru sursa citată.

„Am nepoţi… Am de la un băiat 4, de la alt băiat încă 4, de la o fată 3, de la altă noră 3, de la altă fată încă 3… 17, mulţumim lui Dumnezeu!”. „Am 6 copii, 8 nepoţi. Sunt bine, sănătoşi. Mulţumim Domnului”. Au afirmat două dintre locuitoarele localității.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Haos total după ce s-a aflat că București poate intra în carantină. Nimeni nu știe, toți îl acceptă. Document

 

Cine a stabilit, de fapt, noile criterii care bagă Capitala în carantină. Dezvăluiri explozive – Evenimentul Zilei (evz.ro)

*Cine a stabilit, de fapt, noile criterii care bagă Capitala în carantină, de acum sau de cand si pana la ce data???

Gasesc abuziv ca deja toata planeta a usurat putin regulile rigide, doar in Romania sa fie totul asa de infectios inca, nu cred!!!   Mai mult cineva din politica isi arata albul dintilor ca e puternic si poate, foarte la moda caracter fara valoare.*   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mno.

Complicata situatia din guvern. Pe de-o parte, usr are dreptate sa se supere pentru demiterea lui VV care e facuta la presiunea mafiei din sanatate. Pe de alta parte, e infantil sa ameninti cu ruperea coalitiei sau sa ceri ca razbunare demiterea lui Citu.

Ce e clar e ca l-au zburat pe VV de acolo pentru ca s-au speriat toti directorii numiti politic (atat de psd cat si de pnl) si cu titlu interimar de la casele judetene de sanatate ca nu vor mai putea sifona fondurile de la sanatate, din moment ce functiile acelea vor fi ocupate prin concurs, nu prin numire. Sunt curioasa daca omul pus de voiculescu la cnas va mai rezista acolo, dupa ce si-a anuntat intentiile legate de felul cum vor fi pusi directorii la casele judetene.

Gafele de comunicare pe care da, le-a facut din plin VV sunt doar un pretext. Pentru prostime s-au aruncat in fata cazurile Foisor si Babes, desi acolo e vorba de alte institutii responsabile, nu de ministerul sanatatii, iar prostimea a inghit galustele pe nemestecate, ca deh, ce sa stie ei de administrari si subordini, daca e spital, atunci voiculescu e de vina. Ideea a fost sa ridici o tara intreaga impotriva unui om, nu conteaza din ce motive. S-au coalizat toate partidele fara exceptie, s-au coalizat toate televiziunile fara exceptie, scandalagii de serviciu bineinteles, cu un singur scop. E mai mult decat clar ca mafia din sistemul de sanatate este mult mai mare si mai bine inradacinata decat se vorbeste prin presa, si mult mai puternica.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma uitam mirat cum digi24, practic post pro usr-plus avea zilnic 4-5 stiri vadit incisive contra lui VV.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te mira ca pana si digi s-a luat de voiculescu. Tu crezi ca jurnalistii sau rudele lor, daca patesc ceva si ajung la spitale, stau in saloane cu cate alti 8-9 pacienti si mananca supa chioară cu 3 taitei in ea, si o felie de paine cu o bucata de parizer la fel ca amaratii de la tara? Nu, King. Fii sigur ca au rezerve private cu tot confortul pastrate pt ei.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toate ca toate, dar lui VV i s-au iertat deja prea multe balbe si gafe - si nu ma refer aici doar la nivel de comunicare- doar pentru istoricul lui de ong ist mai mult sau mai putin oficial.

Avea si aroganta, de altfel, cand se recomanda pentru capitala - sa zica ca el deja a demonstrat si a facut si a adunat echipe de oameni si flower power sa schimbe si sa miste lucruri. Still, economist la sanatate, frate. Economist. Fix cum s-a recomandat Barna pentru jiltul prezidential cand zicea ca asta e pariul lui pentru Romania. Pariu, ma!

Mult tupeu mai au cei din USR acum sa ceara demisia lui Catu, cand fara Catu eram in buda economic demult. Eu si acum ma mir cum s-a inhamat si s-a lasat batjocorit din pozitia imposibila in care se afla, dupa o criza adancita de psd si una noua de toata frumusetea pe care o traim, aievea, cu totii.

Asta ne-ar mai lipsi, sa se faca Catu ghiocel in fata lui VV dupa ce mai tare l-a incurcat in mesajul public pandemic oficial.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Serios? Balbe si gafe e la fel de grav ca spaga? Cum s-a întâmplat in cazul nu stiu cator ministri psd si pnl? Nu i-am văzut pe aia executati asa ca VV. Nu i-am vazut pe aia hartuiti asa de reporteri si alti politicieni. 

Despre Citu nu am ce sa reprosez, pana la mișcarea de azi.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si de ce sa nu se laude voiculescu cu flower power-ii lui? Au construit un spital, au infiintat magic home si magic camp. De ce sa nu treaca asta la cv? Cand altii isi trec la cv doctorate plagiate?

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×