Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Pe agenda zilei. Evenimente interne.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ei hai, cand s-au vorbit vreodata 85 de carausi de droguri sa vina toti in aceeasi zi, in acelasi avion si in acelasi grup? S-or fi dus sa puna stapanire pe traficul de droguri din mexic, sunt tari de tot vamesii aia mexicani, au desfiintat o grupare criminala organizata dintr-o singura lovitura. Merita o medalie.

N-am aflat din presa, a postat acum trei ore cineva din lista care era in acel grup.

'Vacanta in Cancun' ar fi trebuit sa fie numele unui album cu poze care sa imi taie respiratia, sa ma faca sa visez cu ochii deschisi la urmatoarea vacanta de vis si sa imi incarce bateriile pentru o buna perioada de timp. Dar nu, din pacate este numele unui vis urat din care parca nu m-am trezit inca.
Pe 30.01.2021 am plecat impreuna cu soțul meu si o gasca de prieteni romani in vacanta noastra de vis, planuita in cel mai mic detaliu, Bucuresti -Londra, Londra -Cancun. Am facut teste covid conform cerintelor, asigurari, etc pe scurt tot ce se solicita in astfel de cazuri. Ajunsi pe aeroportul din Cancun dupa un zbor de apoximativ 10 ore, am avut supriza de a fi refuzati la vama fara a exista vreo explicatie, fie ea logica sau nu. Ne-au fost luate pasapoartele sub pretextul unui control suplimentar si am fost bagati intr-o camera, care nu avea mai mult de 4x4 m, cu alte 15 persoane+personalul aeroportului in conditiile in care suntem in Pandemie. S-au cerut tot felul de detalii de la de unde venim pana la cati bani avem la noi, dupa care am fost amprentati si fotografiati ca infractorii.
Nu am comentat in ideea ca e doar un control de rutina dupa care vom fi lasati sa ne vedem de vacanta noastra.
Din pacate nu a fost asa. Ne-au despartit, atat ca grup cat si ca familii pentru intimidare. Impreuna era prea puternici,separati nu insemnam nimic. Fiecare insotiti de personalul de securitate al aeroportului am fost dusi, fara explicatii la poarta de imbarcare. Am solicitat explicatii si raspunsul a fost ca sigur am facut ceva ilegal in SUA, Mexic sau in alta tara.  Mentionez ca unii dintre noi plecau pentru prima data pe o ruta atat de lunga. Unii nici nu au fost vreodata in State sau in alta tara din America.Deci motivul nici macar nu era unul intemeiat.
In momentul in care am inceput sa punem intrebari am fost amenintati ca daca mai punem multe intrebari vom fi dusi la carcera si ca noi alegem daca vrem sa urcam in avion sau alegem inchisoarea.
Ajunsi inapoi in UK am fost asteptati de o armata de oameni inarmati,caci asteptau o gasca de infractori. Nici ei nu au stiut sa ne spuna care este motivul deportarii nostre, dar au fost foarte amabili si dupa verificarea pasapoartelor ne-au spus ca din partea lor nu este nici o problema si ca putem merge linistiti mai departe. Mai mult decat atat au cautat pentru noi zboruri pentru a ne putea intoarcem mai repede in Romania, UK fiind in lockdown.
Avem prieteni care veneau din Franta cu o alta cursa, familie cu un copil de 1 an si bunicile. Pentru ei experienta a fost si este in continuare mult mai urata. Mama, copilul si bunica au fost deportati, iar tatal cu cealalta bunica si toate bagajele au ramas in Cancun. Mama a plecat cu copilul fara haine si fara mancare inapoi spre casa. Nu l.au lasat pe sot nici macar sa ii inmaneze acesteia cheile de la casa si masina.
Tratamentul este unul inuman, calca in picioare cele mai simple drepturi ale omului si asta doar pentru ca suntem romani. DA, AM UITAT SA MENTIONEZ CA TOTI CEI DEPORTATI SUNTEM ROMANI.
Conform ultimelor cautari abuzul indreptat asupra romanilor care merg in Mexic continua. E peste tot la stiri. Unii dintre ei au fost deposedati de bunuri si tinuti zile in sir in carcera, in camere fara ferestre, doar cu niste saltele sprijinite de pereti.
Au fost multi cei care au sunat la Consulatul Roman din Mexic si raspunsul nu vi-l mai spun. Si oare de ce nu ma mira.
N-as vrea sa pun mai multe, doar ca AR TREBUI SA VA GANDITI DE DOUA ORI INAINTE ALEGETI CANCUN/MEXIC CA DESTINATIE DE VACANTA.
RUSINE MEXIC! RUSINE ROMANIA CA NU ITI APERI CETATENII!
JOS PALARIA, UK!
Si nu, nu este un text preluat. Este o poveste adevarata traita pe pielea mea.
Si nu, nu suntem cazuri izolate! Ca noi sunt sute de romani!
  • Like 3
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok. 

Stai așeaaa....

Ok, gata. Am tăiat Cancun de pe listă. 

Cu banii de Cancun stau un an jumate în Grecia. Mă duc într-un sat prăpădit și mănânc măsline, peștișori, usturoi, măsline (na, e plin de măsline pe-acolo).

Ce-mi trebuie mie piramizile lui Intoxicatlu?! 

 

  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, gargbird a spus:

Mexicanii ar trebui să pună afișe de genul: "NUMAI VĂ DROGAȚ !"

Eu de aici NU sint interesata de Mexico, nu inteleg ce cauta acolo romanii!!!   Copiii mei mai mergeau, dar organizat si personalul hotelului le astepta la aeroport.   Erau dusi la statiunea de mare LUX unde alcoolul este gratuit, cred ca asta este incentivul pentru majoritatea turistilor, ca nu au permisiune de a parasi locul ca nu sint in siguranta!!!   De vizitat satul doar in grup si se poate cumpara ce se vinde, insa vacanta se termina doar de stat in hotel in piscina, langa barurile in aer liber, seara la cina e muzica si dans ... eu nu m-as duce repet, pot sa stau in casa si acasa la mine langa o cina mai buna decat al lor cu Impanada si Chimichanga, etc., pe care nici nu le-as gusta.  

Pe vreme de pace mai merge, dar si atunci nu este niciodata sigur ca vei iesi din acea tara!!!  Chiar ieri arata la TV un program cu americni care locuiesc in Mexico aproape de granita cu Taxas, si pe o mare famlie au ucis pe drumul lung si cunoscut niste banditi, dela copiii mici la bunici, le-a dat foc sau le-a ciuruit cu automatul parca erau in 8 masini mari, dar si SUV.   Aratau poze carbonizate, se intampla mereu, nu este caz unic si izolat.   Candva multi americani aveau acolo casa ca era ieftina viata si sa creasca copiii.   

Romanii mai au tendinta sa devina nervosi repede, care aici este interpretat altfel si nu e prima oara nici acest incident de nervozitate si in State.  Desi s-a bagat in cap de comunisti ca poporul roman este asa de iubit in lume, ca nu mai pot nici Papuasii fara ei, nu este adevarat si nici fitele de acolo nu se accepta la controalele de frontiera sau in alta parte pe aici in westul salbatic. 

Nici o tara pe unde am fost nu se gandeau in felul cum pun problema romanii, prioritatile sint altele.   Inainte de a merge asa departe trebuie si interesat bine despre ce le asteapta acolo!!!  Nu stiu cine le-a cheamat in Mexico care nu le-a asteptat ca sa nu se intample asa ceva, precis a luat bani pentru servicii interne ca nu stiau nici limba locala romanii iar cei din Cancun nu prea vorbesc engleza decat la frontiera si locuri foarte oficiale.      In hoteluri lucreaza americani ca este totul al lor din turism!!!   etc., e foarte mult de povestit la acest capitol, s-a terminat demult evenimentele "Veselie la Acapulco" film cu Elvis Presley. 

 

Editat de The Unknown
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ați subliniat exact ce mi s-a părut și mie dubios de la început. 

Curajoși ai dracului românașii, să meargă ei așa, într-o țară ca Mexic, și, culmea!, să-și care și copiii după ei, doar că mor de dorul de a face poze cu Cancunu'! 

Eu îmi mențin părerea că povestea este ciudată rău. Și nu cred că românii respectivi sunt turiști de profesie care au epuizat celelalte mii de destinații exotice și s-au aventurat în Mexic.

Faptul că o doamnă și-a scris experiența pe blog nu înseamnă că are neapărat dreptate, iar încercarea de a devia atenția spre condițiile din arest nu are nici o relevanță. Adică știi că mergi în Mexic, dar te aștepți să fii primit ca în Las Vegas?! Să fim serioși...

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce dreacu, gargbird.

Si eu m-as duce (ma rog, m-as fi dus, pana am citit cacatul asta) in Mexic daca as avea atatea mii de euro de dat

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vorbesc în fiecare zi pe WhatsApp și Telegram cu oameni din America Latină. Nu am observat vreo doza de discriminare în privința românilor, dimpotrivă, este una din țările preferate pentru emigrare. Din articolul pe care l-am citit pare că românii sunt foarte discriminați de mexicani. Mă gândisem la un moment dat că poate sunt rromi români dar dacă ar fi, ar semăna cu mexicanii, deci de unde vine discriminarea?

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Enki a spus:

Ce dreacu, gargbird.

Si eu m-as duce (ma rog, m-as fi dus, pana am citit cacatul asta) in Mexic daca as avea atatea mii de euro de dat

Nu te supăra, doar ne dăm cu părerea. Adevărul îl știe doar Gonzales.

Eu nu m-aș duce, deși mă țin nădragii. Lumea a devenit tot mai periculoasă, iar America Latină a depășit orice limite. Înainte de a-mi arunca banii pe niște excursii cu destinații atât de îndepărtate și de riscante, m-aș asigura că nu pățesc rahaturi, pentru că e mult mai nasol să fii jefuit în Cancun sau să vii acasă cu holeră decât să faci pană de cauciuc la Adjud.

Eu sunt încăpățânat și susțin în continuare că povestea e cusută cu ață albă. NU AI CUM să mergi în Mexic fără o documentare prealabilă. Și nu cred în coincidențe. Polițiștii ăia mexicani și-au făcut treaba, asta e părerea mea.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Kleopatrah a spus:

Vorbesc în fiecare zi pe WhatsApp și Telegram cu oameni din America Latină. Nu am observat vreo doza de discriminare în privința românilor, dimpotrivă, este una din țările preferate pentru emigrare. Din articolul pe care l-am citit pare că românii sunt foarte discriminați de mexicani. Mă gândisem la un moment dat că poate sunt rromi români dar dacă ar fi, ar semăna cu mexicanii, deci de unde vine discriminarea?

Hai s-o zic și pe asta. Un prieten foarte bun de-al meu trăiește în Ottawa, dar e originar din Guatemala, care-i un pic mai la vale de Mexic.

Îi este dor de locurile natale, dar ÎI ESTE FRICĂ să meargă acolo! Unui localnic, carevasăzică. 

Ce-ar mai fi de zis? Care 85 de oameni sănătoși la cap s-ar duce de nebuni în Mexic?! Dacă ar fi fost o excursie organizată, alta ar fi fost treaba, dar nu se pomenește de așa ceva în articol (sau nu l-am citit eu cu atenție).

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

era excursie organizata de o agentie. Se duceau sa faca plaja probabil.

Si chiar daca nu era, care era problema? Doar nu se ducea in Siria sau mai stiu eu in ce zona. Mexicul este o tara turistica.

a mai scris una

SEMNAL DE ALARMA pt cei ce urmeaza sa plece in CANCUN !!!!!
Aventura Mexicana
Am avut zbor direct operat de British Airways, plecarea din aeroportul Londra Gatwick in data de 30.01.2021. In aeroport ni s-au scanat pasapoartele de catre personalul British Airways si ni s-au inmanat biletele de imbarcare urandu-ni-se « Vacanta placuta ». Insa aceasta vacanta s-a transformat intr-un cosmar in momentul in care am ajuns in aeroportul din Cancun dupa aproximativ 11h de zbor.
Am ajuns la controlul vamal din aeroport unde am mers si am intrebat in limba spaniola daca putem veni impreuna ca un grup de 6 persoane sa ni se verifice documentele. Mi s-a raspuns ca da si de aici a inceput calvarul. Imediat dupa ce mi-a fost scanat pasaportul, mi s-a zis ca exista o problema cu el si ca trebuie sa merg intr-o camera alaturata pentru o verificare mai amanuntita sau cum o numeau ei « segunda revision ». Stiind ca respectam toate conditiile de intrare in tara, iar pasaportul era valabil pt inca 2 ani de acum incolo, am intrebat care este problema. Mi s-a raspuns foarte vag ca « asa a detectat sistemul, ca este o problema cu ambele prenume ale mele », ca nu stie sa-mi spuna mai multe, dar sa stau linistita ca totul va fi bine dupa verificarea facuta de colegii ei. Se simtea o ezitare foarte mare in a da raspunsuri si daca puneam mai multe intrebari, deja raspunsurile nu mai erau coerente.
Am fost dusa apoi intr-o camera in care mai erau alte 5 persoane, ulterior dandu-mi seama ca toti erau romani. In cateva minute au fost adusi pe rand si ceilalti membri ai grupului nostru de 6. 2 dintre ei au fost ok cand li s-a scanat pasaportul, dar mai apoi a fost intredus ceva manual in sistem si ca prin minune aceeasi alerta fusese detectata si pentru ei.
Vamesii ne-au luat pasapoartele si au facut numeroase copii, unul dintre ei chiar facandu-le poze cu telefonul sau mobil. Am intrebat ce s-a intamplat, care este problema cu noi toti si in continuare nu ni se dadea niciun raspuns concret, doar se dadea vina pe sistemul care a detectat ceva. Ni s-au dat apoi de completat 3 formulare : unul in care ni se prezentau drepturile omului si la finalul caruia scria cu litere de tipar, ingrosat si subliniat faptul ca in cazul unei deportari, compania aeriana este singura responsabila sa ne asigure deplasarea in aeroportul de origine. In al doilea document trebuia sa ne completam datele personale si ni se spunea ca avem dreptul sa apelam la asistenta oferita de Consulatul Romaniei in Mexic. Iar al 3lea formular continea aprox. 20-25 intrebari despre datele personale (inclusiv ocupatia), motivul vizitei in Mexic, locul unde vom fi cazati, suma de bani cash pe care o detineam, obiectivele pe care am fi avut de gand sa le vizitam etc.
Intre timp, prietenii nostri care ajunsesera mai devreme cu o cursa Lufthansa ne spusesera ce patise prietena noastra impreuna cu bebelusul si mama ei si cumva stiam ce urma sa se intample. Toti cei condusi in camera de « segunda revision » urmau sa fie deportati.
Cativa dintre noi intelegand limba spaniola, ne-am dat seama ca vom fi deportati si in momentul in care unul dintre vamesi ii spunea altui coleg la telefon « deci nu ii iau individual, le spun tuturor la gramada ca ii trimitem inapoi », urmand ca ulterior sa fie foarte nervosi pentru ca British Airways le spusese ca nu aveau locuri sa ne ia inapoi pe zborul de intoarcere. Tot acest proces al completarii formularelor a durat in jur de 2 ore, timp in care toti vamesii refuzau sa ne dea explicatii si aveau tot felul de tehnici de intimidare pentru a renunta la a mai intreba ceva.
A urmat apoi a 2a procedura. Am fost invitati rand pe rand intr-o camera sa ni se ia amprentele si sa ni se faca poze. Tot intreband ce se intampla, eram tratati cu indiferenta si superioritate spunandu-ne ca « sigur ati facut voi ceva, poate in alta tara, de asta aveti alerta in sistem ». Mentionez ca 3 dintre persoanele din grupul nostru aveau pasapoarte noi, eliberate in decembrie 2020 si aceasta era prima calatorie internationala pe care o faceau, deci motivatia lor nu avea niciun fundament.
Cand am crezut ca in final aveau de gand sa ne dea si noua o explicatie pentru ceea ce se intamplase, a avut loc schimbul de tura si in cateva minute au venit persoane noi cu pasapoartele noastre si au inceput sa ne strige pe rand invitandu-ne sa ne luam bagajele si sa il insotim pe cate unul dintre colegii lor. Am fost despariti de familiile noastre si condusi catre usa avionului pe cai diferite. In timp ce ne deplasam spre avion, agenta vamala se uita prin pasaportul meu si imi spunea cu nonsalanta « nu inteleg de ce ti-au refuzat intrarea, ca vad ca ai si viza SUA, ai fost acolo deja, ai mai intrat in Mexic… », iar cand am cerut sa ni se dea mai multe detalii despre deportare, ne-au zis ca ei nu stiu mai multe si ca atunci cand au intrat in tura li s-a spus sa respecte ordinele primite. Am acceptat situatia si am intrebat daca interdictia de intrare in Mexic este permanenta sau temporara. Bineinteles ca nu am primit raspuns, toata lumea dadea din umeri si “indeplinea doar niste ordine”. Plus ca ni s-a spus ca inainte de a fi planificat calatoria in Mexic, ar fi trebuit sa ne verificam pasaportul sa nu fi avut vreo alerta ca cea pe care tocmai o detectase sistemul lor.
Si uite asa alti 13 romani au fost deportati de catre autoritatile mexicane in data de 30.01.2021 fara nicio explicatie si fara niciun act doveditor prin care sa li se spuna motivul.
Asteptand la usa avionului, British Airways a refuzat sa ne imbarce pe motiv ca la intrare in Anglia aveam nevoie sa prezentam un test negativ, iar noi bineinteles nu am fi avut cum sa facem rost de unul. Intr-un final am fost acceptati la bordul avionul si a urmat inca o calatorie de 8h30 inapoi la Londra. Echipajul nu avea nicio idee de ce am fost deportati, doar li s-a comunicat sa ne debarce primii din avion.
La sosirea in aeroportul din Londra, 13 ofiteri vamali inarmati asteptau parca sa primeasca cei mari periculosi criminali. Ne-au fost verificate pasapoartele, totul a fost in regula si cand am sperat ca macar acum sa ni se spuna motivul deportarii, ei asteptau de la noi sa le aratam vreo hartie primita din Mexic sau sa le explicam de ce.
La aceasta relatare a prietenei mele vreau sa mai adaug si eu cateva informatii.
Incep prin a spune ca noi eram un grup de 10 persoane si o fetita de 10 luni care ne-am hotarat cu mai bine de 1 an in urma (inainte sa inceapa pandemia) sa realizam aceasta vacanta. Unii eram de la inceput in grup, altii s-au alaturat pe parcurs. Dupa multe dezbateri, am hotarat intr-un final sa ramana in picioare plecarea fiind un an greu pentru toata lumea si dorind sa avem cateva zile de respiro si aer curat.
Plecarea s-a realizat din parti diferite si ne reuneam direct acolo:
-4 persoane am plecat direct din Romania, cu escala in Marea Britanie, unde ni s-a mai alaturat o familie de 2 persoane si de aici toti cei 6 am ajuns direct in CANCUN.
-celelalte 4 persoane plus o fetita de 10 luni au plecat din Paris (locul de resedinta) cu escala in Frankfurt si destinatie finala Cancun.
Aveti atasata relatarea noastra, atat cat s-a putut in cuvinte si dupa zile de oboseala crunta. Eu pot spune ca am inceput "vacanta" inca din noaptea de 29 ianuarie din Romania si am ajuns acasa inapoi in seara de 1 februarie dupa aproximativ 28h de zbor continuu si cateva ore de stres in aeroportul din Cancun cu momente ireale pentru anul 2021 in care traim.
Mai jos gasiti relatarea publica a prietenilor nostri care au plecat din Paris :
Mamica cu bebelușul care au fost deportati din Cancun
Doresc sa fac publica întâmplarea prin care am trecut pe 30.01.2021.
După un an greu pentru toti, la sfârșitul lui ianuarie aveam planificata o călătorie în familie către o destinație calda, Cancun, Mexic.
Am pregătit plecarea destul de sceptici știind ca in vreme de Covid orice se poate întâmpla. Am fost bucuroși când ne-am văzut în avion și deja cu zâmbetul pe buze și parca uitasem și de oboseala celor 13-14 ore de călătorit când am coborât și ne îndreptăm către controlul pașapoartelor. Am ajuns toți 5 la ghișeu (mamica + bebe, soț, mama și soacra), iar după verificarea actelor, eu și mama mea am fost invitate sa-l urmam pe agentul de la vama, fără mai multe detalii. Am ajuns intr-o încăpere cu mai mulți romani (unii de pe zborul nostru Lufthansa, alții de pe cel de Air France) unde ni s-a cerut sa completam o fisa cu datele noastre și scopul călătoriei. Erau semne ca nu avem voie cu telefoane mobile și ceilalți romani ne-a spus ca ni le vor confisca daca le folosim. Si de aici lucrurile au început sa ia o întorsătură ciudata. Autoritățile locale nu vorbeau cu noi, singurele frânturi de informații pe care le-am avut au fost „avem o alerta pe numele vostru, sigur ati facut voi ceva” „nu știm ce, trebuie sa vedeți cu consulatul roman”. În timpul acesta eu aveam copilul în brate, obosit după atâta drum... am cerut sa-l schimb și aceasta a fost singura data când l-am văzut pe tatăl copilului, pentru fix câteva secunde, cât mi-a dat geanta cu scutece și cred ca tot atunci au luat si pașaportul copilului. La toaleta am mers însoțită pentru a schimba bebelusul, iar atunci agenta care m-a însoțit mi-a spus ca ne vor trimite înapoi. Îmi era greu sa cred. Și totuși nu primeam nicio informație. Dupa un timp ne-am mutat și incuiat intr-o alta încăpere, un fel de sala de așteptare cu câteva saltele sprijinite de pereti și toalete într-un capăt.
Era in jurul orei 19 (si trecuseră vreo 3 ore de cand am aterizat) când au venit vreo 10 agenți vamali cu pașapoartele noastre și au început sa ne scoată pe rand în grupuri mici. Noi am fost în ultimul grup, ni s-a cerut sa-i urmam fără alte explicații nici acum. Am întrebat unde mergem si nici nu-mi răspundeau. Am ajuns pe un culoar care ducea spre avion și atunci am înțeles ca ne vor forță sa urcam în avion înapoi. În momentul acela am cerut sa vina și tatăl copilului pentru ca eu nu aveam nici mancarea pentru bebe, nici chei de la casa, cum puteam sa plec fără nimic. M-au amenințat de mai multe ori ca dacă nu urc în avion voi ajunge la închisoare, ca sunt obligata sa plec. Soțul meu nu mai putea luat bilet, nu putea ajunge la mine in niciun fel, nici la telefon nu ma lăsau sa termin conversația unde îl anuntam ca suntem deportați sau riscam sa ajungem în închisoare. M-au amenințat încă o data „închisoarea nu este un loc pentru o mama cu copil” „esti pe teritoriul nostru și autoritățile iti pot lua copilul în situația asta”. Va las sa va imaginați ce poate sa fie în mintea și în sufletul cuiva care trece prin toate astea, fără sa știe DE CE. Și sa vadă ca este și filmat și pozat de agenții respectivi pentrucare disperarea noastră a fost distracția lor de sâmbătă seara.. Am decis sa urcam, dar nici atunci nu voiau sa ne dea pașapoartele, a trebuit sa fim în pragul avionului pentru a le recupera.
Am ajuns în avion speriata, neștiind ce voi face mai departe : unde vom merge pentru ca biletele noastre erau către Frankfurt și ne lipsea și cel către Paris (de unde plecasem), cu ce îmi voi hrăni copilul pentru ca nu aveam deloc mancare pentru bebe și unde vom sta sau cum vom întra întra neavand chei....
Nu reușeam sa dorm, imi venea în minte tot ce s-a întâmplat, incercam sa înțeleg sau sa gasesc o explicație logica. Nu am fost singurii în situația asta, ci o parte din romanii de pe fiecare zbor din ziua respectiva, inclusiv ceilalți 6 prieteni cu care ne-am plănuit călătoria si care au ajuns după noi cu BA. Dar care a fost motivul nu știm... și de ce au separtat familiile? De ce soțul meu a întrat și noi nu, din moment ce eram o familie si aveam aceeași rezervare? (Teoretic și copilul putea rămâne și chiar separat de mine daca nu se întâmplă să fie atașat în sistem). Iar sotul meu nu a fost în niciun moment informat de autoritățile mexicane de ce urmează sa se întâmple sau s-a întâmplat cu noi, familia lui.
Pe zborul de întoarcere cei de la compania aeriana s-au purtat foarte frumos, ne-au găsit ceva de mâncare pentru bebe, ne-au îndrumat cum sa facem rost de cărțile de îmbarcare pentru Paris odată ajunși în aeroportul din Frankfurt. Am avut dificultăți sa le recuperam pentru ca în sistem copilul apărea ca se va întoarce cu zborul pe pe 1, alături de tata, dar fizic era cu mine.
La aterizare am fost așteptate de politie, iar după ce au verificat ne-au confirmat ca totul este ok la ei și am putut pleca.
Trec peste detaliile despre cum am spart usa, va las doar cu imaginea unei mame prăbușite pe podeaua casei, ușurată ca si-a adus bebelușul acasă.
Consider ca ne-au fost incalcate toate drepturile neavand acces la acte, tehnologie, baie etc si nimeni nu iti oferea nicio explicatie. Eram tratati fix ca niste infractori desi noi eram niste turisti care abia asteptau sa isi inceapa vacanta.
Specific ca totul era aranjat si platit (zboruri dus-intors din Timisoara si Bucuresti catre Marea Britanie si ulterior catre Cancun, zboruri din Paris catre Frankfurt si ulterior catre Cancun, cazarea la destinatie, masini inchiriate pentru perioada de sedere, asigurari etc).
Dupa ore de spaima am fost deportati inapoi cu primul zbor catre destinatia Marea Britanie, timp in care am incercat ne linistim si sa ne gandim cum vom proceda mai departe sa ajungem cat mai repede catre casa. Trebuie sa le multumim ofiterilor vamali din Marea Britanie care ne-au ajutat sa gasim zboruri catre destinatia "acasa" cat mai repede posibil deoarece toate erau "fully booked" si la niste preturi fabuloase, luate de pe o zi pe alta.
In momentul de fata avem informatii cum ca peste 84 de romani inca sunt inchisi acolo in conditii inumane si tragem un semnal de alarma pentru tot ce se intampla si sa le aducem la cunostinta tuturor romanilor care poate urmeaza sa calatoreasca in aceasta destinatie sa renunte. Intrarea in Mexic la ora actuala a devenit o adevarata loterie, iar abuzurile autoritatilor mexicane sunt din ce in mai mari. Tot de la o persoana care este in momentul de fata in Cancun si astepta alti prieteni sa ajunga acolo stim ca grupului de romani nu i s-a mai permis sa intre nici macar in aeroport, au fost asteptati direct la usa avionului, li s-au confiscat actele si telefoanele si au fost dusi direct in carcera, asteptand sa fie deportati cu primul zbor disponibil…
Autoritatile romane, inclusiv Consulatul Romaniei in Mexic nu mai recomanda acum calatoriile in Mexic din cauza controalelor intense la frontiera in contextual pandemiei. Tinem sa precizam ca in niciun moment petrecut acolo, autoritatile mexicane nu au zis absolut nimic despre pandemie sau Covid. Nici nu se poate vorbi despre distantare sociala cand ai inchise intr-o camera de 10-15m patrati cel putin 20 de persoane…
Scuza Consulatului cu controalele suplimentare pe motiv de covid e nefondata..Pt ca au acceptat un avion plin de englezi, care vin dintr-o tara cu noua tulpina si nu li s-a cerut test sau control suplimentar.
De asemenea, noi am luat legatura cu Consulatul inainte sa plecam cu cateva zile si nu ne-au zis o secunda ca ar fi o problema si sa nu mergem, din contra.. ca totul este in regula
Editat de Enki
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×