Sari la conținut
Forum Roportal
silvet

Am un proces civil in care judecatorul minte, ce sa fac ?

Postări Recomandate

Eu cred ca nu ar trebui sa renuntati, ci sa uzati de toate drepturile procesuale si procedurale, solicitati o noua expertiza, si ulterior rejudecarea pe fond a cauzei. Cunosc cazuri cand s-a admis aceasta solicitare, chiar s-a rejudecat cauza de 2 (DOUA) ori , s-a admis in recurs !!! Mergeti mai departe, cu avocati, ONG, experti parte, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca am scris mult si e greu de parcurs, imi cer scuze. Am incercat sa nu pierd niciun amanunt relevant, pentru ca acela care ma sfatuieste sa o faca in cunostinta de cauza.

 

 

Nu am cum (pentru ca nu a fost efectuata inca) si nici de ce (pentru ca nu este utila, relevanta) sa solicit efectuarea altei expertize.

Uitati care este problema cu expertiza.

S-au dispus in ianuarie 2008 toate expertizele, mai putin cea pentru casa batraneasca de la tara (pentru curtea casei da) pentru ca eu nu am avut actul ei sa-l depun la dosar, paratele m-au mintit ca nu il au, iar eu nu am mai considerat necesar sa cer expertiza si pentru casa. Casa nu a fost mentionata in actele initiale (cerere de chemare in judecata, intampinare, acte de proprietate) si nici art. 132 CPC nu s-a aplicat. Despre casa si acul de proprietate al acesteia am facut eu referire intr-o motivatie depusa la dosar in noiembrie 2007 si am mentionat ca cel mai probabil se afla in posesia paratelor impreuna cu alte acte pe care refuza sa mi le dea ca sa le depun la dosar.

 

La termenul din octombrie 2008 doamna judecator mi-a spus ca la termenul urmator va da sentinta (insa incheierea de sedinta nu arata aceasta intentie, sincer), pentru ca la termenul din noiembrie 2008 paratele sa solicite completarea masei partajabile cu casa motivand ca au aflat de ea din raportul de expertiza si au scos din pusculita si actul de proprietate al acesteia solicitand evalurea ei.

I-am atras atentia doamnei judecator ca este o casa darapanata, fara nicio valoare si am rugat-o sa nu accepte asa ceva explicandu-i ca paratele nu vor decat sa tergiverseze pentru ca sa nu-mi dea banii de la apartamentul in litigiu (fapt confirmat de catre acestea intr-o discutie telefonica), insa dumneaei a acceptat expertiza. A numit un expert incompetent (dar nu mai conteaza acum) motiv pentru care in decembrie 2008 a fost numit alt expert de catre alt judecator (pentru ca asa cum ati precizat in postul precedent, dumneaei a fost avansata la Tribunal).

In luna ianuarie am purtat o discutie telefonica cu expertul Caldararu Sorin, iar acesta mi-a spus ca el a depus cerere de inlocuire (fals, pentru ca dupa ce a primit o noua adresa prin care i se solicita sa efectueze expertiza normal ar fi fost sa trimita o alta cerere de inlocuire) si mi-a spus aceasta minciuna si in luna mai 2009 si in iunie 2009 (spunandu-mi ca cel mai probabil este vina grefierelor ca cererea de inlocuire nu a ajuns la dosar) dupa care nu mi-a mai raspuns la telefon.

Deci nu vrea sa efectueze expertiza.

Aici pot sa fac mai multe scenarii, insa numai unul este valabil:

-Caldararu Sorin a depus cerere de inlocuire, insa grefierele au ratacit cererea - insa nu prea tine pentru ca dupa ce ar fi constatat ca primeste in continuare adrese de la judecatorie, normal ar fi fost sa depuna alta cerere de inlocuire.

-Caldararu Sorin ma minte ca a depus cerere de inlocuire si refuza sa efectueze expertiza pentru ca este ,,smecher,, .

-Caldararu Sorin ma minte ca a depus cerere de inlocuire si refuza sa efectueze expertiza pentru ca a citit dosarul si a sesizat linia de favorizare a paratelor, iar el pur si simplu s-a inscris pe aceasta linie stiind din experienta ca in astfel de cazuri instanta nu ia nicio masura impotriva lui.

-Caldararu Sorin ma minte ca a depus cerere de inlocuire si refuza sa efectueze expertiza pentru ca este protejat de catre instanta de judecata.

 

Pe scurt, expertiza a fost dispusa la termenul din 11 noiembrie 2008, iar urmatorum teremen este la 29 octombrie 2009 si expertiza nu s-a efectuat inca. Si banuiesc ca nici nu se va efectua, pe motivele aratate.

 

Aceasta este situatia, nu am putut sa relatez mai pe scurt pentru a nu pierde vreun aspect esential.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:D Va sfatuiam in calitate de om, nicidecum in calitate de viitoare avocata...oricum procesul asta va mai dura...daca rezistati si fara avocat, numai bine, una e sa te stresezi de unul singur si alta e sa-i faci procura avocatului si sa nu dai pe la tribunal... oricum, fiecare isi stabileste singur prioritatile in viata... Am avut eu pe cineva in familie ( f. drag) care se judeca cu o sora pt o bucata de pamant ramasa de la parinti...si cu toate ca avea dreptatea de partea lui, a schimbat 3 avocati dintre cei mai renumiti, procesul a durat 9 ani de zile si nu numai ca n-a castigat, dar s-a si imbolnavit si a murit la scurt timp dupa incheierea procesului (in favoarea paratei)...:D

Dar cum spuneam, pana nu simti pe propria piele nu crezi. Eu raman pe forum si astept sa-mi spuneti CAND si CUM se va incheia procesul dvs...pana una alta ma abtin de la sfaturi si comentarii... O seara placuta si multa bafta! Si rabdare ca veti avea nevoie :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult oricum pentru interventie.

 

Din ce ai spus am inteles ca desi am dreptate si procesul er trebui sa se termine, o sa se mai prelungeasca ani pentru ca nu am avocat.

Am mai inteles ca daca as avea avocat acesta ar avea trecere pe langa judecatori si mi-ar da drepturile.

Sau:,,e clar ca avocatul paratelor are "trecere"...nu vreau sa cobesc...dar am un feeling ca procesul dvs va fi amanat a la long...iar in absenta unui avocat influent, mai mult ca sigur nu vi se va face dreptate!''

 

Mi-ai prezentat un sistem judecatoresc putred, corupt, in care nu se tine cont de drepturile oamenilor si se actioneaza in stil mafiot.

Sa stii ca gresesti. Eu nu zic ca exista padure fara uscaturi, dar sunt si muti judecatori corecti care au respect pentru meseria pe care o practica.

 

Iar chestia cu imbolnavitul ... pai vezi ca nu ai credinta, asta arata exact felul in care gandesti. Trebuie sa lucrezi neaparat la mentalitate, pai nu gandesc eu asa care m-am format in comunism si gandesti tu care reprezinti viitorul ? Neaparat trebuie sa te schimbi, sa ai mai multa incredere si sa contribui la evolutia societatii, nu sa te resemnezi si sa accepti neregulile pe motiv ca oricum nu se poate face nimic. Voi tinerii nu aveti voie sa faceti asa ceva, inseamna sinucidere.

Eu o sa-ti spun altceva, am mai avut probleme la viata mea, poate am pierdut o lupta, dar razboiul l-am castigat intotdeauna. Si stii de ce ? Pentru ca aveam dreptate.

Intr-adevar, acum se intampla ca agresorul sa fie mai periculos pentru ca este judecator si inamovibilitatea ii da posibilitatea sa faca mult rau daca trece de partea cealalta.

Insa pana la urma o sa castig. Si stii de ce ?

Nu pentru ca sunt eu mai smecher sau mai destept, ci pur si simplu pentru ca am dreptate, pentru ca dreptatea si adevarul sunt de partea mea, pentru ca exista legi universale - rau faci-rau gasesti, bine faci-bine gasesti, sau altfel spus - totul se plateste.

De fiecare data a fost la fel, stiu ca asa se va intampla si acum si am o credinta deplina, de nezdruncinat referitor la acest lucru.

 

Sa nu ma intelegi gresit, nu zic sa te duci la biserica si sa aprinzi lumanari, sa-ti faci douaj de cruci cand trece autobuzul prin dreptul bisericii (de-astia garla - toti hotii asa fac), ci doar sa ai credinta in Dumnezeu, in bine si in dreptate.

 

Merci oricum pentru sprijin.

Editat de silvet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit toata noaptea si am hotarat sa-ti ascult sfatul si sa renunt si la la casa batraneasca.

Oricum nu as fi putut sa reclam un judecator pentru ca eu nu doresc sa fac rau la nimeni. Cine stie, poate conteaza la o viitoare avansare, sau poate ca peste 2-3 ani se iau dosarele de cadre la verificat. Mi-am jurat mie sa nu fac rau la nimeni si vreau sa ma tin de cuvant.

Pentru ca rau faci-rau gasesti, bine faci-bine gasesti.

Cine a actionat cu rea credinta o sa plateasca oricum - totul se plateste.

Si stiti care este problema cea mai tampita in ceea ce ma priveste ? Ca eu nu pot de felul meu sa port dusmanie si chiar daca doamnele judecator au savarsit abuzuri, mie ele asa mi-au fost simpatice (pare o tampenie, stiu). Ma deranjeaza enorm de mult nedreptatea pe care mi-o fac, dar nu pot sa le urasc. Mai mult ce sa zic, ele trebuie sa aiba constiinta impacata ca au actionat corect.

Si zic asta pentru ca in cazul meu nu prea este corect ca paratele sa ramana cu ambele case (doar ele doua), iar eu (care am si doi copii - deci suntem patru) cu niciuna.

 

O sa renunt la terenul cu casa si o sa solicit terenuri in valoare mai mica decat cele care mi-ar reveni conform procentului meu succesoral. Adica daca mie imi revin terenuri in valoare de circa 262.500 lei, o sa solicit terenuri in valoare (sa zic, nu am facut inca calculul) de circa 200.000 lei. In asa fel paratele vor castiga de doua ori. Odata cu terenuri in valoare de circa 62.500 lei (625 milioane lei vechi) si odata cu casa batraneasca.

 

Va multumesc pentru sfaturi tuturor celor care ati intervenit in topic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai...eu nu mai inteleg nimic...ieri va bateati cu pumnul in piept ca aveti dreptate si ca veti castiga numai pt ca aveti dreptate si imi spuneati mie sa ma schimb....hmm...si acum...schimbare radicala! :D

Se zice ca noaptea e un bun sfetnic si nu degeaba! Eu nu am ce sa-mi schimb in mentalitate, daca credeti in sistem, ma bucur pt dvs, dar cum am mai spus, am vazut multi oameni care au murit cu dreptatea in mana...si nu vorbesc la figurat, ci chiar la propriu! Si dupa ce am terminat o facultate am hotarat sa fac dreptul, care este un domeniu total diferit decat cel pe care am prima specializare si totusi mi-am dorit asta tocmai pt ca imi place dreptatea si mi-as dori sa se schimbe ceva si-n Romanica noastra...dar indiferent ce fac eu sau altii de varsta mea, asta e greu de realizat, chiar irealist!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai...eu nu mai inteleg nimic...ieri va bateati cu pumnul in piept ca aveti dreptate si ca veti castiga numai pt ca aveti dreptate si imi spuneati mie sa ma schimb....hmm...si acum...schimbare radicala! :D

Se zice ca noaptea e un bun sfetnic si nu degeaba! Eu nu am ce sa-mi schimb in mentalitate, daca credeti in sistem, ma bucur pt dvs, dar cum am mai spus, am vazut multi oameni care au murit cu dreptatea in mana...si nu vorbesc la figurat, ci chiar la propriu! Si dupa ce am terminat o facultate am hotarat sa fac dreptul, care este un domeniu total diferit decat cel pe care am prima specializare si totusi mi-am dorit asta tocmai pt ca imi place dreptatea si mi-as dori sa se schimbe ceva si-n Romanica noastra...dar indiferent ce fac eu sau altii de varsta mea, asta e greu de realizat, chiar irealist!

 

Nu intelegi pentru ca nu ai citit cu atentie ce am scris.

Este vorba despre sanatatea sotiei si am nevoie urgenta de bani pentru ca problema se agraveaza de la luna la luna.

De aceea a fost noaptea un sfetnic bun.

Insa iti dai seama ca in situatia asta voi face absolut tot ce imi sta lega in putinta sa imi obtin drepturile.

 

Esti o dulce.

Pai daca iti place dreptatea de ce doresti sa intri intr-un sistem pe care il consideri corupt si despre care spui ca nu poate fi schimbat, contienta fiind ca oricum nu poti sa faci dreptate ?

Sau poate ca pur si simplu doresti sa faci doar facultatea, fara sa intri in sistem. Asa, pentru cultura ta.

 

Deviem mult de la subiect (si nu asta doresc, doream o solutie, dar acum nu mai conteaza pentru ca am luat o decizie), dar o sa-ti raspund si la chestia cu muritul.

Toti murim, dupa ce te-ai nascut nu poti fi sigur decat de un singur lucru - ca vei muri.

Problema este si cum mori.

E posibil sa mor si eu, nu zic nu, dar macar stiu ca am murit respectand legea si incercand sa se faca dreptate.

Sau pot sa stau sa-si bata joc de mine in continuare si atunci chiar ca pot sa mor de inima rea.

 

Repet, ai credinta, pana la urma o sa se sparga si la noi buboiul asta.

Nu vezi ca ne forteaza cei din UE. Uita-te la nemti pentru ca ei sunt cei care ni se opun cel mai vehement si solicita reforma in justitie. Ei cunosc foarte bine abuzurile care se savarsesc in justitia romana.

Pai pune-ti si tu intrebarile retoricice: ar fi facut asa ceva un judecator german ? (pai insemna sa se scuipe in gura), si: ar fi facut asa ceva un expert judecatoresc german ? (nici nu i-ar fi trecut prin cap).

Stiu ca acum pare imposibil, dar pana la urma vor fi nevoiti si judecatorii nostri sa-si schimbe atitudinea.

Problema este ca noi nu facem nimic, tot altii sa faca pentru noi, tot Carol I sa traiasca.

 

Vezi tu cum este treaba.

Patapiavici ala este de prost gust, dar putina dreptate a avut el cand a zis ca stam cu gura deschisa sa faca altii in ea. Pai noi cu toti trebuie sa schimbam, draga Denise, nu sa-i asteptam pe altii sa o faca pentru ca noua ne este frica sa ne aparam drepturile. Pai cel mai probabil ca sunt multi in situatia mea, insa tac de frica sa nu se savarseasca abuzuri si mai mari impotriva lor. Pai astia intr-adevar au mari sanse sa moara de inima rea.

Tu de ce crezi ca regele Carol intai dadea mana cu politicienii nostri doar cu un deget ? Pentru ca stia ca sunt exact cum i-a descris Patapievici. Singurul cu care dadea noroc cu toata mana era Petre P. Carp. (hai ca ne-am luat si cu istoria)

 

Nemtii din ziua de azi tot de aceea ne privesc la fel, sa stii.

 

Insa se va schimba.

Se schimba vremurile si treptat se va schimba si mentalitatea oamenilor cu privire la actul de justitie.

 

O sa inchei cu o referire la procesul meu.

Stiu ca sunt multe cazuri in care sunt oameni simpli care nu au avocat, nu se pricep absolut deloc si acolo intr-adevar lipsa avocatului ingreuneaza procesul si il face sa se prelungeasca mult timp.

Numai ca nu este si cazul meu. Aici lucrurile sunt clare si mare judecata in sensul real al cuvantului nu este. Eu am acceptat solicitarile (pretentiile) paratelor, s-au efectuat expertizele si trebuia sa se dea hotararea.

Si aici este intr-adevar marea mea greseala si anume ca am fost de buna credinta, greseala care coroborata cu minciunile si tergiversarile paratelor si ale avocatului acestora, dar si cu obiceiul abuziv de a-l defavoriza pe cel care se reprezinta singur fara a tine cont de realitatea dosarului si de buna credinta, a dus la prelungirea nejustificata a acestui proces.

Asta este toata povestea.

 

Acum ca o sa renunt si la casa batraneasca in favoarea paratelor banuiesc ca nu o sa mai mentina expertiza, nu ?

 

Multumesc inca odata si numai bine tuturor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt mai realista asa de felul meu :good: nu stiu in cati zeci de ani o sa ajungem la nivelul Germaniei..sau daca o sa mai traiesc eu sa prind vremurile alea...:D poate copiii copiilor mei, deocamdata traim in Romania...nu cred in sistem si nu stiu ce o sa fac cu facultatea de drept...daca o sa profesez vreodata ca avocata...e vreo 10000 de euro numai intrarea in barou (in provincie) spaga...:D deci...mai mult ca sigur nu voi da banii astia ca stiu multi avocati muritori de foame :spiteful: iar eu ma descurc cat de cat cu traducerile...dreptul e o pasiune sa zic asa...sau poate mai mult de atat caci am vazut indeaproape oameni neindreptatiti de sistemul nostru putred...dar asta e alta treaba mai personala...

Sa auzim de bine si insanatosire grabnica sotiei!:o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sunt mai realista asa de felul meu :wizard: nu stiu in cati zeci de ani o sa ajungem la nivelul Germaniei..sau daca o sa mai traiesc eu sa prind vremurile alea...:rock: poate copiii copiilor mei, deocamdata traim in Romania...nu cred in sistem si nu stiu ce o sa fac cu facultatea de drept...daca o sa profesez vreodata ca avocata...e vreo 10000 de euro numai intrarea in barou (in provincie) spaga...;) deci... mai mult ca sigur nu voi da banii astia ca stiu multi avocati muritori de foame :( iar eu ma descurc cat de cat cu traducerile...dreptul e o pasiune sa zic asa...sau poate mai mult de atat caci am vazut indeaproape oameni neindreptatiti de sistemul nostru putred...dar asta e alta treaba mai personala...

Sa auzim de bine si insanatosire grabnica sotiei!:artist:

 

impecabila atitudine pentru o tanara care studiaza DREPTUL ;) :lol:

 

silvet, pricepusi de ce isi indruma unii parintii copiii sa urmeze o facultate de DREPT?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×