Sari la conținut
Forum Roportal
Ana.ana

Sfaturi pt soferi incepatori

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cata ranchiuna imi porti tu mie! Nu e bine, ca te uzeaza inainte de vreme. :lol2:

 

 

Aiurea,nu-ti port pica,cat despre uzaj nu-ti fa probleme,nu-s mai uzat ca masina ta! :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este indicat doar daca-l pui pe Hans in fata masinii.

Ridica brusc ambreiajul si apasa acceleratia la maxim!

 

:P

 

ase faci tu cu consatenii tai? :roll:

 

io nu. :lol2:

 

Rezultate:disc de frictiune ars, placa de presiune+volanta decalite.[poate nu din prima incercare :) ] Pret de cost experiment:aprox. 1000 EUR.

 

:P

aproape m-ai convins sa renunt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aici e problema! :P

 

Locuiesc intr-o metropola. :lol2:

 

trai bun p-acolo :roll:

iar daca nimeresti in sat la noi s-ai grija mare ca poate te calca vo unu` cu tractoru`....

:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
trai bun p-acolo :roll:

iar daca nimeresti in sat la noi s-ai grija mare ca poate te calca vo unu` cu tractoru`....

:P

 

 

Spune-mi numele satului,sa-l trec pe lista neagra. :lol2:

 

 

:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spune-mi numele satului,sa-l trec pe lista neagra. :lol2:

 

 

:P

 

l-au trecut altii inaintea ta. :P

(e satul premierului )

 

hai ca-mi aud vorbe p-orma. ca-s frustrata si chestii... :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
l-au trecut altii inaintea ta. :P

(e satul premierului )

 

hai ca-mi aud vorbe p-orma. ca-s frustrata si chestii... :roll:

 

 

 

A`daca-i vorba de politica nu ma bag!

 

:lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred in faza cu "cate secunde tii ambreiajul"....este foarte important , la inceput, sa ridici piciorul usor de pe el si sa simti cand incepe sa cupleze - daca ambreiajul tine foarte sus ( cum este la unele masini ) primele secunde nu vei simti absolut nimic deoarece el cupleaza sus de tot. Totul se limiteaza la cum simti masina si mai ales de faptul ca ridicarea piciorului de pe ambreiaj trebuie sa se faca concomitent cu apasarea acceleratiei astfel incat sa poti pleca de pe loc. In cazul masinilor diesel care au cuplu destul de mare la turatie joasa poti pleca de pe loc si fara sa accelerezi, doar prin ridicarea usoara a piciorulu de pe ambreiaj.

Si plecarea de pe loc se face in treapta 1 ( maxim a2-a in cazuri exceptionale ) in cazul autoturismelor - daca incerci artificii din astea in treaptele 3/4/5 poti avea surpriza de a simti miros de prajit; si nu de la fripturi sau carnaciori, ci de la ambreiaj!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu cred in faza cu "cate secunde tii ambreiajul"....este foarte important , la inceput, sa ridici piciorul usor de pe el si sa simti cand incepe sa cupleze - daca ambreiajul tine foarte sus ( cum este la unele masini ) primele secunde nu vei simti absolut nimic deoarece el cupleaza sus de tot. Totul se limiteaza la cum simti masina si mai ales de faptul ca ridicarea piciorului de pe ambreiaj trebuie sa se faca concomitent cu apasarea acceleratiei astfel incat sa poti pleca de pe loc. In cazul masinilor diesel care au cuplu destul de mare la turatie joasa poti pleca de pe loc si fara sa accelerezi, doar prin ridicarea usoara a piciorulu de pe ambreiaj.

Si plecarea de pe loc se face in treapta 1 ( maxim a2-a in cazuri exceptionale ) in cazul autoturismelor - daca incerci artificii din astea in treaptele 3/4/5 poti avea surpriza de a simti miros de prajit; si nu de la fripturi sau carnaciori, ci de la ambreiaj!

 

faceam si eu asa o data. misto senzatia.

din pacate au trecut vremurile alea... :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incearca mai intai sa mergi cu viteza a patra, pe loc perfect drept, si sa lasi piciorul de pe acceleratie, sa vezi care e viteza de deplasare minima stabila cu care merge masina in treapta a 4-a. Cam atat de mult va trebui sa mentii ambreiajul in functionare prin patinare[cuplat partial], pana cand masina va ajunge de la 0 km/h la viteza minima pe care o duce masina ta in treapta a 4-a [presupun ca sub 50 km/h nu e].

E frumoasa teoria ta, dar falsa.

 

In practica, turatia motorului e cea care conteaza. Iar in viteza a IV-a, ideal ar fi sa nu-l tii sub 1.500 de ture, dar merge si la 1.200, in caz de mare nevoie. A tine ambreiajul patinat 15-20 de secunde nu e un capat de tara, nu iese fum din el de la atata lucru :roll: Desigur, nici bine nu-i face, dar ideea era ca manevra se poate realiza cu orice autoturism de serie, daca pe masura ce ridici ambreiajul, apesi si acceleratia cat sa tii motorul spre 1.200 - 1.500 de ture. Dar nu mai sus de-atat, pentru ca vei scoate fum din ambreiaj degeaba.

 

Daca vrei sa convertesti asta in viteze, depinde mult de motorul pe care-l ai la dispozitie. Opel-urile mai vechi, de exemplu, suportau a IV-a si la 35-40 km/h, iar a incerca sa ajungi la 35-40 km/h in 15-20 de secunde e pe deplin realizabil. Dar n-as fi incercat asta cu un Oltcit :unsure:

 

Cat despre "priza directa", in zilele noastre asta nu mai inseamna nimic. Unele autoturisme au intr-adevar raportul de transmisie de 1:1 in treapta a IV-a, dar altele nu. "Priza directa" nu mai exista dpdv fizic, cel putin la cutiile fabricate in ultimii 30-40 de ani.

 

Eu nu cred in faza cu "cate secunde tii ambreiajul"....este foarte important , la inceput, sa ridici piciorul usor de pe el si sa simti cand incepe sa cupleze -

Durata in secunde era orientativa, pentru ca persoana dispusa sa incerce sa stie cam la ce sa se astepte.

In practica, nu cronometreaza nimeni astfel de manevre, un sofer vechi o face dupa cum simte masina, nu dupa cronometru. Se poate intampla sa ramai cu cutia blocata intr-o treapta oarecare si e util sa stii ce se poate face si ce nu.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×