Sari la conținut
Forum Roportal
Ana.ana

Sfaturi pt soferi incepatori

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In practica, turatia motorului e cea care conteaza.

In practica, ceea ce conteaza sunt cuplul motor maxim disponibil[care de obicei este la peste 1500rpm la diesel si peste 2500-3500rpm la benzina cu sau fara turbo], raportul de transmitere al treptei curente si al diferentialulul, greutatea masinii si raza rotii motoare. De aici, iti iese fara multa bataie de cap valoarea maxima a cuplului rezistent pe care il poti invinge intr-o treapta de viteza anume.

Practic, prin mentinerea patinata a ambreiajului, tu incerci sa micsorezi cuplul rezistent. Nu am incercat niciodata dar sunt sigur ca degajarea imensa de caldura ce rezulta din aceasta, miroase a prajeala costisitoare. :unsure:

Chiar si un convertizor de cuplu ar cala in astfel de conditii.

 

Daca vrei sa convertesti asta in viteze, depinde mult de motorul pe care-l ai la dispozitie. Opel-urile mai vechi, de exemplu, suportau a IV-a si la 35-40 km/h, iar a incerca sa ajungi la 35-40 km/h in 15-20 de secunde e pe deplin realizabil.

De la 0 km/h, in viteza a 4-a, am mari indoieli. Cat ar fi el de Opel, se dezmembreaza tot. :roll:

 

Cat despre "priza directa", in zilele noastre asta nu mai inseamna nimic. Unele autoturisme au intr-adevar raportul de transmisie de 1:1 in treapta a IV-a, dar altele nu. "Priza directa" nu mai exista dpdv fizic, cel putin la cutiile fabricate in ultimii 30-40 de ani.

Pentru a realiza priza directa cu randament maxim, este nevoie de o cutie cu 3 arbori. Urmarindu-se compactitatea, sunt preferate intr-adevar cele cu doi arbori, la care insa priza directa este inferioara ca randament fata de cele cu trei axe. De asta se evita priza directa la cele cu doi arbori. Totusi, priza directa nu numai ca mai exista la cutii de viteze, ci este utilizata din plin si la convertizoarele de cuplu, in transmisiile powershift.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:hi: "Sfaturi pentru incepatori"ha? :unsure: Chiar, ne vreti binele....

Moooama,ce idei mi-ati dat! :roll:

Pun pariu ca nici unul dintre voi nu poate sa parcurga juma' de bulvar :) cu acceleratia la maxim si frina de mina pusa! :)

Habar n-am cum dracu' a mers dar,tot cartierul se intreba ce miroase a ars... si toti spun ca e imposibil.Nu si pentru mine. :D

Masina noua. :D

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
;) "Sfaturi pentru incepatori"ha? :doh: Chiar, ne vreti binele....

Moooama,ce idei mi-ati dat! :doh:

Pun pariu ca nici unul dintre voi nu poate sa parcurga juma' de bulvar :) cu acceleratia la maxim si frina de mina pusa! :)

Sa nu uiti: doar cu a 4-a! :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×