Sari la conținut
Forum Roportal
dulgherul

Arestarea, procesul și moartea Lui Iisus

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

.......................................................

Geniul Carpatilor;Azi de ce nu se mai spune la fel?

In privinta Sanhedriului o fi cum spui tu Haym. Asta in zilele noastre.

 

In privinta geniului ai iarasi dreptate.

Ori azi ce am pute scrie? Poate bo©u din Carpati!!!!! :nep:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In privinta Sanhedriului o fi cum spui tu Haym. Asta in zilele noastre.

 

In privinta geniului ai iarasi dreptate.

Ori azi ce am pute scrie? Poate bo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...................................................................

Cum se impaca faptul ca Pilat condamna pe Isus dupa legile romane,ii scrie vina pe cruce,caci aceasta era misiunea lui Pilat.Si pe urma i si spala vezi doamne miinile ca nu e vinovat.

Dar crucea era o marturie.Avea Pilat a se teme de cineva?Daca el amesteca carnea lor cu jertfele lor,era chiar asa de milos,sau fricos?

Oare nu sare in ochi ca cineva a vrut sa indulceasca putin firea lui Pilat?

Tare mie mai Haym ca lucrurile nu stau tocmai asa.

Nu oare lideri religiosi din vremea aceia, care umblau numai dupa foloase materiale, nu voiau sa-si piarda privilegiile si de aceia au strigat: Rastignestel. Si treaba aia cu singele asupra noastra, cerut de evrei, era pentru "indulcirea" asupriri romane? Himm!!! :spiteful:

Editat de dulgherul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tare mie mai Haym ca lucrurile nu stau tocmai asa.

Nu oare lideri religiosi din vremea aceia, care umblau numai dupa foloase materiale, nu voiau sa-si piarda privilegiile si de aceia au strigat: Rastignestel. Si treaba aia cu singele asupra noastra, cerut de evrei, era pentru "indulcirea" asupriri romane? Himm!!! :spiteful:

...........................................................

Dulgherule,tu esti un om cu logica.asculta putin la mine.Ce privilegii sar fi pierdut,si cu ce ocazie?

Ca:Isus era un strain,pecare nu-l cunostea aproape nimeni in Ierusalim,ca el era venit din Galileia,la sarbatori ca ori ce pelerin.Daca-l cunostea cineva erau numai galilieniidin jurul Tiberiadeisi a Nazaretului,dar nici fratii lui nu dadeau multi bani pe el,dupa cum descrie N Testament.

Preotii erau acupati cu slujba la templu,si nu stateau sa asculte pe cineva care nu stiu ce spunea pe drumuri.

Daca acceptam ca Legea a fost data pe Sinai,si Isus nu era un recalcitrant impotriva legii, nu vad care ar fi fost motivele de temere, al preotilor.

Lucrurile privitoare la el au fost scrise insa dupa mai bine de 5o dw ani,culese din gura in gura.

Sint o sumedenie de neconcordante in relatarea faptelor care de jure,anuleaza valoarea relatarii.

I-ti arat doar citeva:

1)Isus a mincat pastele dupa lege(Ziua praznicului azimilor a sosit,ducetiva si pregatiti pastele ca sa le maninc cu ucenicii mei)asa este scris,in Luca 22,7.Sau in alte Ev,I ziua dintii a praznicului ,cind se jertfeau pastele,ucenicii au venit si au intrebat ;Unde vrei sa ne ducem si sa pregatim pastele?

2)In cazul ca Isus a mincat pastele dupa Lege,impreuna cu tot poporul,toata povestea care urmeaza este o excrocherie.

3)In cazul capastele urmau sa inceapa doar vineri searadupa moartea lui Isus,este minciuna faptul ca Pastele a sosit si ucenicii le-au pregatit, ca Isus sa le manince inainte de vreme.

4)Daca Isus a mincat pastele dupa lege, iar dupa miezul noptii a fost arestat Sanhedrinul nu sar fi putut aduna sa-l judece, ca era sarbatoare.

5)Daca nu era sarbatoare si numai Isus a jertfit pastele cu ucenicii,si a fost arestat dupa miezul noptii,cum dar toata cetatea era in picioare la casa lui Pilat dis de dimineata?

Cine ia trezit sa le spuana ca un raufacator a fost arestat,si cum de Pilat sa grabit asa de tare sa-l judece ,cind avea timp la dispozitie?

6)Pilat intreaba pe Isus;Esti tu imparatul iudeilor?Da ia raspuns Isus; sint;

Pilat a raspuns preotilor.Vedeti ca eu nu gasesc nici o vina in omul acesta?

Cum vine asta dulgherule.Judecatorul intreabape inculpat ;Ai ucis tu pe omul acela?si el zice da am ucis.;Vedeti ca eu nu gasesc nici o vina in ucigasul acesta?Asa procedeaza judecatorii?

7)Daca misiunea luiPilat era sa stirpeasca orice razmerita sar fi putut isdcain Iudeia,cumdeci se ridica unul cu pretentii de imparat si el zice ;Nu gasesc nici o vina in el.

Ajunge deocamdata ca sint prea multe si nu le putem analiza.Cu stima din Israel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sanhedrinul nu sar fi putut aduna sa-l judece, ca era sarbatoare.

Ti-am aratat ce spune Isaiah, Ieremiah, Ezekiel, Osea, Tefaniah, Micah, Zahariah si toti ceilalti profeti despre Sanhedrin.Erau hoti, nedrepti, carora putin le pasa atat de om cat si de Dumnezeu, etc. Asa ca, dupa toate astea, nu stiu cum mai poti sa le dai crezare, si sa incerci sa-i scoti din...stii tu, belea. :spiteful:

Marturiile sunt clare: in nedreptatea lor, acesti membrii ai Sanhedrinului au incalcat orice lege omeneasca sau dumnezeiasca in a-si atinge scopul lor marsav.Inclusiv acea porunca omeneasca sau obicei din batrani care interzicea adunarea lor in sarbatoare. :spiteful:

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...........................................................

Dulgherule,tu esti un om cu logica.asculta putin la mine.Ce privilegii sar fi pierdut,si cu ce ocazie?

Haym,

Asa cum spui tu, este mult de discutat.

Daca vorbim si mergem pe logica nimic nu mai poate fi sustinut azi.

Exemple ar fi: Iona si pestele sau, plimbarea de 40 de ani Cairo-Ierusalim sau, Moise a "despicat" marea sau, Moise a lovit stinca cu toiagu si a tisnit apa sau, hranirea cu mana si exemplele pot continua.

Revenind la Iisus, conducatori religiosi evrei nu erau tocmai prosti si au inteles ca EL avea "roiala la asul de trefla".

Iisus nu numai ca vorbea dar punea si in practica ceia ce spunea. Sa va purtati ca niste porumbei, dar vicleni ca serpi!!!.

Rasturnarea meselor in Templu prefigura RASTURNAREA sistemului corupt religios practicat de fruntasi evrei.

Caiafa, a simtit cit de "periculos" este Iisus si ca atul Lui este credinta in Dumnezeu, neclintita si a fost primul care a "semnat" condamnarea la moarte. Asta a facut-o in mod constient ca RAZBUNARE la cum ia compromis Iisus in fata lui Dumnezeu cit si a poporului evreu. Chestiunea este si psihologoca. Nu degeaba faci efortul sa cumperi o ...tarina arida.

Cind esti SINGUR esti si SIGUR. CE AI AVEA DE PIERDUT?

Viata? Aiurea! Mai exista posibilitatea sa obtii alta. IL cred pe Iisus.

 

Cu stima.

Editat de dulgherul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Haym,

Asa cum spui tu, este mult de discutat.

Daca vorbim si mergem pe logica nimic nu mai poate fi sustinut azi.

Exemple ar fi: Iona si pestele sau, plimbarea de 40 de ani Cairo-Ierusalim sau, Moise a "despicat" marea sau, Moise a lovit stinca cu toiagu si a tisnit apa sau, hranirea cu mana si exemplele pot continua.

Revenind la Iisus, conducatori religiosi evrei nu erau tocmai prosti si au inteles ca EL avea "roiala la asul de trefla".

Iisus nu numai ca vorbea dar punea si in practica ceia ce spunea. Sa va purtati ca niste porumbei, dar vicleni ca serpi!!!.

Rasturnarea meselor in Templu prefigura RASTURNAREA sistemului corupt religios practicat de fruntasi evrei.

Caiafa, a simtit cit de "periculos" este Iisus si ca atul Lui este credinta in Dumnezeu, neclintita si a fost primul care a "semnat" condamnarea la moarte. Asta a facut-o in mod constient ca RAZBUNARE la cum ia compromis Iisus in fata lui Dumnezeu cit si a poporului evreu. Chestiunea este si psihologoca. Nu degeaba faci efortul sa cumperi o ...tarina arida.

Cind esti SINGUR esti si SIGUR. CE AI AVEA DE PIERDUT?

Viata? Aiurea! Mai exista posibilitatea sa obtii alta. IL cred pe Iisus.

 

Cu stima.

Si eu il cred pe Isus,dar crestini tare putini am gasit care sa-l creada.

Toti zic ,ca cred in Isus,si nu e tot una.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu il cred pe Isus,dar crestini tare putini am gasit care sa-l creada.

Toti zic ,ca cred in Isus,si nu e tot una.

Adica?

Poti extrapola un pic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica?

Poti extrapola un pic?

..........................................

De ce nu?

Isus a spus; 1)Lui Dumnezeu inchina te si numai lui sa-i slijesti.

2)Daca vrei sa intri in viata pazeste poruncile.

3)Daca nu cred in Moise si in prooroci,nici daca va invia cineva(adica el Isus)din morti nu vor crede.

4)Ei stau pe scaunul lui Moise decvi ceea ce va zic ei sa faceti,faceti.

5)Eu nu am venit sa stric Legea,ci s-o implinesc.Adfica sa faca intocmai asa cum facea ori ce om religios din vremea sa.

Mai sint dar am dat doar citeva exemple.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..........................................

De ce nu?

Isus a spus; 1)Lui Dumnezeu inchina te si numai lui sa-i slijesti.

2)Daca vrei sa intri in viata pazeste poruncile.

3)Daca nu cred in Moise si in prooroci,nici daca va invia cineva(adica el Isus)din morti nu vor crede.

4)Ei stau pe scaunul lui Moise decvi ceea ce va zic ei sa faceti,faceti.

5)Eu nu am venit sa stric Legea,ci s-o implinesc.Adfica sa faca intocmai asa cum facea ori ce om religios din vremea sa.

Mai sint dar am dat doar citeva exemple.

Ei, vezi?

Deci crezi asta? Atunci ce acuze ii aduci? Ca evreu, vorbind!

Editat de dulgherul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×