Sari la conținut
Forum Roportal
dulgherul

Arestarea, procesul și moartea Lui Iisus

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Imi poti explica , te rog, aceasta deductie (i)logica ?

Nu este o deductie dragule. Este un fapt.

Problema este ca e mult de explicat. Al naibi de mult.

Ce pot sa-ti spun ca "povestea" mea a inceput in anul 1993, cu citeva luni inainte de a implini 36 de ani.

Eram pe malul sting al Volgai, la Astrahan. Atunci sa intimplat ceva ciudat . Viata mea sa schimbat total.

Nu am spus niciodata cuiva "povestea" pina la capat. Doar crimpee.

De ce m-as obosi sa o spun cuiva. Ar trebui sa scriu o carte, dar nu am timpul necesar si nici...talent.

Si mai este un aspect. Cine m-ar crede? :roll:

 

Toate cele bune.

Editat de dulgherul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..................

Ce pot sa-ti spun ca "povestea" mea a inceput in anul 1993, cu citeva luni inainte de a implini 36 de ani.

Eram pe malul sting al Volgai, la Astrahan. Atunci sa intimplat ceva ciudat . Viata mea sa schimbat total.

........................

 

Toti avem momente de "raspintie" in viata noastra si majoritatea avem si momente de revelatie , trairi care ne pot modifica viata in mod definitoriu . Iti inteleg si respect reticienta de a povesti . Am totusi o curiozitate de om batrin -am cu cca 10 ani mai mult ca tine : user name-ul pe care il ai are legatura cu presupusa meserie a lui Isus?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarile si raspunsurile tin de speculatii doar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am totusi o curiozitate de om batrin -am cu cca 10 ani mai mult ca tine : user name-ul pe care il ai are legatura cu presupusa meserie a lui Isus?

Deci acum ai 63 de ani. Multi inainte. Frumosi si fructuosi.

Probabil ca are. Eu de profesie , deci calificare si practica, sint timplar-dulgher. Mai mult DULGHER!!!!!

Ajuta la ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca pun aici prima pagina ca poza, crezi ca poti traduce sa ne luminezi si pe noi despre ce e vorba? Plizzzzzzzzzzzz

.............................................................

Da,pune pagina cartii,si am sa ti spun desre ce este vorba.

Cu placere,din Israel.

 

 

 

 

Este extrem de ciudat cum in tot internetul, atat in engleza cat si in germana, Sfantul Google nu gasit nici o alta relatare despre acest "proces" :roll:

....................................................................

Cum era sa sa gaseasca o relatare la un lucru care nu a existat?

Aceasta relatare sa nascut in mintea cuiva care ar fi vrut ca evreii sa se disculpe ,sau mai mult sa se inculpe ,ca au rastignit pe ISUS.n-O VOR FACE.rASTIGNIREA APARTINE ROMANILOR SI VINA ERAIMPOTRIVA ROMEI SI IMPOTRIVA LEGII.

 

Din pacate nu am cartea in stoc, m-ar interesa s-o citesc.

...........................................................................

Cartea se gasea intr-o vreme la libraria Haseifer din Bucuresti.Nu stiu acum.

Cred ca sa epuizat,dar tot acolo puteti primi informatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aceasta relatare sa nascut in mintea cuiva care ar fi vrut ca evreii sa se disculpe ,sau mai mult sa se inculpe ,ca au rastignit pe ISUS.n-O VOR FACE.rASTIGNIREA APARTINE ROMANILOR SI VINA ERAIMPOTRIVA ROMEI SI IMPOTRIVA LEGII.

Mai Haym,

Acuma fara sa ne suparam. Cine puii mei a dat cei 30 de arginti lui Iuda? Administratia romana? :roll:

 

Astea il puteau aresta oricind. Gratuit!!!

Editat de dulgherul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai Haym,

Acuma fara sa ne suparam. Cine puii mei a dat cei 30 de arginti lui Iuda? Administratia romana? :roll:

 

Astea il puteau aresta oricind. Gratuit!!!

.............................................................

Ce bine ca ai adus discutia ,dulgherule.

La ce le trebuia preotilor sa dea bani lui Iuda,daca ei nu-l puteau condamna?Si ei aveau informatori destui,putea doar sa se ia pe urmele lor,mai ales ca era la mai putin de 300 de metri de templu.Acolo e gradina Ghetsimani.Ca eu cunosc locurile foarte bine.Ce era sa faca cu el?Romanii l-au arestat,ca era in joc puterea politica.

Dupa ce el sa lasat aclamat ca rege.

Povestea argintilor este cusuta cu ata alba ,sa potriveasca cu anumite proorocii si texte din Psalmi.Dar potrivesc ca nuca-n perete.Catextul din Ps.22,1,unde David zice ;Eli Eli lama azavtani.adica de ce ai parasit.Iar Isus zice Sabachtani,de ce mai incurcat..

Copistii au gresit,sau asa a zis Isus?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.............................................................

Povestea argintilor este cusuta cu ata alba ,sa potriveasca cu anumite proorocii si texte din Psalmi.Dar potrivesc ca nuca-n perete.Catextul din Ps.22,1,unde David zice ;Eli Eli lama azavtani.adica de ce ai parasit.Iar Isus zice Sabachtani,de ce mai incurcat..Copistii au gresit,sau asa a zis Isus?

 

Cred ca este o greseala aici (poate fi si o neintelegere a mea ): Eli , Eli lama sabachtani se traduce prin de ce mai parasit .

Dar uita-te si la traducerea in engleza a Tanach-ului pentru psalmul luat in discutie

 

. <<To the chief Musician upon Aijeleth Shahar, A Psalm of David.>> My God, my God, why hast thou forsaken me? [why art thou so] far from helping me, [and from] the words of my roaring?

 

 

Mai Haym,

Acuma fara sa ne suparam. Cine puii mei a dat cei 30 de arginti lui Iuda? Administratia romana? ;)

 

Astea il puteau aresta oricind. Gratuit!!!

 

Ai certitudinea ca s-au dat sau e doar o metafora ? Daca Iuda "juca" scenariul plasmuit de Dumnezeu ( indeplinindu-i voia) pentru a-L putea aduce pe Isus pe cruce de ce trebuia sa primeasca bani pentru asta ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://www.thefirstsixdays.com/LanguageofJ...Shabachtani.htm

 

Aici este o explicatie a cuvintelor sabachtani versus azavtani

 

Psalm 22:1 Hebrew (original)

 

אלי אלי למה עזבתני

 

Eli eli lama azavtani

 

Psalm 22:1 Aramaic (Targum Psalms)

 

אלי׳אלהי מטול מה שבקתני

 

Eli elahi metul ma shabaktani

 

Faptul ca explicatia vine de pe un site crestin nu ma satisface asa ca am sa caut si pe o pagina evreiasca :lol:

 

OK am gasit si explicatia evreilor, care e mai logica... avand in vedere faptul ca e limba lor :lol:

 

http://www.messiahtruth.com/psa22.html

Comparing Matthew 27:46 & Mark 15:34 with Psalms 22:2

 

The transliterated phrases in the Gospels are, "… Eli/Eloi, Eli/Eloi, lama sabachthani …". The Hebrew text of the corresponding phrase in Psalms 22:2 reads, (Eli, Eli, lama azavtani). The question is: "Does sabachtani have the same meaning as (azavtani)?"

 

The conjugated verb (azavtani) derives from the root verb (azav), [to] abandon/forsake/leave. The word sabachtani exists neither in Hebrew nor in Aramaic. Two possibilities exist here:

 

post-91438-1262852883_thumb.jpg

Editat de MoselAnca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sorry, acum am observat ca am pus poza cu susul in jos :lol: , sunt blonda ;)

 

asa e corect cred,... am mai descoperit ca are cateva pagini scrise si in spaniola si o semnatura de la 1853... vai cat imi place meseria de anticar :lol:

post-91438-1262856922_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×