Sari la conținut
Forum Roportal
dulgherul

Arestarea, procesul și moartea Lui Iisus

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dupa cite stiu eu limba vorbita de Isus era aramaica nu ebraica sau ivrit ( cred ca nu sunt identice ). Nu stiu, in ignoranta mea, in ce limba au fost scrise primele variante ale NT.

Ramine totusi in discutie citatul dat de Anca de pe respectivul site :

The word sabachtani exists neither in Hebrew nor in Aramaic.

Tanach-ul care reda Psalmul 22 nu este scris in aramaica ? Faptul ca aici , in psalm , formularea este "Eli, Eli, metul mah shevaqtani" ar putea constitui un argument ca sabachtani nu exista in aramaica . Asta daca nu luam in calcul o manipulare grosolana a cuvintelor facuta de evanghelisti , varianta spre care eu inclin.

 

Ar mai fi ceva de adaugat: cit de adevarate , de fidele realitatii , pot fi niste cuvinte mentionate in scris la cca 30-50 de ani de la eventuala lor pronuntare ?

................................................................................

..............

In primul rind nimeni nu stie ce a spus Isus acolo,ca nimni nu era aproape,numai soldatii romani.Ei nu stiau ivrit,ca erau adusi ocazional ,numai pentru mentinerea ordinii in timpul sarbatorii.Or,chiar sa zicem ca cineva a auzit ceva,pina sa scris evanghelia,cel ce a auzit ,nu mai era in viata.

Intentionat sa luat textul de la Ps 22 ,ca era cel ,ai nimerit,ca sa se petreaca astfel.Numai ca copistul a gresit putin.

Sa intimplat ca si cu botezul lui Isus.Ioan spune ca el a vazut duhul pogorindu-se peste Isus inainte de botez.Si nu a auzit nici un glas,si nici cerul deschis.Vezi Ioan cap 1 ,29-34.

Dar dupa 50 sau 60 de ani ,din gura in gura ,ceea ce a spus Ioan a devenit,ca totul sa petrecut dupa botez,si au luat verestul lui David si l-au pus asupra lui Isus.

Si nimeni azi nu mai da citatul lui Ioan ,care a fost autorul actului de botez,ci numai pe Matei care a fost falsificat in timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Invatatorule, ia sa te ispitesc eu: evreii care l-au condamnat pe Isus la moarte si l-au eliberat pe Baraba prin puterea vocii, se duc in Rai sau in Iad?

Argumenteaza.

Deocamdata aceia nu mai sint. Ce se va intimpla cu ei, cei care s-au jurat ca singele sa cada pe urmasi lor si au reusit asta, vom vedea daca vom trai!

 

Dar ce sint Raiul si Iadul? :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deocamdata aceia nu mai sint. Ce se va intimpla cu ei, cei care s-au jurat ca singele sa cada pe urmasi lor si au reusit asta, vom vedea daca vom trai!

 

Dar ce sint Raiul si Iadul? :doh:

...................................................

De ce acestia ,sa zicem ca au cerut ce nu stiau ,au fost ascultati.Iar Isus care sa rugat cu lacrimi amare,El fiul Tatalui ;adica Bar-Aba ,nu a fost ascultat.cind a zis ;Tata iarta-i ca nu stiu ce fac?

 

Se poate dovedi existenta raiului din scripturi?

Si cam ce ar semnifica?Hans si-a dat parerea ,dar nu corespunde cu asteptarile crestinilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
(K0ntr0VerSy @ Jan 10 2010, 01:06 PM) *

Invatatorule, ia sa te ispitesc eu: evreii care l-au condamnat pe Isus la moarte si l-au eliberat pe Baraba prin puterea vocii, se duc in Rai sau in Iad?

Argumenteaza.

Da, sa traiti. Se executa.

Chestia sta asa:

Daca evreii IL condamnau la moarte, murea linsat. Asta este pedeapsa pentru un fals Mesia. Chestiunea e ca evreii erau neam inrobit si nu aveau permis pentru executii. Concluzia e ca romanilor le-a revenit executia.

L-au eliberat pe Baraba care era un simplu pacatos.

 

 

 

Ce se va intimpla cu ei, cei care s-au jurat ca singele sa cada pe urmasi lor si au reusit asta, vom vedea daca vom trai!

Citatul corect este:

"Sangele lui asupra noastra si a copiilor nostri"

Copchii aia au murit acum 2000 de ani, dar crestinii nu pricep chestia asta si tot ucid la evrei.

 

Daca in ivrit este un cuvint care inseamna -fata mare-in aramaica suna a-curva-dar sigur ca ea trebuie sa fie fata mare.

Decit daca se doreste a capata anumite efecte dramatice. In Biblie scrie ca o tinara IL va naste pe Imanu-El, dar in testamentul cel nou tinara a devenit intre timp fecioara si Imanu-El a devenit Emanu-El, ceea ce nu are niciun sens.

 

 

Eli , Eli lama sabachtani se traduce prin de ce mai parasit .

 

De fapt este vorba de un fragment dintr-o carte evreiasca de rugaciuni denumita Tehilim.

 

תהילים פרק כב_אלי אלי, למה עזבתני

http://www.mechon-mamre.org/i/t/x/x2622.htm

 

Eli, Eli, lama azavtani.

 

Adica pe cruce rabinul a inceput sa cinte Tehilim. Normal, numai ca dupa cele infatisate in Biblie trebuia sa taca milc.

 

De altfel nici nu pare sa fi fost cruce acolo, caci acest semn a fost inventat/visat de Constantin aproape 300 de ani mai tarziu.

 

 

 

 

 

@

(VEMANS @ Jan 7 2010, 07:00 AM) *

Ai certitudinea ca s-au dat sau e doar o metafora ? Daca Iuda "juca" scenariul plasmuit de Dumnezeu ( indeplinindu-i voia) pentru a-L putea aduce pe Isus pe cruce de ce trebuia sa primeasca bani pentru asta ?

Noi nu stim daca a primit bani. Testamentul cel nou nu este document istoric.

De altfel nici nu este dovedit ca Yehuda [iuda] s-a sinucis. Am citit ca a mai trait citiva ani si a murit de o boala.

Editat de ben_gal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa cele scrise mai sus, adaug:

Link-ul:

 

http://www.messiahtruth.com/torahchat/counter/psalms22.swf

 

Se refera la psalmii 22 in care Iisus striga: "Eli, Eli lama azavtani"

Dupa cum am scris fragmentul apare, printre altele, in Tehilim. Este vorba de lamentarea evreilor ca au fost exilati din tara lor si din Templul de la Ierusalim. Psalmul a fost scris de Regele David exilat de catre dusmanii sai.

In testamentul nou au fost preluate cele scrise in Tehilim, modificate si gatite pentru a obtine anumite efecte si gindesc ca evanghelistii l-au cam plagiat pe Regele David.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Există numeroase lucruri comune tuturor celor patru evanghelii.

1) Iisus a fost arestat noaptea. De ce?

2)Imedeat după arestare a fost dus in casa marelui preot al evreilor. De ce?

3)A doua zi dimineața, Iisus a fost dus DE EVREI

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de acest sacrificiu beneficiezi si tu . halal sau nu ,cu foarte putin efort intelectual (dar cu ceva credinta ) s-ar putea sa-l intelegi .

Nu beneficiu. NU. Dimpotriva. Am sa explic dupa citeva fraze pregatitoare.

 

Deci veni Yeshua spunind Sanhedrinului ca este Mesia. Cei de acolo stiau cele scrise in Biblie. Yeshua trebuia sa cladeasca Templul. Nu este vorba de ceva metaforic aici. Templul TREBUIA sa nu mai existe si Yeshua l-ar fi recladit. Chestiunea era ca Templul exista bine mersi. "Si atunci ce cauta flacaul?", s-or fi intrebat cu mirare. Si au fost foarte suparati si si-au sfasiat hainele in semn de mare tristete.

Pe de alta parte erau evrei care tare ar fi vrut ca El sa fie Mesia si a fost zarva mare si certuri.

Mai apoi au venit evanghelistii. Au scris niste citate din Biblie interpretate aiurea si gata invinovatirea de deicid.

Ca urmare, in decurs de 2000 de ani, au fot ucisi milioane de evrei

 

Mare "beneficiu".

 

 

da, desigur ,o sa facem demonstratii practice si toata omenirea o sa stie ca exista dumnezeu ,

demonstratii practice? Anume ce?

Evreii stiu ca exista Dumnezeu. Ei i-au invatat asta si pe crestini.

 

orgoliu? nu cunosc ! poate stii tu ce e aia . un crestin nu are asa ceva .

Nu exista om fara orgoliu. Crestin, evreu, musulman, etc. Asta decit daca dupa tine crestin adevarat este un om lipsit de orgoliu. Dumneata te consideri un astfel de om? Eu nu ma consider astfel. I wish.

 

acuzatii ? cine pe cine acuza ?

Acuzele sunt reciproce.

Crestinii ii acuza pe evrei de deicid. Asta e greu de demonstrat.

Evreii ii acuza pe crestini de pogroame. Asta NU trebuie demonstrat.

 

eu prefer sa cred in iertarea data de dumnezeu prin isus , e mult mai comod si mult mai placut .si in pus e gratis !

Domnul meu. Te felicit.

Eu cer iertare de la Dumnezeul lui Moise si cred ca fiecare il poate respecta si chiar iubi pe celalalt.

 

 

@

Haim Cohen

http://en.wikipedia.org/wiki/Haim_Cohen

He was awarded the Israel Prize in 1980, in jurisprudence,[6] and honorary doctorates from several American universities, including the Georgetown University.[1][2] He wrote five books, including The Trial and Death of Jesus in 1968,[5] in which he argued that it were the Romans, not the Sanhedrin, who tried and executed Jesus.[7]

 

 

alta:

 

http://www.religioustolerance.org/jud_jesu3.htm

 

The passage in Matthew has probably been responsible for more deaths of innocent people than any other passage in the Bible -- more even than the Exodus 22:18 injunction to "not suffer a witch to live." Jewish historian Haim Cohen commented:

 

"None of the many charges leveled at the Jews...has held so obdurately against them as unassailable proof of guilt and responsibility for the crucifixion as has this exclamation of theirs 'His blood be upon us and our children'." 2

 

The early church believed that the Jews were responsible for pressuring Pilate to sentence Yeshua to crucifixion. As stated in Matthew, Jews at the time accepted full responsibility for the act. Further, they acknowledged that their children would equally share in the blame. Christian denominations interpreted the word "Children" to mean all of the descendents of all of the Jews

 

Pai cred ca tu nu pricepi... daca Isus nu ar fi fost crucificat si omorat, nu ar fi putut invia si se ducea dracu' toata dogma crestina... asa ca zi merci ca a fost ucis :swoon:

In versiunea originala a Evangheliei lui Marcu lipsesc versetele 16:9 pina la sfirsit [16:20], ele fiind intitulate astazi "Aratarile lui Isus dupa Inviere", asa ca chestiunea cu "invierea" este chestionabila. Ceilalti 3 evanghelisti care au scris MULT timp dupa Marcu au "rezolvat chestiunea" [si, probabil, l-au "corectat" pe bietul inaintas adaugind versetele "lipsa"], insa credibilitatea problemei este problematica.

 

Cum necum e bine ca crestinii cred in Dumnezeul Unic. Rambam a scris ca asta va grabi venirea lui Mesia, evreul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca dai o cautare cu Sf Google dupa jesus prozess ai sa ajungi aici:

 

In mod normal nu pun link-uri in germana... de data asta mi-a fost mai usor o cautare a importantei date de 25 Iulie 1931 in Ierusalim in limba germana. Fapt e ca nu am gasit nimic despre un proces la acea data in Ierusalim sau in alta parte, care sa-l aiba ca acuzat pe Isus :swoon: .

Eu am cautat in engleza punind acolo numele avocatilor care apar in textul romanesc.

N-am gasit NIMIC.

Textul acela e o facatura netalentata cusuta cu ata alba.

Scrie acolo:

"Apărarea a fost viu ovaţionată, apoi mulţimea s-a retras liniştită".

Iaca-i bun!

In 1930 nu exista stat. Atunci cine a facut treaba?, da' bine ca au plecat acasa la somnic linistiti.

 

Un barbat necasatoit ,la aprox 35 de ani, sa umble hai hui prin lume,si sa mai fie si rabin,greu de crezut.

Holtei si rabin? Ori una, ori alta. Impreuna nu este permis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.................Cum necum e bine ca crestinii cred in Dumnezeul Unic. Rambam a scris ca asta va grabi venirea lui Mesia, evreul.

 

Da-mi voie sa te contrazic : crestinii NU cred intr-un Dumnezeu Unic ci in Trinitate . Din punctul meu de vedere asta inseamna ca n-aveti nici-o sansa ca Mesia prorocit evreilor sa se grabeasca .

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da-mi voie sa te contrazic : crestinii NU cred intr-un Dumnezeu Unic ci in Trinitate . Din punctul meu de vedere asta inseamna ca n-aveti nici-o sansa ca Mesia prorocit evreilor sa se grabeasca
.

 

Citisem cindva despre Sf. Francisc. Explicatia lui asupra Trinitatatii e ca un trifoi cu 3 [trei] flori e o planta obisnuita.

Explicatia asta simplista despre troica pe mine nu m-a convins, dar poate ca Mesia crede altfel. :swoon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×