Sari la conținut
Forum Roportal
dulgherul

Arestarea, procesul și moartea Lui Iisus

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1)Evreii L-au fi putut judeca si executa singuri. De ce cred asa?

2) Si iac'asa s-o fi dus Caiafa la Pilat de la pod spunindu-i ceva in genul:

"Marite! Salve si sanatate. Am venit sa-ti spun de un necaz. Veni un venetic cu galagie. Nu e de al nostru. E strein. El spune ca e seful cel mare. Stiu ca nu-ti place, nu ne place nici noua si vrem ca in acest an sa nu fie nevoie de armata impotriva noastra. Fa ce vrai cu el".

1) Poi evrei nu puteau omori o capra, darminte un om.

2) Eu cred ca ia zis altceva.

De ex. la pirit ca face reclama la firma de turism a lui taicasu, numita Paradis. Fiind suparati ca Iisus sa cazat la firma concurenta, hotel Ghetimani. Asa ca l-au prins, mituind un agent de turism, respectiv Iuda si lau invatat alta fprma de "turism", de la Ana la Caiafa si pe drum il invatau biza scuipindul.

Degeaba ia zis Irod lui Pilat , ca Iisus era un flacau din popor si umbla sa taie coada la unul dreaqul ca asta la ascultat pe Caiafa , care a indemnat pe evrei sa strige:...decoreazal, decoreazal!!!

Si asa ca Pilat ia conferit medalia in forma de cruce "Rex Iudaicus" :scare:

 

Mai. Ce nu ati da voi sa puteti schimba "povestea"!!!! :swoon:

Editat de dulgherul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dulghere,nu dau mai nimica astia, ca sunt evrei.

Iti spun eu ca ar vrea sa faca cumva sa schimbe si istoria sa si primeasca, nu sa dea.

Topicului acesta ,ar trebui sa-i fie schimbat numele in "Biblia la misto".

Eu ar trebui sa fiu multumit, ca la mistouri ma pricep ,dar zau ca ii preferam pe Zexelica si pe Obadia, cu Biblia invatata ca pe apa.Evreii astia veseli, incep sa ma plictisesca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dulghere,nu dau mai nimica astia, ca sunt evrei.

Iti spun eu ca ar vrea sa faca cumva sa schimbe si istoria sa si primeasca, nu sa dea.

Topicului acesta ,ar trebui sa-i fie schimbat numele in "Biblia la misto".

Poi eu ce sa le fac? Ei singuri isi bat joc de propria lor istorie.

Ia sa-i vad. Au alta versiune de cum au evoluat ca popor? De unde se trag? Ce neam au la origine? Cum sau format ca natiune? :scare:

Nimicuta, nimicuta. Biblia, care tot rid de ea , le spune cine sint, de unde vin si unde o sa...ajunga! :swoon:

Editat de dulgherul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1) Poi evrei nu puteau omori o capra, darminte un om.

2) Eu cred ca ia zis altceva.

De ex. la pirit ca face reclama la firma de turism a lui taicasu, numita Paradis. Fiind suparati ca Iisus sa cazat la firma concurenta, hotel Ghetimani. Asa ca l-au prins, mituind un agent de turism, respectiv Iuda si lau invatat alta fprma de "turism", de la Ana la Caiafa si pe drum il invatau biza scuipindul.

Degeaba ia zis Irod lui Pilat , ca Iisus era un flacau din popor si umbla sa taie coada la unul dreaqul ca asta la ascultat pe Caiafa , care a indemnat pe evrei sa strige:...decoreazal, decoreazal!!!

Si asa ca Pilat ia conferit medalia in forma de cruce "Rex Iudaicus" :pope:

 

Mai. Ce nu ati da voi sa puteti schimba "povestea"!!!! :swoon:

Mai tii minte sacrificiul lui Izhak de catre Abraham? In ultimul moment Abraham a primit orden sa nu-si omoare fiul si in loc a sacrificat o oaie. Deci s-a putut. Era asta pe stinca pe care musulmanii au ridicat o casa de rugaciune, care pe langa toate mai are si coperis suflat in aur. Mai apoi, atit timp cit a existat Templul, evreii aduceau jertfe oi si capre. Asta era si pe timpul lui Yeshua ben Joseph, aka Iisus.

Acum, cred ca vorghesti de al II-lea Irod, aka Antipater. Ala de s-a sucarit pe Botezator.

Daca povestea e cum spui dumneata sau nu, nu mai importa.

Cre' ca se da prea mare importanta unei legende.

Cum necum pe chestia asta a curs multa cerneala si multi popi si-au ingijit burdihanu' pe spinarea bietilor oameni din bobor.

 

[Mic sfat si chiar rugaminte - atentie la ortografie. Zgarie ochii].

 

 

PS: snoava asta a mai aparut in trecut. Astept noutati.

 

Dulghere,nu dau mai nimica astia, ca sunt evrei.

Iti spun eu ca ar vrea sa faca cumva sa schimbe si istoria sa si primeasca, nu sa dea.

Topicului acesta ,ar trebui sa-i fie schimbat numele in "Biblia la misto".

Eu ar trebui sa fiu multumit, ca la mistouri ma pricep ,dar zau ca ii preferam pe Zexelica si pe Obadia, cu Biblia invatata ca pe apa.Evreii astia veseli, incep sa ma plictisesca.

Bine ai revenit la titlul de Super moderator!!!

Si daca de primit/dat este vorva, ati primit monoteismul.

 

Si zici ca la mistouri te pricepi?

Stii sa faci haz de necaz? Eu stiu.

 

Poi eu ce sa le fac? Ei singuri isi bat joc de propria lor istorie.

Ia sa-i vad. Au alta versiune de cum au evoluat ca popor? De unde se trag? Ce neam au la origine? Cum sau format ca natiune? :crazy:

Nimicuta, nimicuta. Biblia, care tot rid de ea , le spune cine sint, de unde vin si unde o sa...ajunga! :scare:

Domnule Dulgherul!

Eu nu rid nici de Biblie si nici de Noul Testament, sau Qu'ran.

 

Daca citesti Biblia acolo vezi care este originea evreilor.

Editat de ben_gal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si zici ca la mistouri te pricepi?

Stii sa faci haz de necaz? Eu stiu.

 

 

Domnule Dulgherul!

Eu nu rid nici de Biblie si nici de Noul Testament, sau Qu'ran.

 

Daca citesti Biblia acolo vezi care este originea evreilor.

.......................................................................

E ceva rau in toata chestia asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poi eu ce sa le fac? Ei singuri isi bat joc de propria lor istorie.

Ia sa-i vad. Au alta versiune de cum au evoluat ca popor? De unde se trag? Ce neam au la origine? Cum sau format ca natiune? :)

Nimicuta, nimicuta. Biblia, care tot rid de ea , le spune cine sint, de unde vin si unde o sa...ajunga! :good:

 

Aici gresesti ! Atita timp cit Tanachul /Tora care este cu cca 1200 de ani mai vechi/e decat Biblia "le spune cine sunt si de unde vin" si ei cred in aceste texte care le-au fost date ca "popor ales" nu-i poti acuza ca nu cred in versiunea upgradata , Biblia . Evreii sunt singurul popor care se roaga nu numai lui Dumnezeu ci si propiei istorii.

Ca crestinii au ajuns sa se roage unor personaje istorice care nu le apartin se datoreaza faptului ca le-au furat si modificat Scripturile . Asfel s-a ajuns la o versiune care desi contine peste 50 % texte ce apartin "de jure" evreilor in restul ei ii condamna si , mai ales , ....le spune unde vor ajunge :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In cursul istoriei iudaice ,niciodata sanhedrinul nu sa intrunit in ajun de sabat sau de sarbatoare,cu atit mai putin noaptea.Este interzis de lege.

Mai sa fie dar ce mai respecta sanhedrinul Legea! :roll:

Ia' d'acilea, sa nu zici ca-ti dau cu exemple din "basmele" Noului Testament.Uite ce ziceau profetii vechi despre mai marii sanhedrini iudei:

 

"Mai marii tai sunt razvratiti si partasi cu hotii, toti iubesc mita si alearga dupa plata; orfanului nu-i fac dreptate, si pricina vaduvei n-ajunge pana la ei. (Isa.1:23) "

"Domnul intra la judecata cu batranii poporului Sau si cu mai marii lui:

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:roll: O fi oare greseala de traducere in Biblia mea, sau sanhedrinul a fost inca de pe vremea vechilor profeti corupt si nedrept?

Nu Hans. Nu-i nici o gresala in traducere. Ana si Caiafa trebuia sa fie in locul celor doi tilhari. As fi fost curios daca vreounul din ei s-ar fi intors ca tilharul. Da la ce sa te astepti de la niste santajisti care l-au ispitit si pe Pilat.

 

"Poi daca nu-i ca noi Nu esti prieten cu Cezarul"

Editat de dulgherul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu Hans. Nu-i nici o gresala in traducere. Ana si Caiafa trebuia sa fie in locul celor doi tilhari. As fi fost curios daca vreounul din ei s-ar fi intors ca tilharul. Da la ce sa te astepti de la niste santajisti care l-au ispitit si pe Pilat.

 

"Poi daca nu-i ca noi Nu esti prieten cu Cezarul"

.......................................................

Sanhedrinul cit si poporul evreu,au recunoscut totdeauna ca au gresit ,si a venit pedeapsa lui Dumnezeu.

Dar dupa ce au fost pedepsiti,nu mai sint vinovati..

Ca tocmai de asta ia pedepsit.Un om face inchisoare pentru anumite fapte,dar dupa ce se elibereaza nu mai e socotit vinovat,ca si-a platit faradelegea.

Chiar daca sanhedrinul a calcat legea lui Dumnezeu,dar propriile legi ale sanhedrinului nu le-au imncalcat.Nu aveau nici un motiv,ci aveau chiar interes ca sa le pazeasca.Aici in Israel exista si azi Sanhedrin.adica Rabanutul central cu denumirea de azi.Dar nu se abat de la rinduiala lor ,de trei mii de ani.

Nu l-au santajat pe Pilat dulgherule,ca Pilat avea puterea si legea in mina,si odata le amesteca carnea cu jertfele.Acolo e scris asa doar pentru a indulci imaginea romanilor ca sa primeasca crestinismul.Stii tu cum se scria pe vremea odiosului?;Geniul Carpatilor;Azi de ce nu se mai spune la fel?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×