Jump to content
Forum Roportal
Adischlesinger

Flora spontana

Rate this topic

Recommended Posts

Salut! Iubitorilor de natura, plante si fotografie vreau sa le fac cunoscut un atlas online dedicat florei spontane din Romania: spontana.org. M-as bucura sa gasesc amatori care sa contribuie cu poze la baza de date. Site-ul faciliteaza identificarea unei plante dupa criterii populare, cum ar fi culoarea si numarul de petale. O diagrama cu ierarhizarea plantelor in specii, genuri, familii, etc. este de asemenea disponibila pentru cei care doresc sa procedeze mai stiintific... Astept amatori! Multumesc.

Salut! Iubitorilor de natura, plante si fotografie vreau sa le fac cunoscut un atlas online dedicat florei spontane din Romania: spontana.org. M-as bucura sa gasesc amatori care sa contribuie cu poze la baza de date. Site-ul faciliteaza identificarea unei plante dupa criterii populare, cum ar fi culoarea si numarul de petale. O diagrama cu ierarhizarea plantelor in specii, genuri, familii, etc. este de asemenea disponibila pentru cei care doresc sa procedeze mai stiintific... Astept amatori! Multumesc.

adi, de ce nu postezi si aici cate o planta din asta pe zi? iti garantez ca va fi un topic de succes. mie mi-ar placea sa gasesc desenul/poza si denumirile multor plante

Edited by lynxul_alb

adi, de ce nu postezi si aici cate o planta din asta pe zi? iti garantez ca va fi un topic de succes. mie mi-ar placea sa gasesc desenul/poza si denumirile multor plante

Ca şi

Subscriu. E o idee minunata. Eu sunt pasionata de toate "buruienile" pe care calcam nepasatori si care au in ele puteri vindecatoare pentru atat de multe dintre bolile noastre!

Coada vulpii

(Alopecurus pratensis)

Coada vulpii (Alopecurus pratensis), este o specie perenă, cu inflorescenţa un panicul spieiform. Spiculeţele sunt uniflore, turtite şi lung-păroase pe carenă. Paleele inferioare sunt aristate. Creşte

Coada vulpii (Alopecurus pratensis), este o specie perenă, cu inflorescenţa un panicul spieiform. Spiculeţele sunt uniflore, turtite ş lung-păroase pe carenă. Paleele inferioare sunt aristate. Creşte

pe maine va rugam URZICA :o:

multumesc, Adi :doh:

mie'mi place topicul lui Lupini...chit ca l'a cam lasat parloaga in ultima vreme

s-au terminat florile.... ;)