Sari la conținut
Forum Roportal
Meeena

Aparatul dentar fix

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

din constanta sunt, peste 1 saptamana dau jos aparatul asta fix,ce a fost greu a trecut...am 21 de ani acum, am purtat aparatul asta cam 1 an de zile.....tot ce ati scris aici mi-a atras atentia si vreau sa va zic o smecherie...la care am apelat eu pentru a-mi pune aparat dentar...pretul era in jur de 700 de euro...bani pe care nu i-as fi dat nici intr-un milion de ani, pentru ca in fond aparatul asta dentar se intretine greu, are un aspect "interesant" (zic unii :stars: ), dureaza mult procesul asta de indreptare, nu e ceva care pe mine unul m-ar fi facut sa zic "DA " din prima clipa...AAnyway...uite care e smecheria pe care am aflat-o de la o doamna doctor f amabila, tanara, o buna prietena de altfel....: te duci frumusel la o facultate de stomatologie, unde sunt studenti anul 5, anul 6 ,specializati IN ACEST DOMENIU AL STOMATOLOGIEI,care executa astfel de lucrari si unde trebuie sa platesti doar pretul "materialelor.", pentru ca, vb-ind cu alte cuvinte, studentii aia fac practica acolo...pe u..ai grija la cine te duci!!!si cu ce student vb-esti sa se ocupe de u!!!!...iti pun aparatul acolo, platesti cca. 400 roni (la varsta de 20 de ani nu am avut cum sa mai "beneficiez" :stars: de un aparat mobil..)....dupa ce ai facut treaba asta, faci in asa fel sa faci controalele lunare la cabinetul unui doctor ortodontist cu experientza (eu am avut noroc cu faptul ca "proful"..a terminat treaba cu facultatea aia si se ocupa numai de cabinetul propriu, privat)..am uitat sa spun ca doctorul este prezent la toate actiunile "practicantilor".., ei nu sunt varza, se pricep f bine, doar ca doctorul le repeta chestiile cele mai importante, chestiile de care trebuie sa tina cont cand trec la o etapa anume a "montarii"....Asa, cum v-am zis, doctorul incheiase colaborarea cu facultatea respectivva si a trebuit sa ma duc la cabinetul lui,unde am platit 20 ron/control.....20ron o data la 2-3 saptamani....de ce va zic sa mergeti la cineva cu experientza pentru efectuarea controalelor: pentru ca,dupa parerea mea, controalele sunt partea mai putin complicata,d.p.d.v tehnic vb-ind, pt ca dureaza aprox 5-10 minute un astfel de control..(fatza de montatul bracketilor, unde a trebuit sa stau 20-30 min/maxilar), dar aceste controale sunt cele mai importante pt ca dak stie "omul" ce sa-ti faca, ce sa stranga si cand anume, indreptarea dintilor se va face cu eficienta maxima...Deci incercati ca dupa montatul aparatului(partea cea mai scumpa, care te jupoaie de bani dak o faci la un cabinet particular), sa mergeti la controale la un cabinet particular, de preferat la cabinetul "profului" de acolo, pentru ca la el sunt si radiografiile si mulajul ala si tot si dati doar 30RON/luna la control, in loc sa dati sute de euro pe un aparat...studentii nu au avut nici un "pacient" pe a carui lucrare sa o fi dus la bun sfarsit,asadar ei nu cred ca stiu cam ce evolutie ar avea procesul asta de indreptare a dintilor...aparate dentare or fi pus, ca am vazut ca se pricep, dar la controale cam scartaie treaba, dak nu era proful acolo,sa le explice cum evolueaza dintele asta, cum se misca celalalt, de ce e bine sa mai lase arcul asta, de ce asa si nu altfel, primele 3 controale ar fi fost simple plimbari prin oras, nu cred ca as fi facut ceva progrese...acum sunt f multumit de aspectul din prezent al danturii mele, arata perfect si calca aproape perfect...dupa ce termin si cu aparatul ala mobil, pe care trebuie sa il port numai noaptea ,timp de 8 luni max(asa a zis el), o sa fiu cel mai fericit om din lume...

PS: Am uitat sa va spun ca aveam inainte o dantura atat de stramba incat intram in Star Trek fara machiaj!:crazy:)) Caninii, in special, vroiau sa plece la plimbare neaparat...nu vroiau sa stea locului...ai naibi:))cine vrea sa chatuim sa povestesc prin ce treci cand ai un asemenea aparat, il astept pe mess : funny_boy_p6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hehe...ce prostii mai vorbiti pe aici

 

deci hai sa va explic cum a fost la mine cu aparatul dentar fix ...l-am purtat 4 ANI ...si nu pot spune k a fost ceva prea grav...singura problema fiind caninii kre erau aflati in rotatie...iar jos majoritatea erau aiurea...dar aici nu sunt drepti nici dupa 4 ani...deci am dat aparatul jos fara sa imi rezolv toate problemele....in fine...4 ani de chin si dureri...si sincer regret cumplit ...nu se merita.... a mai costat si o groaza da bani...ce 300 de euro?? astea is prostii ...eu am dat in jur de 1000 euro poate chiar mai mult... in fine...MARE TAMPENIE...am facut cam 4 carii... din cauza inelelor kre au stat acolo atata timp... CHIN CHIN CHIN!!! ce-i asta k vai ce zambet frumos o sa ai k nush ce...ce kkt... si colac peste pupaza...acum trebuie sa mai port cam un an aparat de contentie ....dap, niceeee....SI INK CEVA ...NU MAI PURTATI APARATE MOBILE PT K NU SUNT BUNE DE NIMIC....am purtat si eu vreo 3 si degeaba...rahaturi...kkturi...doamne cat urasc dentistii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hehe...ce prostii mai vorbiti pe aici

 

deci hai sa va explic cum a fost la mine cu aparatul dentar fix ...l-am purtat 4 ANI ...si nu pot spune k a fost ceva prea grav...singura problema fiind caninii kre erau aflati in rotatie...iar jos majoritatea erau aiurea...dar aici nu sunt drepti nici dupa 4 ani...deci am dat aparatul jos fara sa imi rezolv toate problemele....in fine...4 ani de chin si dureri...si sincer regret cumplit ...nu se merita.... a mai costat si o groaza da bani...ce 300 de euro?? astea is prostii ...eu am dat in jur de 1000 euro poate chiar mai mult... in fine...MARE TAMPENIE...am facut cam 4 carii... din cauza inelelor kre au stat acolo atata timp... CHIN CHIN CHIN!!! ce-i asta k vai ce zambet frumos o sa ai k nush ce...ce kkt... si colac peste pupaza...acum trebuie sa mai port cam un an aparat de contentie ....dap, niceeee....SI INK CEVA ...NU MAI PURTATI APARATE MOBILE PT K NU SUNT BUNE DE NIMIC....am purtat si eu vreo 3 si degeaba...rahaturi...kkturi...doamne cat urasc dentistii

come ooooon....eu l-am purtat un an si 5-6 luni ca sa fiu exact...si acum am dantura PERFECTA....calca aproaaaape bine, tocmai de aia nu este finalizat procesu' asta de indreptare, ca pozitia dintilor ar putea recidiva, s-ar putea stramba iar si as fi "tras " degeaba pana acum...ceea ce spui u e foarte grav,"dupa 4 ani dintii de jos nu sunt drepti"....cred ca doctorul poarta aici 99,99% din vina...sper ca peste o saptamana,cand voi da jos acest aparat fix si voi trebui sa port chestia aia temporara, dintii sa nu recidiveze in pozitii anormale...o intrebare ti-as adresa :dak nu era ceva grav, de ce mama ma-sii te-ai incurcat cu asa ceva ?..de ce ti-ai legat mai asa ceva de gat....pffff.....doctorul ala al tau cred ca e o adevarata lipitoare....cauta sa te tina cat mai mult timp pe langa el ca sa ii intre in buzunar $...poate ar trebui sa se gandeasca si al pacienti!! 8) :roll: ...incearca sa consulti un alt medic , sa auzi si alte pareri despre evolutia asta suuuuuperlenta a lucrarii incepute de "tipu' asta"...intr-un an si jumatate aproape dintii mei STRAMBI sunt acum f f f f f ok....arata super bine, sper sa isi mentina pozitiile astea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 ani cu aparat dentar fix?! Doctorul meu a spus că perioada standard e de 2 ani...
Editat de MSergiuM

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E normal să fie sensibilă gingia. Doctorul meu nu mi-a spus nimic de acel aparat mobil de care vorbeşti tu. Iar fata care a terminat cu aparatul, are acum acel firicel. Trebuie ţinut 2 ani acela, la 6 luni control. Dacă nici ei nu i-a spus de el, atunci nici mie nu cred (mergem la acelaşi doctor). Mă voi interesa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hm....nu stiu la cat timp trebuie efectuat controlul pt. acel firicel"..:roll: dar....despre placutza aia...(."aparat de contentie" cik) stiu ca trebuie purtata neaparat pt. mentinerea rezultatelor....vezi u., trebuie sa te descurci..:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×