Sari la conținut
Forum Roportal
Meeena

Aparatul dentar fix

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu implinesc in aprilie 14 ani si ieri mi-am pus aparat dentar fix :yahoo: . ma dor dintii ingrozitor. cine ar putea sa imi zica pana cand ma tin aceste dureri... nu pot nici sa mananc....stomatologul a zis cateva zile, dar cine stie cat ma va tine...

in plus ma si zgarie acele suruburi.......

 

Pe o scara de la 1 la 10 ( 1 fiind cea mai mica durere iar 10 cea mai insuportabila durere) unde crezi ca te situezi?

In functie de raspunsul la aceasta intrebare medicul isi va da seama ce are de facut. Poate ca aparatul are nevoie de ajustari in sensul "slabirii" fortei cu care actioneaza asupra dintilor. Din cate stiu eu, aparatul dauneaza daca e prea tare strans, in unele cazuri poate sa apara si mobilitate la dintii respectivi.

Sfat: In perioasda cat porti aparat(si nu numai), respecta regulile de igiena orala cu foarte mare strictete!!! Cred ca nu vrei sa te trezesti peste 2 ani cu dinti drepti insa plini de carii, nu? Aparatul dentar creste riscul aparitiei cariilor deoarece retine alimentele intere elementele sale, asa ca trebe sa fii mai atent la periat decat de obicei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna.vad ca la voi se discuta de preturi extraordinare.cit spuneti voi ca e un aparat eu am dat acum doi ani pe toata dantura de sus,si e din portelan, in doi ani mi-am dat seama ca este intradevar de calitate,estetic nu se vede ca ar fi pusa ,e super.Dar am intrat in discutie, pentru ca acum o luna m-am dus cu baietelul pt. un aparat dentar la acelasi medic ,nu a putut sa ii puna momentan pentru ca acum ii ies premolarii si a trebuit sa mai astept putin timp,mi-a zis sa revin peste o luna, si aparatul ar fi in jur de 2-300 de euro maxin.ceea ce aud la voi m-i se pare enorm.chiar credeti ca doctorii buni ce gasesc doar in centru?Sa stiti ca nu neaparat pretul arata calitatea,am vazut situatii in care prietene au platit mai mult fitele,iar in cele din urma, ducindu-le la medicul meu au fost f. multumite.

 

Eu nu stiu despre ce aparat dentar vorbesti tu, care sa coste 300 de euro! Sigur nu e cel despre care se vorbeste aici. Aici e vorba de aparat dentar FIX. Mai intereseaza-te.

De fapt stiu de care vorbesti, am purtat si eu vreo 3 din acelea.....fara nici un rezultat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu stiu despre ce aparat dentar vorbesti tu, care sa coste 300 de euro! Sigur nu e cel despre care se vorbeste aici. Aici e vorba de aparat dentar FIX. Mai intereseaza-te.

De fapt stiu de care vorbesti, am purtat si eu vreo 3 din acelea.....fara nici un rezultat.

 

Eu cand spuneam 200 euro ma refeream la aparat dentar "modern" , chiar spunea medicul ca iti poti alege orice culoare , in occident chiar era la moda printre adolescenti ( acum vreo 2 ani )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok, daca e asa maine dimineata sunt la dentist cu banii in mana! Stii ce e ciudat?! Ca toate persoanele pe care le cunosc eu si au un astfel de aparat dentar au dat pe el intre 800 si 1500 de euro. asa ca faza cu 300 de euro mi se pare cam dubioasa. Dar ca sa nu mai vorbesc in necunostinta de cauza ma voi duce direct la sursa! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hey

vad ca subiectul deschis de mine mai demult a suscitat mult interes...am vazut ca aveti unele nelamuriri in legatura cu apartul fix...eu pot sa va impartasesc din experienta mea daca vreti...in februarie fac un an de cand mi l-am pus pe cel de sus, in august l-am pus si pe cel de jos, fiecare a costat 500 de euro(in care intra de fapt materialele-destul de scumpe ptr ca bracketurile mele sunt mai mici decat cele normale si proiectarea tratamentului) lunar merg la control si platesc cate 40 de lei pentru consultatie, orice alte materiale auxiliare necesare tratamentului intra in pret(arcuri, sarmulite, periuta speciala, o placa pentru cerul gurii etc.)

durerile nu sunt foarte mari...dupa consultatie cand imi strange arcurile intr-adevar o zi sau doua ma cam dor dintii dar ptr mine asta e un semn ca functioneaza..si ma bucur. intr-un an de cand il port am vazut rezultate incredibile si sunt extrem de fericita ca am facut alegerea asta. nu trebuie sa va fie frica de aspectul estetic...eu m-am obisnuit f repede cu aparatul, ba chiar am impresia ca sunt mai speciala de cand il port...si chiar....am mai mult succes la baieti :yahoo:

aparatul se poate pune la orice varsta eu am aproape 23 si rezultatele nu au incetat sa apara.

a...si in caz ca va intrebati...e okei sa te saruti....si mai mult decat atat... :yahoo:

 

pentru cine vrea mai multe detalii va las adresa mea de mail magdutzab@yahoo.com si va pot raspunde la orice intrebare.

 

o sa atasez doua foto cum eram inainte si cum sunt acum...ca sa vedeti voi singure despre ce e vorba.

post-22641-1168960684_thumb.jpg

post-22641-1168961130_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe o scara de la 1 la 10 ( 1 fiind cea mai mica durere iar 10 cea mai insuportabila durere) unde crezi ca te situezi?

In functie de raspunsul la aceasta intrebare medicul isi va da seama ce are de facut. Poate ca aparatul are nevoie de ajustari in sensul "slabirii" fortei cu care actioneaza asupra dintilor. Din cate stiu eu, aparatul dauneaza daca e prea tare strans, in unele cazuri poate sa apara si mobilitate la dintii respectivi.

Sfat: In perioasda cat porti aparat(si nu numai), respecta regulile de igiena orala cu foarte mare strictete!!! Cred ca nu vrei sa te trezesti peste 2 ani cu dinti drepti insa plini de carii, nu? Aparatul dentar creste riscul aparitiei cariilor deoarece retine alimentele intere elementele sale, asa ca trebe sa fii mai atent la periat decat de obicei.

 

Da, am fost la stomatolog si mi l-a mai slabit. E mai bine. Pot spune ca m-am obisnuit cu el dar ma mai prind cu falca de suruburi.

 

Apropo, si eu ma simt mai special ca il port :cheer:

Editat de me_enstein

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu implinesc in aprilie 14 ani si ieri mi-am pus aparat dentar fix :o: . ma dor dintii ingrozitor. cine ar putea sa imi zica pana cand ma tin aceste dureri... nu pot nici sa mananc....stomatologul a zis cateva zile, dar cine stie cat ma va tine...

in plus ma si zgarie acele suruburi.......

Durează 3-4 zile cam. Te dor pentru că eşti la

Editat de Dida`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×