Sari la conținut
Forum Roportal
Meeena

Aparatul dentar fix

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salut,

ce parere aveti despre aparatele dentare fixe?

eu am 22 de ani si port de aprox 8 luni aparat(bracers)...si pot sa spun ca m-am obisnuit.

cred ca in romania inca nu e o chestie f uzuala, in state si in alte tari din vest practic toti copii indiferent de varsta sau probleme dentare poarta aparat pentru un an sau doi...de aceea au strainii un zambet de invidiat.

la noi inca vezi foarte multe persoane cu probleme ale dintilor, cu dinti stambi sau incalecati...

care credeti ca e cauza? sa fie pretul unui astfel de tratament...sau e o chestiune de mentalitate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:ok: in primul rand pretul cred...

 

si cand ma gandesc ca sieu tre sa merg cu kinderu' la dentist pt aceeasi problema ... am inteles ca un aparat costa in jur de 600 ron ...asa sa fie? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
;) in primul rand pretul cred...

 

si cand ma gandesc ca sieu tre sa merg cu kinderu' la dentist pt aceeasi problema ... am inteles ca un aparat costa in jur de 600 ron ...asa sa fie? :friends:

 

cred ca depinde de aparat si mai ales de materiale...eu am dat 1000 de euro in total ptr aparatul meu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am purtat aparat dentar printr-a unspea. nu bracers ci din ala simplu cu o sarmulita peste toti. il purtam noaptea si cand stateam acasa. la scoala nu, pentru ca ma impiedica la vorbit, nu pt ca mi-ar fi fost rusine.

si cred ca pretul e cel mai puternic motiv.

pun mare pret pe dantura si conteaza mult sa pot zambi si sa nu se sperie nimeni cand deschid gura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si eu am purtat aparat dentar printr-a unspea. nu bracers ci din ala simplu cu o sarmulita peste toti. il purtam noaptea si cand stateam acasa. la scoala nu, pentru ca ma impiedica la vorbit, nu pt ca mi-ar fi fost rusine.

si cred ca pretul e cel mai puternic motiv.

pun mare pret pe dantura si conteaza mult sa pot zambi si sa nu se sperie nimeni cand deschid gura.

 

 

sunt perfect de acord...si eu am purtat din acela mobil si ptr ca eram prea mica si nu suportam durerea nu m-am tinut de tratament...dar acum port...pentru ca pentru mine e extrem de important un zambet frumos si sanatos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am dat 1000 de euro la un cabinet din bucuresti, de la piata romana, materialele sunt aduse din germania si sua si poate de asta sunt mai scumpe...dar depinde de ce fel de aparat ai nevoie..au am si sus si jos...500 si 500.

Editat de Meeena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×