Sari la conținut
Forum Roportal
Ciocârlan

"Daca voi nu ma vreti, eu va vreu!" - in numele democratiei, desigur

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ii acuzam pe nazisti pentru masacrarea a milioane de evrei, sau alte rase considerate inferioare la vremea respectiva. Ok, n-au procedat corect si mai mult ca sigur au fost prostiti de discursurile unui scelerat. Dar au fost pusi la punct.

La fel si comunistii - s-au impus prin teroare, sau mai bine zis, prin asasinarea celor care erau considerati burghezi (si au fost destui, inca milioane). Buun... au fost tocati marunt pe perioada Razboiului Rece si-n cele din urma a cedat Ursul de la Moscova.

 

Acum, sa vorbim despre faptele Unchiului Sam...

 

Prefer sa dau doar doua link-uri, desi nu mi-ar lua o vesnicie sa gasesc milioane de dovezi impotriva abuzurilor din partea armatei, sau mai bine zis, guvernului american.

 

http://www.informationclearinghouse.info/article3450.htm

 

http://www.informationclearinghouse.info/article14787.htm

 

 

Daca au mai fost deschise teme similare, nu ma intereseaza... eu tot ca niste criminali ii vad. Si daca am omis (si sunt sigur ca ar fi mai multe de spus) unele lucruri, va rog sa veniti cu eventuale completari.

 

Poate cu ocazia asta, ma voi lamuri si de ce cutremurul din Haiti, a avut loc doar... in Haiti. :threaten:

Editat de Mr. Neculai
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, intr-adevar, este un guvern usor de criticat. Si foarte bine ca ai adus in discutie asa ceva. Dar alta-i problema... care probabil tine de perceptie.

Adica, ii lasa sa-si manifeste nemultumirile, dar nu fac decat sa pretinda ca i-ar asculta macar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista o parte destul de mare a americanilor care s-au multumit cu ideile inoculate pe timpul cresterii, cum ca fac parte din singura natiune care conteaza, politia lumii, poporul care aduce democratia in lume etc etc etc. Ceea ce se vede in ingamfarea multora, iar strainii care se muta acolo, sunt, dupa cate vad, contaminati, desi politica acelui stat e in mod evident una abuziva si lacoma.

 

Referitor la cutremurul din Haiti, nu stiu daca sa-l cred in totalitate pe Hugo Chavez, care nici el nu pare chiar intreg la tartacuta dar recunosc imi e mai simpatic decat Uncle Sam. E intr-adevar uimitoare eficienta cu care americanii s-au mobilizat, ca si cand s-ar fi asteptat sa fie nevoie. Nu exclud varianta expusa de Chavez, referitoare la presupusa tehnologie de care americanii ar beneficia, pentru a provoca asa ceva; oricum, modul in care au preluat controlul mi se pare revoltator, mai ales ca soldatii lor declarau "we have permission to shoot to kill, if necessary". Cine p... le-a dat o asemenea imputernicire?

 

Faptul ca exista dovezi si cei care le aduc lumii intregi nu sunt redusi la tacere mai arata un lucru : ca multi dintre cei care se ocupa de asta sunt foarte, foarte PROSTI, altfel informatiile nu ar scapa printre degetele lor, nu in secolul asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica, ii lasa sa-si manifeste nemultumirile, dar nu fac decat sa pretinda ca i-ar asculta macar.

 

Guvernul le acordă dreptul la şcoală, la muncă, la

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul asta de vedere ai dreptate - armata nu e obligatorie. Cei care isi pun constiinta in mainile Unchiului Sam si se duc sa omoare la comanda, o fac pe proprie raspundere. Trebuie sa fii extrem de destept sa ai incredere oarba in politica unui stat ca SUA, si sa te duci sa omori oameni (al caror sange pana la urma e tot pe mainile tale!) fara sa analizezi intai, ininte sa te inrolezi, ce a facut Unchiul Sam in ultimii ani, cam ce interese a avut, cat e de sincer cu populatia si cu soldatii pe care ii trimite la moarte, si ce te va pune si pe tine sa faci.

 

Am vazut o secventa intr-un documentar... m-a lasat masca. De fapt doua.

 

Una era cu o tanti, republicana, care (o sa ziceti ca sunt un monstru - nu simt pentru ea nici cea mai mica urma de compasiune) si-a pierdut un fiu in razboiul din Iraq. Problema e ce cauta el acolo - plecase la insistentele ei, pentru ca se platea bine, si doar nu era sa stea acasa sa taie frunze la caini... Convinsa de propaganda republicana facuta in zonele sarace, cu o rata mare a somajului, chiar ea l-a determinat sa plece, mandra ca ii gasise de lucru, sa nu rateze ocazia de a avea o slujba decenta. Dupa care bocea in fata camerei de filmat, ca de ce el... Daca am mai pomenit asa ceva...! Majoritatea mamelor ar face orice sa-si fereasca un copil de razboi, chiar si cand armata ar fi obligatorie.

 

A doua faza, tot cu un pusti plecat in Iraq, care vorbea despre cat de mult ii place si ce adrenalina simte cand isi pune castile in urechi, asculta cutare muzica, si pleaca sa impuste inamicul. La propriu. Deci era ca un fel de video game pentru el, cu castile in urechi, pe ritm de muzica, la vanatoare... Pai mai are cineva vreun comentariu de facut...?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe wikileaks.com exista tot clipul, de vreo 17 minute. Arata clar atitudinea acestor bravi eroi. Au vazut si copiii; s-au distrat grozav ciuruind acei oameni cu munitie folosita de obicei asupra vehiculelor blindate. Mai era unul care se tara; nu s-au lasat pana nu l-au omorat si pe-ala. "Nice shooting, buddy! U-S-A! U-S-A!" Nu mot-a-mot, dar oricum...Mai spun ce soarta le doresc...? Cred ca nici nu mai e cazul. Uneori mi-e rusine ca sunt om.

 

http://www.youtube.com/watch?v=QJ_zTrjMhX8

 

A, da, ce mai pui ca sunt unii care au lasat comentarii de apreciere, considerand complet justificata atitudinea bravilor eroi. Sa mai spun ce soarta le doresc si alora?

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

United States of America - bringing democracy to the world, one invasion at a time...

 

Si din ce mi-am dat eu seama - unii dintre ei sunt cretini, iar altii au impresia ca fac parte dintr-o rasa superioara, deci tot un fel de nazisti sunt si ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×