Sari la conținut
Forum Roportal
Meeena

Aparatul dentar fix

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu am ales ortodonta dupa indelungi cercetari. Am fost la 8 ortodonti cu dosarul si mulajul pana am ales.

 

Concluziile mele sunt:

 

1. Fiecare ortodont are strategii si accesorii (inaltari, gutiere) diferite spre rezultatul final. Unul chiar mi-a zis ca este necesar sa extrag premolari pentru a face loc-ceea ce nu a fost necesar insa in tratamentul ortodontei pe care am ales-o in final.

2. Daca alegeti un ortodont cadru didactic sau cu o clinica mare aveti sanse mari sa va monteze doar aparatul in prima sedinta si activarile lunare sa vi le faca asistentii lui (de multe ori studenti). Astfel de ortodonti sunt mai ocupati cu congrese, seminarii decat cu practica. Intrebati de la inceput cine se va ocupa de voi. De asemenea, preturile sunt mai mari aici.

3. Intrebati de cat timp practica ortodontia si cate cazuri are rezolvate daca simtiti ca este ceva neinregula cu experienta ortodontului.

4. Am avut surpriza ca, mergand cu dosarul complet si mulajul, sa incerce unii sa mi le retina sub diverse pretexte ca sa ma aibe de client. Atata timp cat platiti consultatia nu sunteti datori cu nimic.

5. Nu acceptati sa vi se monteze aparatul decat cand aveti absolut totul rezolvat de dentist. Mie mi s-a propus montarea aparatului (tot ca sa ma aibe de client) desi mai ramasese o coroana de rezolvat. Daca montam, era mai dificil pentru dentist sa mi-o lucreze.

6. Intrebati care este planul de tratament, ce presupune (extractii, inaltati, gutiere....) si cereti un deviz estimativ de costuri pentru toata perioada lui in acest sens. Aveti tot dreptul sa cunoasteti de la inceput ce urmeaza.

 

Sper sa ajute.

 

Dinti drepti si frumosi tuturor va urez! biggrin2.gifbiggrin2.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, sunt noua pe aici, am 34 de ani si am mai purtat aparat dentar de 2 ori pana acum, prima data unul mobil pe la vreo 20-21 ani iar a doua oara, in urma cu vreo 7 ani (unul fix, cu brakets). De fiecare data am purtat doar pe arcada superioara si am obtinut rezultate multumitoare (aveam dintii din fatza "incalecati", unul peste celalalt, si au reprezentat un mare handicap ce m-a urmarit in viata. Asa ca a fost o mica victorie cand dintii s-au aliniat cat de cat (am purtat cu sfintenie aparatul mobil, timp de 1 an si ceva). Dupa aceea, m-am mutat in alt oras si nu am mai acordat atentie acestui aspect pana in urma cu 7 ani, cand va ziceam ca am purtat aparatul fix. Toti dintii mei sunt inghesuiti, acum nu mai sunt chiar la fel de suparatori ca in copilarie (pentru ca dintii din fata, desi s-au dereglat din nou, nu au mai revenit totusi la forma groaznica de la inceput). La ultimul aparat dentar purtat, m-am "incapatanat" si nu am acceptat nicio extractie, desi stomatologul meu imi tot spunea ceva de ocluzie/muscatura, ca nu este normala, ca nici n-o sa fie fara extractii etc. Dar nici nu mi-a dat de inteles cat de mare o sa fie diferenta la sfarsit intre dintii de sus si cei de jos, mai ales ca nu am purtat aparat si pe arcada de jos. Pana acum m-am tot certat singura ca nu am vrut sa accept sfaturile doctorului referitor la extractii, dar tot citind si pe acest topic si in multe alte locuri pe internet, vad ca exista si alte posibilitati acum, si extractiile sunt foarte blamate de unii doctori (pentru ca schimba fizionomia fetei (in rau), aspectul de fatza cazuta... si pentru ca exista alte modalitati de a "face loc" dintilor marind maxilarul etc).

Asa un doctor caut eu acum, unul care sa stie ce sa faca in directia asta. Am inteles ca aparatele Damon sunt cele care fac minuni, dar impreuna bineinteles cu un doctor care stie sa-l foloseasca la maxima lui capacitate (pentru ca am citit ca sunt doctori care folosesc acest sistem ca pe oricare din cele traditionale, neintelegand ce poate face el cu adevarat). Deci caut un doctor bun si "modern" (deschis la noile tehnologii).

Din ce am citit, doctorii care mi-au placut pana acum, au cabinete in Timisoara biggrin2.gif (dr. Widu si dr. Crisan).

Stiu ca dr. Widu are cabinet si in Bucuresti (smilefactory) dar ma intreb cum se imparte intre cele 5 cabinete din Timisoara, Bucuresti si Germania, daca am vreo sansa sa ajung sa fiu pacienta dumnealui ?!

Daca aveti si alte recomandari, le primesc cu placere. Mutumesc!

Editat de mitzos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca dr. Widu are cabinet si in Bucuresti (smilefactory) dar ma intreb cum se imparte intre cele 5 cabinete din Timisoara, Bucuresti si Germania, daca am vreo sansa sa ajung sa fiu pacienta dumnealui ?!

 

Intreaba-i de la inceput cine se ocupa de activarile lunare. Este posibil ei doar sa iti monteze aparatul iar activarile sa ti le faca asistentii lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna . Eu am un baiat care la 5 ani a cazut si si-a rupt un dinte din fata sus . In consecinta , cand au inceput sa ii creasca dintii definitifi , acestia au crescut neregulat . Am consultat mai multe pareri si am optat pentru aparat mobil . Am apelat la prof Maxim din Iasi , si acum , dupa 5 ani pot sa va spun ca sunt foarte multumit si de rezultate cat si de costuri . Am un prieten care pentru copilul sau a apelat la aparat fix si nu e atat de incantat , mai ales ca dupa ce a l-a dat jos au ramas patati dintii copilului . E foarte adevarat ca prietenul meu a apelat la un cabinet no name , fara nici un fel de reputatie profesionala , Colordent Dent din Iasi .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva un ortodont bun in Galati?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa imi pun aparat dentar; pentru inceput, arcada superioara. Sunt la doamna dc Irina Zetu din Iasi.

Stie cineva daca aparatul se poate plati in rate sau toata suma (arcada superioara=30 milioane) ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma Cristine, da' multe probleme ai mai avut. Ba celulita de care te-a scapat nush ce salon, ba osteoporoza, apoi o treaba cu sarcina, acu' ai probleme si cu dintii, aparent.

 

Macar e bine ca ti-ai gasit munca de acasa. :roll:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×