Sari la conținut
Forum Roportal
Meeena

Aparatul dentar fix

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ella , ne luam de mana? ca si eu ....imi bag....

Incredibil!In ritmu asta o sa-mi iau aparatu' la batranete.....cand oricum nu o sa mai am dinti!

Am purtat din ala mobil vreo 3 ani, in mai multe etape, numa sus toata ziua, si sus si jos toata ziua (ce "dragut" vorbeam) si apoi unul intreg noapte(urat mi-era de ala). Dar nu pot sa zic ca a avut ceva efecte uimitoare. Tot strambi ii am. Braceru' chiar ii indreapta...frumos?O sa arate ca la tembelizor? :doh: Ca in cazul asta ar merita. Si chiar si asa...de unde scot banetul? :crazy:

Stiu, joc in Ocean's 13!!!!!!!!! :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ella , ne luam de mana? ca si eu ....imi bag....

Incredibil!In ritmu asta o sa-mi iau aparatu' la batranete.....cand oricum nu o sa mai am dinti!

Am purtat din ala mobil vreo 3 ani, in mai multe etape, numa sus toata ziua, si sus si jos toata ziua (ce "dragut" vorbeam) si apoi unul intreg noapte(urat mi-era de ala). Dar nu pot sa zic ca a avut ceva efecte uimitoare. Tot strambi ii am. Braceru' chiar ii indreapta...frumos?O sa arate ca la tembelizor? :doh: Ca in cazul asta ar merita. Si chiar si asa...de unde scot banetul? :crazy:

Stiu, joc in Ocean's 13!!!!!!!!! :tease:

Stai calma.Nu are cum sa coste atat la un cabinet care nu e la Piata Romana.Si eu mi-am pus dinti de portelan in centru , cica din material f bun haaaa haaaaa...in alta parte mi s-a dem ca am dat banii degeaba.1000 euro e prea mult pt un astfel de aparat .Sunt convinsa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Materialele,tehnica,ocluzia pacientului precum si angrenajul dintilor,existenta unor dinti ectopici toate contribuie la pretul unui aparat fie el fix sau mobil.Mai trenuie luat in calcul ca la costul aparatului se adauga si consultatiile lunare indicate pe toata perioada tratamentului.Pararea mea e ca merita,cu cat mai tinere sunt persoanele cu atat mai repede si mai bine se pot corecta defectele.Sunt unii doctori care la persoane trecute de o anumita varsta sau chiar la copii(eu am vazut caz real la un copil de 14 ani) realizeaza extractii pt a pune ceramica,implanturi,etc care in final pot costa mai mult si sunt incomparabil mai traumatizante pt pacient.Asa ca cel mai bine e sa consultati 2-3 medici si dupa sa luati cea mai buna decizie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mai auzit la o fata ca a dat 800 de euro. e mai putin....dar tot pe-acolo.

Mda, eu il vreau gratis :yahoo: , atata comentez!

Si ce, in banii aceia intra si consultatiile periodice?

Si nu stie nimeni, cam in cat timp se indreapta?

Editat de crptmnzc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
care credeti ca e cauza? sa fie pretul unui astfel de tratament...sau e o chestiune de mentalitate?

 

 

Amindoi plus comoditate si nepasare !!! In Ro n-a fost niciodata pus mare accent pe dinti !!!

Cand m-am dus pe vremuri sa-mi curat dintii, au iesit vorbe ca de ce merg la dentist ca nu ma doare nimic !!! Nu era clar la nimeni ce sa-mi curete ??? la un moment dat nici perie de dinti nu se gasea in RO sau pasta de dinti !!!

 

 

Nu te agita .e prea mult 1000euro.Un dinte din portelan costa 100 euro .Depinde si la cine te duci .

 

 

Aici costa 875 de dolari pentru o coroana cand ai radacina ta naturala, iar pentru un implant coroana costa 1200 de dolari, una bucata !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Amindoi plus comoditate si nepasare !!! In Ro n-a fost niciodata pus mare accent pe dinti !!!

Cand m-am dus pe vremuri sa-mi curat dintii, au iesit vorbe ca de ce merg la dentist ca nu ma doare nimic !!! Nu era clar la nimeni ce sa-mi curete ??? la un moment dat nici perie de dinti nu se gasea in RO sau pasta de dinti !!!

Aici costa 875 de dolari pentru o coroana cand ai radacina ta naturala, iar pentru un implant coroana costa 1200 de dolari, una bucata !!!

 

 

felicitari Olga .AI toti dintii pusi la oferta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am mai auzit la o fata ca a dat 800 de euro. e mai putin....dar tot pe-acolo.

Mda, eu il vreau gratis :P , atata comentez!

Si ce, in banii aceia intra si consultatiile periodice?

Si nu stie nimeni, cam in cat timp se indreapta?

 

In banii pt aparatul dentar nu intra consultatiile periodice,depinde si de cabinet.Perioada de folosire a aparatului dentar depinde de statusul dentar,varsta,igiena...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Vreau si eu sa imi pun aparat dentar fix. Stomatoloaga mea m-a trimis la un cabinet la Gradina Icoanei, care e f scump se pare, dar doctorul respectiv e seful catedrei de ortodentie si nu mai sh ce de la Carol Davila. Ieri am fost, si m-am trezit cami se ia un mulaj si mi s-a facut si o radiografie si a trebuit sa platesc 2 mil si cv. Mi s-a parut aiurea. Anyhow trebuie sa ma duc joia asta pentru planul de tratament. Stomatoloaga mi-a zis ca aparatele astea costa intre 1000 si 2000 de euro. Voi ce ziceti? E cam mult, nu? Mie asa mi se pare.

 

Nu stiu ce sa fac...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×