Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Da' tu de care seara vorbesti?

Aia care a trecut sau asta care vine?

Nu de alta, da' si faza cu triunghiul ala e cam naspa, ca pana ajung eu langa o mobila, ma zgaltaie de nu ma vad :wacko:...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De aseara, sambata.

Am citit si eu despre "triunghiul vietii", acum ceva timp... stau la parter, deocamdata. Dar blocul e vechi de 30 si ceva de ani... Nu ma gandesc la mine, ci la copii. Si cum majoritatea cutremurelor au fost noaptea...

E unul din lucrurile de care mi-e cel mai teama pe lumea asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spunea ca in Bucuresti va fi de 7,5.

A mai spus Istrate de un cutremur care a vrut el sa fie aici si a fost la 8000 km in Indonezia. Istrate nu minte, dar s-ar putea sa fie Mercali de 7,5. Putin optimism nu strica.

Se poate observa ca omul este excitat de la faptul ca a prezis cutremurul din 77. Insa nu l-a auzit nimeni atunci si s-a adeverit.

In antichitate se stia de un lucru ciudat. Cind proorocii spuneau ceva si nu erau bagati in seama se intimpla. Cind erau bagati in seama nu se mai intimpla ce spuneau ei si erau omoriti. Un fenomen cel putin ciudat dar real.

Blocurile alea care le-a vazut s-ar putea sa fie niste renovari sau demolari ptr alte constructii.

Deci el nu minte ci spune aiurea ce vede.

Sper sa am eu dreptate si nu el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A mai spus Istrate de un cutremur care a vrut el sa fie aici si a fost la 8000 km in Indonezia. Istrate nu minte, dar s-ar putea sa fie Mercali de 7,5. Putin optimism nu strica.

Se poate observa ca omul este excitat de la faptul ca a prezis cutremurul din 77. Insa nu l-a auzit nimeni atunci si s-a adeverit.

In antichitate se stia de un lucru ciudat. Cind proorocii spuneau ceva si nu erau bagati in seama se intimpla. Cind erau bagati in seama nu se mai intimpla ce spuneau ei si erau omoriti. Un fenomen cel putin ciudat dar real.

Blocurile alea care le-a vazut s-ar putea sa fie niste renovari sau demolari ptr alte constructii.

Deci el nu minte ci spune aiurea ce vede.

Sper sa am eu dreptate si nu el.

Vom vedea. De acord ca poate interpreta gresit, cred si eu ca are intr-adevar capacitatea de a vedea "lucruri", si-mi pare ciudata insistenta lui. Nu cunosc relatarile cu proorocii care greseau cand erau bagati in seama. Totusi nu-mi pare sa fie bagat in seama de destula lume.

 

Daca da gres macar o data, cu siguranta nu stapaneste destul de bine capacitatea pe care o are. Un iluminat nu da gres niciodata.

 

Sunt convins ca nu minte, e doar o problema de interpretare, cat de exacta este. In cazul de fata insista mult pe detalii, deci e probabil sa fie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu proorocii din antichitate e reala. Am citit-o si in alte scrieri din acea perioada si in biblie. Eu am retinul acest aspect doar nu si sursele sigur. S-ar putea lucrurile sa se inverseze in citiva ani. E vorba de modul de gindire al intregii omeniri care se schimba in acesti ani, fundamental.

Iar Istrate e cam...rautacios.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In antichitate se stia de un lucru ciudat. Cind proorocii spuneau ceva si nu erau bagati in seama se intimpla. Cind erau bagati in seama nu se mai intimpla ce spuneau ei si erau omoriti. Un fenomen cel putin ciudat dar real.

 

Dar te-ai gandit ca o mare masa de oameni care deja stie de producerea unui eveniment de mare anvergura poate ANULA sau diminua efectele respectivului eveniment?

 

____________

 

Acum alta intrebare legata de triunghiul vietii: daca nu prea ma mobila in casa unde frate fac triunghiul ala, unde ma azvarl :doh: ?

Sub grinda nu e bine, intre mobila e cel mai bine, dar daca n-am mobila :blink: ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar te-ai gandit ca o mare masa de oameni care deja stie de producerea unui eveniment de mare anvergura poate ANULA sau diminua efectele respectivului eveniment?

 

____________

 

Acum alta intrebare legata de triunghiul vietii: daca nu prea ma mobila in casa unde frate fac triunghiul ala, unde ma azvarl :) ?

Sub grinda nu e bine, intre mobila e cel mai bine, dar daca n-am mobila :) ?

 

1 : semaforul e orange ! Deci maxim 4,8 sau citeva sub 4 http://www.fotonsas.ro/

 

2 : in nici un caz sub tocuri de usi (explodeaza in aschii mari), nu linga geamuri

 

3 : in cada (in cazul in care e una clasica din fonta) sau intr-un colt intr-o incinta mica (debara, camara...nisa)

Cam astea sint recomandarile "clasice".

 

Si de fapt de ce ii tot acordati credit acelui Istrate ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Neica Istrate ala a mai aparut cu niste ani in urma si am notat citeva din datele la care el spunea ca vor fi seisme , inclusiv unul "terminal". Nici vorba sa se confirme macar unul. Ca si in cazul Hincu.

Istrate tot ii trage cu previziunile lui in speranta ca odata si odata tot va nimeri ceva conform principiului ca si un ceas defect arata ora exacta de 2 ori pe zi. :)

 

DE ASTA ! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din cele scrise de tine mai sus am dedus ca ceri sfaturi. :)

Daca am inteles gresit...sorry, my mistake. :)

 

La intrebarea citata de tine nu am primit inca raspuns, ci doar variatiuni ironice si fara noima.

Daca vrei sa fii spiritual cu mine, e bine de stiut. Diseara ma antrenez.

Dar...oare merita incercarea?

 

Hai mai bine zi-mi ceva concret ref la triunghiul vietii.

Ceva nou si care nu s-a mai spus si care poate fi de folos si altora.

Deci, intrebarea nu e despre Istrate sau despre cutremurul care va fi sau nu intr-o buna zi, prezisa sa nu de Istrate.

 

Si...te iert (pt altele, including the ironie).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×