Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Ar fi mult prea simplu sa fie adevarat, dar daca tu spui...

 

Oamenii astia nu se joaca . Sint profesionisti. Au aparut la tv de multe ori si au explicat pe indelete . Am discutat cu citiva dintre ei. Se pare ca din momentul in care si-au pus la punct metoda au intrat intr-un conflict deschis cu Marmureanu care cam are obiceiul de a bate cimpii.

Avertizor seismic au multi si toti sint de aceeasi parere. Functioneaza perfect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu cat timp inainte de cutrem anunta?

Cu 30 de secunde?

 

20-30 sec. de la generarea primei unde seismice pina la cea de a doua care de fapt e cea distrugatoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
20-30 sec. de la generarea primei unde seismice pina la cea de a doua care de fapt e cea distrugatoare.

 

Si ce poti face, la modul cel mai sincer, in 30 de secunde?

 

Pe bune...

 

Eu mai mult m-as panica, cugandul la mine, la copil, unde, pe unde o apuc...

 

Aveam un mail cu ce sa faci in tim pde cutrem, in fractiuni de secunda...daca il gasesc, il postez...foarte interesant, dincolod e grinda si ascunderea sub o masa sau mai stiu eu ce...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ce poti face, la modul cel mai sincer, in 30 de secunde?

 

Pe bune...

 

Eu mai mult m-as panica, cugandul la mine, la copil, unde, pe unde o apuc...

 

Aveam un mail cu ce sa faci in tim pde cutrem, in fractiuni de secunda...daca il gasesc, il postez...foarte interesant, dincolod e grinda si ascunderea sub o masa sau mai stiu eu ce...

 

In 30 sec poti iesi afara intr-o zona mai putin expusa. Crede-ma adrenalina face minuni ! Cit despre a te ascunde sub masa sau in general sub... ceva, asta se mai numeste si sandwich-ul mortii. Ceea ce iti da intr-adevar o sansa este asezarea LINGA ceva solid in asa fel incit prin caderea unor obiecte mari sau cu suprafete intinse (planseu) sa se creeze acel numit triunghi al vietii. Daca vorbim despre blocuri ,cea mai mare greseala este sa-ti imaginezi ca te poate proteja grinda. Oricum nu exista garantii. Pentru cei care au insa posibilitatea de a iesi cele 30 de sec pot face diferenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul meu, la modul cat se poate de sincer, in 30 de secunde probabil ca as ajunge DOAR EU, nu si copilul meu, la usa, si tot n-as apuca sa descui usa...

 

Deci, poate ca aparatul este bun daca stai la curte, in curte...

 

Daca aparatul ti-ar putea preconiza aparitia cutremurului cu cel putin 5 minute inainte, as mai zice...si totusi 5 minute nu inseamna mult, dar 30 de secunde, chiar 20....mult prea putin pt a face ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citeste si linkul de mai jos, ca sa ai o imagine cat mai completa :lol2:

 

http://lizditz.typepad.com/i_speak_of_drea...ter_hero_w.html

 

Comparatia cu USA este lipsita de sens : constructiile lor difera enorm de ale noastre si miscarile tectonice de asemenea.

Disputa referitoare la moralitatea personajului in speta este nerelevanta raportat la realitatea recomandarilor (triunghiul vietii).

In cazul unui puternic seism te-ai ascunde sub masa sau te-ai proteja intr-un astfel de triunghi ? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Manon, cred ca despre acelasi lucrru voiam sa postez si eu mailul cu pricina, doar ca nu imi mai aminteam cu exactitate modalitatile de ascundere, mailul primindu-l acum mult timp.

Tineam minte ca nu sub grinda trebuie sa te ascunzi, dar restul nu-mi mai aminteam.

Si, intr-adevar metoda pare sa fie safe, explicatiile logice.

 

Dar, revenind la aparatul ala, ca nu-mi da pace...orice as face, in 30 de secunde nu as apuca decat sa cobor cateva trepte, exact cum ar fi mai prost.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×