Sari la conținut
Forum Roportal
ironic

Ganduri fugare...

Postări Recomandate

Acum 1 oră, observant a spus:

Între plictis și durere pendulam o viata. 

Du-te si pupa cu foc pe sotie. Lasa citatele a la Cioran. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Maeve. a spus:

Dumneavoastra sunteti o maestra desavarsita in ale gatitului. 

Atunci era o necesitate ca altfel de unde era procuram asa ceva???  In Aprozare aduceau muraturi care deloc nu erau pe gustul nostru sau era marmelada ieftina pot spune dar auzeam tot feluri de povesti si noi am ramas langa magiun facut de mine o noapte intreaga in curte sa nu se prinda de cazanul de cupru, trebuia amestecat mereu si mult.  Alimentarile nu erau aprovizionata in provincie ca azi, anumite bunatati ne aduceau CFR-istii din Bucuresti sau alte orase mari, lamaie, cacao, drojdie de bere proaspata, contra ceea ce preparam ca-i convenea mai mult decat banii dati si serviciul/efortul depus.   Fetele trebuia sa stim sa ne descurcam in bucatarie ca nu stiam ce soarta ne asteapta iar o "servitoare" priceputa era cautata mereu!!!  Totusi ma bucur ca doar familia mea am servit la maxim!!!    Bunicul ne explica ca sint metode de supravietuire in caz de ceva dezastru mare, daca putea, ne-ar fi invatat si cum sa folosim arme dar nu era cazul in comunism.   Cand voiam sa gatim ceva nu in alimentara mergeam, doar in camara, acolo gaseam de toate inafara de carne, dar nu mancam des si nu era o problema.   Azi nici nu au camari casele noi vandute, oferite mai bine zis la 750000 de dolari, ca sint frigidere si lumea comanda pizza mai mult.   

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

,,- De ce esti atat de fericit, brusc?

- Vad ca ti-ai furat timp sa citesti. ''

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi s-a mai intamplat sa imi pierd interesul pentru muzica, ba chiar sa imi displaca sa ascult muzica. Tot caut piese noi sau incerc sa ascult piese vechi, dar toate mi se par doar lalaieli.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E de la depresie, dar nu aia a ta de o viață, pe care ai învățat să o înduri. Depresia asta e ceva nou: nebunia in care se scufundă umanitatea, criza economica mondiala, distrugerea tuturor structurilor valorice pe care ne bazam inconștient până acum. Haosul invadant, moartea rânjind. Va fi un colaps așa cum omenirea nu a mai cunoscut până acum. Si eu simt ca muzica, lectura, arta, creația, filmele nu mă mai ajută. Am descoperit însă că 2-3 compozitori rămân savurosi încă, si ii ascult pe repeat doar pe ei. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Beethoven, Vangelis, Bootstraps, Richard Hawley, Handel, Pink Floyd, Blue October, Bliss, Spanoudakis, Jens Gad, Enigma, Morricone în cazul meu.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine, poti incerca si doine, Fiero.

Ele vindeca sufletul pentru ca rezoneaza la aceeasi frecventa cu suferinta lui.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Habar n-am. Si nici nu vreau sa stiu. Ramane doar Typhoon - Empiricist. Si inca cateva piese ca sa fie, de umplutura, de la Airborne Toxic Event si Gaslight Anthem.

Cantecul sufletului meu, eu asa il numesc.

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×