Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Inteleg perfect ce vrei sa zici ca doar m-am uitat la Star Trek ani in sir. :lol: Asa au facut si Vulcanienii acolea, nu au avut contact cu umanitatea pana nu au iesit pamantenii din pre-warp stage, dar vezi tu...aia nici nu s-au jucat de-a artistii prin recolta pamantenilor, nici nu au rapit pamanteni sa le faca probe anale si nici nu au facut joc de lumini pe bolta cereasca, ca la petrecerile de rave. No contact inseamna no contact, nu ceea ce se pare ca fac extraterestrii in ziua de azi aici pe Terra. :rot:

De fapt "principiul neinterventiei", cel putin in spiritualitate si politica, inseamna contacte si interventii conditionate si in anumite circumstante, si in nici un caz nu "no contact".

 

-------------------------------

 

Considerand principiile din Star-Trek, ar trebui sa stii ca interventia asupra unei planete nu se poate face atunci cand puterea politica este divizata si regiunile sunt in conflict ideologic si fizic unele cu altele, deoarece comunicarea si mesajele trebuiesc adresate intregii planete. Astfel, o civilizatie extraterestra supusa acestui principiu, daca ar avea ceva de comunicat unei planete instabile politic, s-ar exprima astfel incat mesajele sa ajunga in randul populatiei intr-un mod cat mai subtil (interventie directa minima) - iar mesajele din lanurile de grau s-ar incadra perfect ca instrument de comunicare in aceste conditii.

Editat de Pippo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Io as arunca biletele din "avion". Ar elimina orice posibilitate de confuzie. Scrise in limba localnicilor, binenteles, atata lucru is si ei in stare, daca au putut veni pana aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Io as arunca biletele din "avion". Ar elimina orice posibilitate de confuzie. Scrise in limba localnicilor, binenteles, atata lucru is si ei in stare, daca au putut veni pana aici.

Dar tu nu esti Jean-Luc pentru a avea autoritatea de a lua aceasta decizie :)

 

Jean-Luc_Picard.jpg

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred asa : nu zic ca nu ar exista viata in univers, cu exceptia noastra, nu zic ca nu ar exista alta sau alte civilizatii inteligente sau chiar mai avansate decat noi, este foarte posibil lucrul asta, DAR nu cred sub nici o forma in mult publicatul fenomen OZN din simplul motiv ca daca vreo civilizatie din asta extraterestra s-ar fi obosit sa strabata vastele distante interstelare sau intergalactice sa ajunga pana la planetuza noastra, fi sigur ca odata ajunsi aici ar avea lucruri mai bune sau mai rele de facut decat sa se joace dea v-ati ascunselea cu noi (uite OZN-ul...nu-i OZN-ul) sau sa faca goblenuri prin lanuri de porumb. :lol:

 

Ori ar face first contact pe fata cu specia umana ori ne-ar invada de ar fi vai de steaua noastra.

 

Cat despre denumirea OZN, ea inseamna Obiect Zburator Neindentificat, nu implica automat Nava Spatiala de origine Extraterestra.

US army spre exemplu, detine in arsenalul sau multe proiecte secrete printre care cu siguranta si cateva "Obiecte din astea Zburatoare Neindentificate" publicului. De asta sunt absolut convinsa.

De data asta chiar m-ai enervat, mai ales cu caciulita aia.... :crazy:

Tu nu intelegi, si altii....ca sint in sistemul solar, dintotdeauna. De fapt majoritatea nici nu au treaba cu noi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fapt "principiul neinterventiei", cel putin in spiritualitate si politica, inseamna contacte si interventii conditionate si in anumite circumstante, si in nici un caz nu "no contact".

Considerand principiile din Star-Trek, ar trebui sa stii ca interventia asupra unei planete nu se poate face atunci cand puterea politica este divizata si regiunile sunt in conflict ideologic si fizic unele cu altele, deoarece comunicarea si mesajele trebuiesc adresate intregii planete.

Si eu care credeam ca neinterventia era stabilita pentru a nu influenta prematur dezvoltarea tehnologica a unei civilizatii. :doh:

 

De data asta chiar m-ai enervat, mai ales cu caciulita aia.... :crazy:

 

Ce te legi mah de fesul meu ? :beee: Vezi ca imediat I go klingon on your ass si te despic in doua cu bat'lethul. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu care credeam ca neinterventia era stabilita pentru a nu influenta prematur dezvoltarea tehnologica a unei civilizatii. :doh:

Asta este, care se imbina cu ce am explicat mai sus. Se pare ca suntem intr-un prag in care se pregateste interventia din afara. Totodata avem o mare problema interna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×