Sari la conținut
Forum Roportal
TiGeR_asH

Clatite!

Postări Recomandate

Cine stie originile lor. In limba lor au cica numele de Atayef, probabil Naeema ne poate lamuri mai bine :)

Migdalele erau pentru decor, asa intregi. Daca vrei sa le servesti cu migdale, fistic, alune, nuci, le poti macina. Am inteles ca se umplu si cu branza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:lol: sa ai pofta

 

 

Am si eu pofta si am de mers doar pana la frigider ca merg si reincalzite la mine cu umplutura de branza cu marar verde, stafide si smantina!!! umplutura tin separat intr-un container si intind pe clatita deja fierbinte din microunde.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

wow, bune rau de tot clatitele - cu orice se gaseste la indemana ( cu toate ca parca cele clasice cum le stiu eu de la bunica cu gem de prune si dulceata de visine sunt cele mai bune :o: ) - as manca oricand si in orice cantitati - ii periculos rau de "umblat" pe la topicele astea de retete - apoi musai sa dau o raita prin bucutarie sa vad ce gasesc pe acolo si in ritmul asta mai "atasez" vreo cateva kilograme :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

clatitele cu gem de prune si dulceata de visine sunt cele mai bune :o: ) :lol:

 

Nu mai tin minte cand am mancat ultima oara dulceata de visine, in secolul trecut candva undeva in EUropa de Est ca pe aici nu se gaseste doar o variatie de ceva ceh sau polonez sau de alta nationalitate dar mai lichida si prea dulce sau deloc dulce dar cel mai mult ma deranjeaza ca sint vechi si asta se simte pe gust si se vede pe aspectul general si nu merita banii ca nu sint nici ieftine. O sarboaica vindea mezeluri stricate ca nu voia sa tina frigiderul la temperatura ceruta in Arizona vara, cred ca au inchis magazinul ca ea zicea pe al ei una si buna ca e criza. Eu mai fac clatite si cu fructele amestecate direct in clatita si impreuna le prajesc, nu asa de subtiri dar ies foarte bune.

 

Cred ca nu e devreme sa incep lista cu ce vreau sa maninc in Europa la urmatoarea calatorie!

 

- Ciuperci vulpisoare

- dovleac alb

- gem de pune

- dulceata de visine

- tort Dobos si Cremes in Ungaria

- cremwursti din vitel tot in Ungaria

- franzela oriunde gasesc si cornuri/covrigi

- Lichior Grand Marnier

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:(

 

on:

am facu ieri si am mancat cu urda.

 

Si eu m mancai ieri clatite umplute cu branza si stafide .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu m mancai ieri clatite umplute cu branza si stafide .

 

 

sa-ti fie de bine.

 

mai nou fac din cele groase, americanesti, cica.

ne plac mai mult.

este reteta mai in spate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×