Sari la conținut
Forum Roportal
Kahila

Corida

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mi se pare tare ciudat cum tari care se pretind civilizate pot accepta un asemenea spectacol barbar, care nu face decat sa-mi aduca aminte decat de modul in care erau crestinii dati la lei sau se luptau cu alte animale pe vremea lui Nero,numai ca acum cei vanati sunt taurii... ei sustin ca e vorba de traditie, curaj s.a.m.d.Nici nu se pune problema sa castige taurul. Totul este un sacrificiu deghizat al animalului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este un sport sangeros... dar este mult prea inradacinat in traditia si credinta tarii ca sa poata fi blamat.

Peste tot in lume animalele sunt sacrificate mai mult sau mai putin crud, that

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ultima corida pentru toreadorul Alvaro Munera i-a adus o experienta socanta. A privit in ochi taurul pe care trebuia sa-l omoare in fata a zeci de mii de oameni si n-a mai avut puterea sa continue spectacolul sangeros. S-a asezat pe marginea arenei, distrus de remuscari. Reactia animalului e absolut fabuloasa! Taurul s-a apropiat de el si l-a privit in ochi, fara sa-l atace. Matadorul a izbucnit in plans si n-a mai putut continua! Dupa retragere, a infiintat o organizatie care sa lupte pentru scoaterea in afara legii a coridelor.

http://www.tabu.ro/taur-in-fata-toreadorului-foto/

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da. Am vazut si eu stirea si fotografia. Pacat ca a trebuit sa omoare zeci de tauri, tipul era un toreador renumit, pana sa realizeze cat de stupida si de cruda e meseria lui. :(

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da. Am vazut si eu stirea si fotografia. Pacat ca a trebuit sa omoare zeci de tauri, tipul era un toreador renumit, pana sa realizeze cat de stupida si de cruda e meseria lui. :(

 

 

Din cate am citit eu nu a realizat decat dupa ce a ajuns intr-un scaun cu rotile pentru tot restul vietii (taurul a fost mai tare :stars: si asta se intampla in 1984 ) si dupa ce a emigrat in USA care este o tara care lupta impotriva coridelor abia atunci si-a schimbat si el parerea, deoarece la spanioli luptele cu tauri sunt considerate ca o forma suprema de lupta si fac parte din cultura lor.

 

Merita sa fie poza mileniului!!! o mie de cuvinte nu valoreaza nimic in fata acestei scene.

 

 

Tocmai asupra vericitatii acestei fotografii am eu dubii deoarece exista clar o neconcordanta intre evenimentele din viata lui Alvaro Munera si aceasta fotografie; se pare ca in fotografie apare altcineva si nu Alvaro!!?? :think:

Plus ca aceasta asezare a toreadorului pe marginea ce inconjoara arena este des intalnita la coride si este privita ca un act de sfidare, de victorie si face parte din scenariul spectacolului. 8)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×