Sari la conținut
Forum Roportal
TiGeR_asH

Clatite!

Postări Recomandate

de redecorat nu pot am o bucatarie mica de bloc, ca in Ro ..

 

Mereu scriu si pe forumuri locale ca nu marimea bucatariei determina calitatea mancarii sau alt element decorativ ci femeia talentata!!! Degeaba au bucatarii de milioane si habar n-au ce-i o clatita!!! si nici n-o sa afle ca nu urmaresc nici retete din 4 linii, doar 3.

Tot ce-i frantuzesc precum la cr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

no e si asta adevarat, dar visez si eu sa am diverse utilitati care sa-mi usureze munca si sa ma ajute

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mereu scriu si pe forumuri locale ca nu marimea bucatariei determina calitatea mancarii sau alt element decorativ ci femeia talentata!!! Degeaba au bucatarii de milioane si habar n-au ce-i o clatita!!! si nici n-o sa afle ca nu urmaresc nici retete din 4 linii, doar 3.

 

Sunt oarecum interdependente.

O femeie pasionata de gatit cred ca va dori o bucatarie spatioasa, luminoasa si utilata in detaliu in care sa se simta bine intreaga zi.

Ca pana la urma bucatareala e o pasiune care necesita un mediu de desfasurare adecvat.

 

Sigur ca se pot gati minunatii si pe un colt de aragaz, la o adica.

Dar sa recunoastem cat de placut este sa utilizezi aparatura de calitate, vase fine, stralucitoare, unelte si vesela frumoase....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar sa recunoastem cat de placut este sa utilizezi aparatura de calitate, vase fine, stralucitoare, unelte si vesela frumoase ...

 

 

Cu riscul ca va fi considerat Off Topic ...

 

La inceputul vietii fiecare femeie viseaza la ceva mai bun decat are si nu este obosita deloc sa gateasca toata ziua. E natura femeii cred ca vrea sa fie cea mai buna in tot ce face si sa impresioneze familia, eu asa am fost. Dupa ce pleaca copiii din casa, ceva se schimba in corp, nu stiu daca este strict legat de copiii sau altceva insa bucataria nu mai are aceas putere fermecatoare. Nu prea te mai atrage.

 

Vasele frumoase se si folosesc sau doar sint in rezerva daca vine cineva???

 

Eu le folosesc si le schimb daca sint deja sub nivel de folosinta insa nu stau sa le suflu aer cald si sa le frec pana ies ca Sacramentul din biseirca :crazy:!!! Nu eu!!! cu vesela la fel, pahare si altele. Vasele stralucitoare sint din metale grele, care la randul lor sint foarte grele si daca mai le umplu si cu mancare, trebuie sa chem pompierii cu macara sa-mi ridice ca eu nu pot. Oalele de sarmale de exemplu sau cea de supa sint foarte grele.

Frumoase dar nici in masina de spalat vase nu le pot pune ca nu se spala bine, o alta defavoare ca in curte doar reusesc sa le spal cu furtunul ca lumea dupa ce le-am frecat, etc. O ceremonie intreaga, daca as avea si o bucatarie deschisa sa se vada ... :focus: de cand n-am mai spalat vase sau altele, nu mi-ar conveni. Eu am usa pe bucatarie, de moda nu prea-mi pasa in aceasta directie.

 

O cunostinta si-a aranjat bucataria ca a mea de marime cu toate alea, insa ii e mila sa foloseasca, sa nu intre miros de mancare si sofalele alea frumoase si scumpe, ca atare i-a facut sotul ei ca se pricepe) o bucatarie de vara pe terasa ca se putea iesi pe usa bucatarie pe terasa. Totul frumos ca si in cea de MODEL dar mult mai mare si o masa imensa ... dar si-a dat seama ca e mult de lucru si doar de sarbatori mari se merita utilizata asa ca si-a infiintat un coltisor in garaj ca are usa mai mare si se aeriseste mai repede decat pe usa de terasa ca intre timp l-au inchis sa fie parte din casa. Ultima data cand am fost la ea mi-a facut o cafea in curte in spatele casei sa nu arda atita curent pentru o cafea!!! are un gratar mare cu gaz si are si un ochi de gatit.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pancakes cu malai si sos de visine

 

Ingrediente:

 

350 g malai

200 g faina alba

2 oua

 

 

continuare

post-78818-0-15748900-1340695887_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

....

O cunostinta si-a aranjat bucataria ca a mea de marime cu toate alea, insa ii e mila sa foloseasca, sa nu intre miros de mancare si sofalele alea frumoase si scumpe, ca atare i-a facut sotul ei ca se pricepe) o bucatarie de vara pe terasa ca se putea iesi pe usa bucatarie pe terasa. Totul frumos ca si in cea de MODEL dar mult mai mare si o masa imensa ... dar si-a dat seama ca e mult de lucru si doar de sarbatori mari se merita utilizata asa ca si-a infiintat un coltisor in garaj ca are usa mai mare si se aeriseste mai repede decat pe usa de terasa ca intre timp l-au inchis sa fie parte din casa. Ultima data cand am fost la ea mi-a facut o cafea in curte in spatele casei sa nu arda atita curent pentru o cafea!!! are un gratar mare cu gaz si are si un ochi de gatit.

 

 

super tare!! data viitoare s-ar putea sa bei un ceai la vecini, ca tot au ei deja facut :rot:

 

si apropo de clatite - cele cu dulceata de visine mi se pare cele mai adevarate :eat:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

data viitoare s-ar putea sa bei un ceai la vecini, :rot: si apropo de clatite - cele cu dulceata de visine mi se pare cele mai adevarate :eat:

 

 

pe caldura asta bem numai ceai facut la temperatura soarelui :crazy: cu o felie de lamiie si zahar dupa ce s-a mai racit, Sun Tea!!! insa dulceata de visine este o raritate pe aici,

doar in magazinele etnice se gasesc cateodata, cea de coacaze negre parca se gaseste mai usor si e mai proaspata!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut chef de clatite mai simple si cat mai repede bune de mancat :yahoo:

Nu masor nimic doar dupa ochi am pus in castronul de sticla in care ma joc cu tel-ul sa

nu-mi ia din castronul de plastic jumatate, ca am patit-o si pe asta!!! din cauza vitezei.

Faina, oua, lapte, apa, zahar brun, coaja rasa de lamiie si un virf de sare bine amestecat sa nu fie nici prea lichida dar nici sa-l tai cu cutitul si cate-un polonic in tigaie cu un pic de ulei. Primele 4 le-am mancat imediat si ultimele 6 le-am pastrat, au iesit bune.

Le prajesc bine, nu-mi plac crude, le prefer arse pe o parte si-l sting cu coniac :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×