Sari la conținut
Forum Roportal
Malkia

Relatie platonica, prietenie, sau altceva?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu exista relatie platonica intre barbat si femeie,bre!Altceva ala exista,dar prietenie si platoniceala,nu.Ca nu suntem roboti,la un moment dat,tot ne intrebam:''cum ar fi daca ne-am trage-o''??

Si ?

Daca ne intrebam, nu inseamna ca o punem si in practica. Tocmai de aceia se numeste "iubire platonica", pentru ca este o iubire ce ramane la stadiul de prietenie mai intima.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Laur, daca esti gay, te cred. Atractia sexuala cred ca poate deriva dintr-o atractie mentala. Nu e acelasi lucru, dar cum totul pleaca din creier, e posibil.

Spre ghinionul tau nu sunt.

Iar atractia sexuala nu deriva din cea mentala. Asta este o aparenta deoarece este la nivel de perceptie.

Dar atractia mentala poate duce si influenta foarte usor atractia sexuala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci nu stii ce ai pierdut.

N-am pierdut nimic.

 

E vezi, ea nu poate concepe ca si multe alte femei de pe aici, ca pot fi si barbati care nu vor neaparat sex cu acea femeie.

Voi daca doreati puteati face.

Dar relatia asta a voastra, tocmai de aia e mai placuta, ca e mai aparte si niciunul nu doreste sex.

Corect. Hilar era ca oriunde ne duceam, toata lumea zicea ca suntem impreuna si ca ne sta minunat. Mereu ne pufnea rasul din cauza asta.

Eram foarte intimi. Cred ca l-am vazut pe el de mai multe ori in chiloti decat pe fratimiu si am mancat si baut cu el din aceeasi farfurie/cana mult mai mult decat cu fratimiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar atractia mentala poate duce si influenta foarte usor atractia sexuala.

Exact asta am zis si eu... poate nu am fost suficient de clara, dar asta am vrut sa zic. :lazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exact asta am zis si eu... poate nu am fost suficient de clara, dar asta am vrut sa zic. :lazy:

Si care e legatura ? Spui ca nu se poate asa ceva ?

 

Pe cine incerci tu sa pacalesti acu?Cate cazuri cunosti?Eu una am avut un singur prieten barbat,de suflet,cu care,inevitabil,dupa 8 ani,am ajuns in pat,am avut o relatie de iubire 2 ani si ne-am luat la revedere apoi..

Relatie platonica,exista numai intre femeie-femeie,barbat-barbat.Daca le amesteci,faci din ei parteneri sexuali,dragoste neimpartasita,uneori parteneri de viata...nicidecum iubire platonica.

Destule cazuri. Eu sunt unul dintre ele. Am destule prietene si care sunt si destul de frumoase si cu toate astea nu imi fac iluzii sa ma culc cu ele.

Si vorbesc cu ele tot felul de banalitati, merg cu ele la shopping, si imi cer parerea si ce lenjerie intima sa isi cumpere pentru a-si impresiona iubitul.

Si culmea ca nu sunt gay. :doh:

Ca tu sau alte femei de pe aici nu puteti concepe asta, deja este cu totul alta problema .

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu una am avut un singur prieten barbat,de suflet,cu care,inevitabil,dupa 8 ani,am ajuns in pat,am avut o relatie de iubire 2 ani si ne-am luat la revedere apoi..

Explica-le si moralistelor care sunt inclestate si isi tin picioarele incrucisate.

Daca le amesteci,faci din ei parteneri sexuali

Asa cum e firesc si inscris genetic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe cine incerci tu sa pacalesti acu?Cate cazuri cunosti?Eu una am avut un singur prieten barbat,de suflet,cu care,inevitabil,dupa 8 ani,am ajuns in pat,am avut o relatie de iubire 2 ani si ne-am luat la revedere apoi..

Relatie platonica,exista numai intre femeie-femeie,barbat-barbat.Daca le amesteci,faci din ei parteneri sexuali,dragoste neimpartasita,uneori parteneri de viata...nicidecum iubire platonica.

Asta-i cazul tau, Lore. Nu in toate cazurile se intampla asa, intelegeti, mai oameni buni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si care e legatura ? Spui ca nu se poate asa ceva ?

 

 

Destule cazuri. Eu sunt unul dintre ele. Am destule prietene si care sunt si destul de frumoase si cu toate astea nu imi fac iluzii sa ma culc cu ele.

Si vorbesc cu ele tot felul de banalitati, merg cu ele la shopping, si imi cer parerea si ce lenjerie intima sa isi cumpere pentru a-si impresiona iubitul.

Si culmea ca nu sunt gay. :doh:

Ca tu sau alte femei de pe aici nu puteti concepe asta, deja este cu totul alta problema .

Legatura e ca, asa cum am zis inca de la inceputul topicului, nu cred in iubirea pur platonica dintre un barbat si o femeie. Pana si mintea influenteaza sexualitatea si poate produce o apropiere neimaginata initial. Poate nu am dreptate, dar la mine asa a fost. Am avut prietenii interesante cu barbatii, dar numai pe termen scurt.

 

Am citit undeva, demult, ceva: "Intre un barbat si o femeie nu poate exista amicitie decat daca amandoi sunt foarte inteligenti sau amandoi iubesc." Fiecare pe altcineva, evident. Mi se pare ca era Eliade, in "Nunta in cer". Nu bag mana in foc. Sunt de acord 78,33(6)% de acord. Dar nu zice nicaieri nici de prietenie pe viata, nici nu exclude varianta transformarii ulterioare a acestei relatii intr-una de alta natura.

 

Tu oi fi un caz mai special. Si oricum ele nu controla ce faci tu singur sub dush acasa la tine. :lazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar daca tu nu esti gay,sunt ele lesbiene.Eu una nu as face asa ceva cu un barbat.In cel mai bun caz,mi-as cumpara lenjeria singura,pentru a-l surprinde placut pe al meu ''preten platonic''.

Nu concep asta,pentru ca e apa de ploaie,doar gargara ca sa ai si tu ce vorbi.

Nici eu nu as face asa ceva cu un barbat. Jesus! :lazy:

 

Eu ma cenzurasem, vad ca tu nu-l ierti. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La fel credeam si eu,heidy draga.A durat totusi 8 ani pana am ajuns la amoare cu el,dar am ajuns,asta dupa ce bagam toate mainile in foc precum ca nu as face asa ceva cu prietenul meu cel mai bun.

Problema voastra. Eu, cum am mai spus, cand etichetez un barbat ca "prieten" inlatur orice atractie. Iar daca un barbat nu ma atrage, simt pentru el echivalentul a ceea ce simt pentru fratimiu.

Si eu am fost prietena cu el ani de zile. Vreo 6. Eu iubeam pe altii, el pe alta. :lazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×