Sari la conținut
Forum Roportal
Malkia

Relatie platonica, prietenie, sau altceva?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu Malkia, nu trebuie sa le iei ca o jignire.. is doar niste tentative. :doh:

Sa-si puna tentativele pe un topic deschis de el, nu am chef sa ma impiedic de asa ceva aici si sa fac salturi din ochisori peste mesajele lui. N-are decat sa deschida un topic in care sa ma balacareasca cat pofteste, sunt obisnuita cu barfele si rautatile, nu ma mai frapeaza nimic... :lazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista functia ignore. :lazy:

Am preferat intotdeauna sa cred ca oamenii inteleg de vorba. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu inteleg de cand a ajuns topicul asta sa fie ''Hai sa caracterizam userii''?

Laure,daca o femeie nu e de acord cu tine si nu te pupa in cur cum ti-ai dori,te comporti ca un copchil,fix.

Da-ma dracu,prietenie platonica intre femeie si barbat,nu exista,ca eu nu cred in asa ceva si punct.Poti tu sa crezi in toti chiloteii roz ce ii cumpara pitipoancele tale,insa de acolo pana la a jigni pe cineva pentru ca nu e de acord cu tine,e cale lunga.

Si citind printre randuri,faza cu Platon,a facut aluzie la faptul ca tu esti cult si eu is proasta.Chiar daca,asta nu e problema ta,nu?

Asa ca,ramane cum am spus,prietenie platonica nu exista..decat in imaginatia unora...

Nu draga Loreda. Nu am vrut sa insinuez nimic. Daca doream asta ti-o spuneam in fata.

Eu iti respect opinia, iar tu trebuie s mi-o respecti pe a mea. Iti explicam ca nu trebuie nimeni sa faca ceva, si ca nu eu sunt cel care a enuntat asa ceva, despre iubirea platonica. Atat!

Deci nu trebuie sa fii de acord cu mine. Ci cu Platon. E simplu.

 

Eu vb de lucruri reale, Laur.

 

Si "alegem" in functie de context.

 

Daca tu ai o prietena frumoasa.. dar care are un iubit , mai potent financiar , mai frumos, mai inteligent, mai .. mai ..mai de cat tine, fireste ca te limitezi doar la a fi prieten cu ea. Doar nu te pui singur in situatii penibile ?

Si eu tot de alea reale vorbesc

Stii la fel de bine ca si mine ca poti iubii pe cineva si fara sa aiba toate lucrurile insirate de tine mai sus.

Si alegerea ne apartine intotdeuna.

De aceia spun ca poti alege sa fii ceea ce vrei tu . Evident ca mai conteaza si ratiunea, ca altfel risti sa iti faci iluzii singur.

Iar apoi ajungem la acele situatii penibile de care spui tu.

 

Si ca o mentiune, nu intentionez sa jignesc pe nimeni atata timp cat isi vede de traba lui.

Imi plac ironiile si nu ma deranjaza, dar facute subtil si de persoane cu care imi permit acest lucru.

Dar cand sunt facute din misandrism si la modul grobian, nu cred ca mai puteti avea pretentia ca celalat sa nu raspunda .

 

Inteleg sa se supere Loreda, care ar fi putut interpreta ca o fac prosta ( imi cer scuze .. :lazy:) desi nu am avut intentia asta.

Dar sa se supere Malkia ca am spus ca nu e frumoasa, nu vad de ce o face ?!

Ca mai apoi voi imi puneti vorbe in gura, pe niste motive imaginate este altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poti fi doar prieten, atunci cand, DOAR atat poti fi.

 

Cand nu iti permit sa te gandesti la altceva, pt ca esti destul de inteligent, incat sa-ti cunosti limitele.

 

Valabil si pt femei si pt barbati.

 

Insa, cand nu suntem destul de inteligenti pt a recunoaste asta, o dam in inaltari spirituale si inteligentze din lumi paralele.

 

De sexul tantric... nu mai vorbesc ! :lazy:

Normal, Asta-i iubirea Platonica, iubirea imposibila sau interzisa.

Cand eram in clasa a V-VI, ce indragostit eram de diriginta!!

Ma visam cu ea pe o plaja de pe o insula pustie din Pacific, ca un Robinson Crusoe!!!

Si ea era una la 1.80 si cel putin 80 kg, si acuma daca stau si ma gandesc, nici macar nu era o frumusete. :doh:

 

"Ce se intampla cu un barbat care e intr-o relatie de mult timp?

De ce ar vrea el sa incerce si altceva?

Raspunsuri de genul diversificare si curiozitate - nu e cazul - pentru ca in cazul asta ar lua o tipa pt o noapte (si nu neaparat una usoara).

De ce ar putea un astfel de tip sa cunoasca o fata cu care sa nu vrea (cel putin aparent) doar sex, sa incerce sa o cunoasca, sa o analizeze, sa poarte discutii de ore intregi si nimic altceva......

Si chiar la intalniri sa nu faca nimic ci doar sa discute, banalitati si nu numai si totusi nimic altceva.......

Dar cumva e posibil ca un barbat intrat intr-o relatie care dureaza de ceva ani sa-i fie teama ca si-a pierdut indemanarea in a mai cuceri o fata, sau cel putin sa vrea sa vada cum e sa ia totul de la inceput.......

Sa fie asta raspunsul sau mai e si altceva? "

E vorba de atractie involuntara la inceput, acceptata ulterior de el, sau e dorinta de a cucerii si frica de a nu speria "vanatul".

 

Daca persoana de sex feminin ii spune ca "toti barbatii se gandesc la sex", e normal sa fie prudent, sa incerce sa-i demonstreze ca el e altfel, ca nu-i interesat de sex, ca-i apreciaza sufletul si intelectul.

Asta nu inseamna ca-i adevarat, dar arata ca-i perseverent, are rabdare, e tenace

 

E posibil si sa fie sincer indragostit si prudent, sa prefere o prietenie daca nu crede ca e posibil mai mult de atat.

Poate ca nu vrea sa-si lase consoarta, si nu crede ca partenera ar accepta sa fie doar amanta, si se multumeste cu o iubie platonica, in speranta ca poate se transforma in una pe bune.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ca o mentiune, nu intentionez sa jignesc pe nimeni atata timp cat isi vede de traba lui.

Imi plac ironiile si nu ma deranjaza, dar facute subtil si de persoane cu care imi permit acest lucru.

Dar cand sunt facute din misandrism si la modul grobian, nu cred ca mai puteti avea pretentia ca celalat sa nu raspunda .

 

Inteleg sa se supere Loreda, care ar fi putut interpreta ca o fac prosta ( imi cer scuze .. :doh:) desi nu am avut intentia asta.

Dar sa se supere Malkia ca am spus ca nu e frumoasa, nu vad de ce o face ?!

Ca mai apoi voi imi puneti vorbe in gura, pe niste motive imaginate este altceva.

Nu te poti abtine sa nu intepi in continuare, nu-i asa? :lazy:

 

Nu trebuie sa iti cer tie voie sa fiu ironica. Iti convine sau nu. Nu te tine nimeni pe topicul meu cu de-a sila daca nu iti convine cum sunt, cum postez, subiectul abordat sau toate la un loc. Sunt suficiente topicuri pe forum.

 

Nu m-am suparat ca ai zis ca nu sunt frumoasa, mai ales ca, vrei sau nu vrei sa crezi, nu ai de unde sa stii asta. M-am suparat ca mi-ai spus ca sunt limitata. ASTA e la modul grobian, nu ironia mea care nu te viza pe tine ca persoana, ci ceea ce spuneai.

 

Acum, ca lucrurile s-au lamurit, am incheiat definitiv subiectul si justificarile de vreun fel. Voi ruga moderatorii sa faca un pic de curat pe topic si discutia va continua la modul civilizat, sau nu va mai continua, daca se demonstreaza ca nu se poate. Multumesc.

Editat de Malkia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu exista relatie platonica intre barbat si femeie,bre!Altceva ala exista,dar prietenie si platoniceala,nu.Ca nu suntem roboti,la un moment dat,tot ne intrebam:''cum ar fi daca ne-am trage-o''??

 

 

Si o facem si continuam relatia platonica.....hmmmm, acu se intampla raaaarrrrr.

 

Exista relatie platonica intre un el si o ea.......exista, breee!!!!!

Eliminam componenta erotica.....ceva de genul daca ne place o si facem si in acelasi timp ramanem buni amici si fiecare are la randul lui prieten/a.

 

Fetelor, uite, din prietenie cu un barbat, spre surpriza voastra (pentru ca vad ca sunteti cu adevarat naive si chiar limitate in fantezie, ca sa nu zic gandire), imaginati-va ca aveti o relatie de prietenie cu un barbat, exact asa cum sustineti.

Credeti ca este

a. imposibil.

b. posibil.

c. probabil.

d. foarte probabil

ca la un moment dat sa simtiti un fior direct in Punctul G de la Timisoara, sa va umectati chilotii si sa simtiti dorinta pentru 'prieten'?

Din prietenie pentru tagma masculina, te rog frumos, nu ma fa sa-mi schimb parerea buna despre tine! Ai devenit iritant in ultima luna! De te-a parasit vreuna nu e chiar vina noastra.

Noi nu ne umectam in nici un punct , e foarte posibil sa facem sex cu un prieten.....doar pt ca a fost acolo zi de zi, m-a vazut nemachiata, m-a ajutat sa-mi fac unghiile , a stat cu mine asteptand un rezultat de analize medicale sau un de vreun examen important, m-a sunat de fiecare data cand aveam nevoie ( prin coincidenta taman in momentul potrivit), a mancat laudand orice dezastru culinar......pentru toate acestea atractia sexuala e la cote maxime. Daaaaar, asemeni unor hoti batrani, nu putem fi impreuna, tre fiecare sa aiba un partener....facem sex, dar nu ne iubim, insa stim ca de ar fi nevoie ar fi acolo sa ajute la nevoie. Indiferent ca are prietena stabila/nefasta/harem.....bla-bla-bla.

Exista, e rarissim, dar exista.

Reactia partenerilor stabili la existenta prietenului.....alta mancare de peste.

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×