Sari la conținut
Forum Roportal
Tom Bishop

Alexandru cel Mare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ia zi tu, domn' profesor, cine sunt criminalii şi cine sunt eroii.

 

Oamenii simpli care creaza ceva sunt eroi. Criminalii sunt cei care asupresc si ii ucid pe ceilalti oameni doar pentru ca sa-si atinga visurile lor meschine...iar numele lor trebuie lasata la latitudinea fiecarei persoane

 

dar sa spui ca caesar sau alexandru sunt eroi...come on

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gandindu-ma asa de mult la acest iskander incep sa o iau razna

Zău daca mi-aş fi dat seama.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oamenii simpli care creaza ceva sunt eroi.

Dă trei exemple.

Criminalii sunt cei care asupresc si ii ucid pe ceilalti oameni doar pentru ca sa-si atinga visurile lor meschine...

Pe alt topic vorbeai despre contextul istoric.

Aici nu este valabil?

iar numele lor trebuie lasata la latitudinea fiecarei persoane

Da.

dar sa spui ca caesar sau alexandru sunt eroi...come on

Eu chiar am afirmat faptul că,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am scris undeva in topic ca umbland prin Asia centrala am intalnit locuri unde este venerat si considerat EROU.

 

 

 

 

 

 

Fraza asta era pentru Iskander ,nu ?

 

 

Pentru mine un erou nu poate ucide o alta fiinta umana (doar self-defence)...dar in definitiv fiecare poate sa creada cum vrea...

 

Dă trei exemple.

 

Pe alt topic vorbeai despre contextul istoric.

Aici nu este valabil?

 

Da.

 

Eu chiar am afirmat faptul că,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru mine un erou nu poate ucide o alta fiinta umana (doar self-defence)...dar in definitiv fiecare poate sa creada cum vrea...

 

 

 

 

1. mama care naste un copil si il apara cu pretul vietii ei de armate ca acelea ale lui alexandru

2. persoanele care de bunavoie au construit piramidele din egipt si au mers pana acolo incat si-au dat viata pentru ca aceste monumente sa fie ridicate

3. martirii crestini care au indurat atatea in numele unei credinte

 

si exemplele pot continua..acestia sunt eroii in fata carora ma inchin si ii respect...

 

Acum deschizi o discutie despre alt gen de eroi , dar numeste un EROU din istorie care nu si-a patat mainile cu sange ,intr-un fel sau altul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum deschizi o discutie despre alt gen de eroi , dar numeste un EROU din istorie care nu si-a patat mainile cu sange ,intr-un fel sau altul.

 

din pacate noi am fost invatati ca istoria este doar despre razboaie si regi.nimic mai fals. istoria este si a oamenilor mici cu ajutorul carora regii si-au construit visele

 

dar ai dreptate conducatorii politici au TOTI mainile patate de sange, dar istoria militara si politica =mica parte din istorie. Prefer sa studiez viata oamenilor normali si simpli fiindca de aici pot invata mai multe decat de la alexandru, vlad tepes sau barack obama...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din pacate noi am fost invatati ca istoria este doar despre razboaie si regi.nimic mai fals. istoria este si a oamenilor mici cu ajutorul carora regii si-au construit visele

Da, dar din păcate pentru tine, istoria aminteşte doar de regi.

Prefer sa studiez viata oamenilor normali si simpli fiindca de aici pot invata mai multe

Chiar

Editat de _Iskander_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum deschizi o discutie despre alt gen de eroi , dar numeste un EROU din istorie care nu si-a patat mainile cu sange ,intr-un fel sau altul.

 

 

nici chiar cz codreanu nu a fost un erou. si el a fost un om care a comis crime

 

Da, dar din păcate pentru tine, istoria aminteşte doar de regi.

 

Chiar

Editat de BlagaM

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Timpul si istoria ne-a dat posibilitatea sa invatam din greseli , dar oare cati lideri au luat doar partea buna din trecut ?

Obama chiar ne poate invata ceva , ca daca crezi in visul tau , daca faci totul ca sa fii pregatit pentru ce-ti doresti se poate indeplini , muntele care pare infinit nu este chiar insurmontabil.

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Timpul si istoria ne-a dat posibilitatea sa invatam din greseli , dar oare cati lideri au luat doar partea buna din trecut ?

Obama chiar ne poate invata ceva , ca daca crezi in visul tau , daca faci totul ca sa fii pregatit pentru ce-ti doresti se poate indeplini , muntele care pare infinit nu este chiar insurmontabil.

 

TEORETIC AI DREPTATE. DAR CEVA DE LA EL IMI INSPIRA NEINCREDERE...MI SE PARE O PERSOANA CARE IN SPATELE FARMECULUI PERSONAL ASCUNDE CEVA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×