Sari la conținut
Forum Roportal
Tom Bishop

Alexandru cel Mare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Este un fapt cunoscut ca alexandru dorea continuarea campaniilor militare si in cele din urma indreptandu-se spre vest ar fi intalnit armate capabile sa-l infranga.

Tu nu ai cum să ştii asta. Şi nici eu. Ba mai mult, şi eu pot spune că dacă nu s-ar fi oprit, Alexandru ar fi rămas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un om care spune ca alexander era grec nici nu merita luat in discutie. o idiotenie absoluta....

alexandru nu purta bataliile ci armata sa...daca armata macedoniana considera ca nu mai poate lupta atunci inseamna ca ceva s-a intamplat...daca era asa genial trebuia sa continuie el cu recrutii persani...cate batalii ar mai fi castigat...

 

intr-o confruntare armata numarul nu conteaza...un soldat profesionist face cat 10 tarani luati cu forta la razboi. in plus veteranii macedonieni erau caliti in razboiie, pe cand cei persani nu erau... si in plus sutele de mii de persani au fugit cu prima ocazie...pe asta conta si alexandru. daca ei nu ar fi fugit pierderile in tabara macedoniana ar fi fost mult mai mari

 

iskander fiind un nerod ar fi continuat razboiul in india. dar soldatii fiind cei care luptau au decis ca este prea periculos si au refuzat sa lupte. marele general si-a invins adversarii persani dar nu si-a putut convinge soldatii sa lupte, ce ironie...

 

ha, ha,ha, ma doare burta de la atata ras....sa zici ca macedonienii sunt greci...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
un om care spune ca alexander era grec nici nu merita luat in discutie. o idiotenie absoluta....

Alexandru a fost grec - un fapt concret şi real despre care tu nu ştii nimic. Lucrurile stau

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cele din urma oricat l-ar adula Iskander din romania pe iskander macedonianul realitatea este ca originalul nu era decat un criminal care a fost transformat de unii nerozi in erou.

Criminalii nu au ce cauta printre eroi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4. Cauza mortii = amanita phalloides

 

 

Accident sau cineva ia dat special sa mamance ciuperca otravitoare ca sa-l ucida ? Nu am mai auzit varianta asta.

 

In cele din urma oricat l-ar adula Iskander din romania pe iskander macedonianul realitatea este ca originalul nu era decat un criminal care a fost transformat de unii nerozi in erou.

Criminalii nu au ce cauta printre eroi...

 

Daca luam istoria de la origini pana astazi 4 iulie 2009 drumul este presarat de criminali ( ma refer la conducatori) mai mici sau mai mari , nu cred ca asa trebuie privite lucrurile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In cele din urma oricat l-ar adula Iskander din romania pe iskander macedonianul realitatea este ca originalul nu era decat un criminal care a fost transformat de unii nerozi in erou.

Criminalii nu au ce cauta printre eroi...

 

macedonienii sunt traci, iar ei au fost acceptati de catre greci odata cu dominatia macedoniana asupra peninsulei. Dar genetic ei sunt traci nu greci...dumbass. doar ca elita macedoniana a fost elenizata la un momentdat

 

iar despre faptul ca alexandru era sa fie ucis de nustiu cate ori in lupta = legende create pentru a servi scopurilor cancelariei macedoniene. nu ar trebui sa crezi toate prostiile...dar la varsta ta este de inteles

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da ai dreptate dar trebuie sa se spuna cine a fost erou si cine a fost criminal si tinerii nu trebuie sa faca confuzii intre aceste 2 categorii...

Ia zi tu, domn' profesor, cine sunt criminalii şi cine sunt eroii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Accident sau cineva ia dat special sa mamance ciuperca otravitoare ca sa-l ucida ? Nu am mai auzit varianta asta.

 

 

 

Daca luam istoria de la origini pana astazi 4 iulie 2009 drumul este presarat de criminali ( ma refer la conducatori) mai mici sau mai mari , nu cred ca asa trebuie privite lucrurile.

 

 

Da ai dreptate dar trebuie sa se spuna cine a fost erou si cine a fost criminal si tinerii nu trebuie sa faca confuzii intre aceste 2 categorii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×