Sari la conținut
Forum Roportal
Tom Bishop

Alexandru cel Mare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru discutii despre Obama sau altii, pe alte topice. Aici incercati sa purtati discutii civilizate, fara atacuri la persoana. Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru discutii despre Obama sau altii, pe alte topice. Aici incercati sa purtati discutii civilizate, fara atacuri la persoana. Multumesc.

Vai, nu-mi vine a crede ochilor.

macedonienii sunt traci, iar ei au fost acceptati de catre greci odata cu dominatia macedoniana asupra peninsulei. Dar genetic ei sunt traci nu greci...dumbass. doar ca elita macedoniana a fost elenizata la un momentdat

 

Editat de _Iskander_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si eu pot sa ma consider rus...dar tot roman sunt, orice as zice tot romania as reprezenta.

Să o luam pe r

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si ungurii spun ca transilvania este parte a ungariei dar asta nu inseamna ca este adevarat

Şi ce, am spus eu asta? Nu mai devia de la discuţie.

tu nu l-ai studiat pe alexandru ci ai citit despre el.

Pentru a studia, este necesar să citeşti. Iar tu, dacă ştiai c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce fac de istorie ai facut tu cand nu ai nici 20 de ani, iar daca ai fi la facultate profesorii ti-ar explica unele lucruri pe care evident tu nu le intelegi. Nu exista adevar absolut in istorie. Prostiile pe care le debitezi tu sunt sustinute de o parte din istorici (partea occidentala si cativa ignoranti romani) dar in schimb arheologii romani care s-au ocupat de aceasta perioada toti sustine ceea ce ti-am spus eu. Atunci cine are dreptate ?

Si prin indaratnicia cu care tu sustii aceste prostii ma face sa cred ca de fapt nici nu ai terminat liceul de mult timp...din nou daca ai fi facut o facultate profesorii ti-ar fi explicat ca in istorie exista ipoteze si nu certitudini si ipotezele see pot schimba.

 

Aceasta este ultima data cand iti explic : genetic macedonieni sunt traci. Punct

iar normal ca macedonieni doreau sa para greci, fiindca acestia erau mai civilizati. Iar macedonieni avand bani si putere i-au ''convins" pe greci, iar cu bani au reusit sa-i faca pe cronicarii greci ca consemneze ca acestia erau un trib grec pierdut . Dar genetic Alexandru nu era grec ci trac si era inrudit cu triburile nord-dunarene ale dacilor. Daca faceai o facultate de istorie citeai in bibliografia obligatorie aceste lucruri. Dar prin faptul ca nu le stii ma face sa cred ca nu le-ai auzit niciodata. Dar du-te la facultate si spune la examen ca macedonieni erau greci sa vezi ce se intampla... Invata sa nu fii extremist in lucruri pe care nu le cunosti

 

Literatura se citeste, istoria se studiaza. Nu este suficient sa citesti o carte despre alexandru sa vezi un film cu el si sa spui ca-l cunosti pe alexandru...tu stii sa citesti istoria dar nu stii sa o studiezi. Dar nu-ti fie frica daca vei face o fac. de istorie vei invata aceste lucruri foarte repede

 

baiete daca tu ai citit pe wikipedia ca aceste texte sunt false nu inseamna ca si sunt. De la inceput ti-am spus ca aceste texte sunt politice si sunt create de cancelaria oficiala. Ele sunt ca si scanteia lui ceausescu. sunt doar documente de propaganda...in acest moment singura biografie a lui alexandru o avem de la arianus. Poate o sa descoperi tu un alt text antic necunoscut si atuncea mai vorbim, dar altul nu avem. Celelalte texte sunt scrise de oameni care au trait mult dupa alexandru. aceste texte nu sunt false nici adevarate. ele contin pasaje autentice si altele sunt inserate de catre traducatori sau copisti. Deci acele texte nu sunt falsuri....au bucati care nu au fost in documentul original dar asta nu inseamna ca sunt false.

 

intrebarile tale

1. & 2 nu exista o certitudine ca strastra bunicul a participat la olimpiada. iar filip a participat pentru ca a cucerit grecia si putea sa faca ce vrea. Iar despre castigarea trofeelor sa fim seriosi...chiar nu faci diferenta intre realitate si propaganda

3-4-5-6 ti-am spus ca elita persana VROIA sa para greaca dar ea nu era. genetic ei sunt traci. daca tu ma faci moron inseamna ce esti englez. Sau daca tu enigrezi in sua si te crezi american oare chiar esti american ? Nu tot roman esti. Chiar daca elita macedoniana se vroia elena ei tot traci ramaneaau. Sangele nu se spala pe cand numele da. Da ei vorbeau in greaca dar asta nu inseamna ca erau greci d.p.d.v. genetic.

 

am inteles bine ? palestina, babilonul parte a greciei antice ? asta chiar ca-i tare...

 

 

iar asa cum am promis acum chiar ca nu mai fac post-uri pe aceasta tema. Ce am avut de demonstrat am demonstrat. Iar daca intre timp aflu de noi dovezi arheologice care schimba datele problemei o sa va anunt....iar daca va intrebati in ce calitate am scris aceste post-uri va spun : in calitate de licentiat in istorie si arheologie. deci istoria nu este o pasiune ci este chiar profesia mea...

 

la revedere si ne vedem pe alte teme

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu exista adevar absolut in istorie.

Literatura se citeste, istoria se studiaza.

 

Istoria se studiaza de cei interesati a o studia , dar se si citeste daca nu am citi-o nu am fi aici sa discutam amatorial despre Alexandru cel Mare . Nu am inteles de ce te-ai suparat pe toata lumea ? In rest de acord cu tine.

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prostiile pe care le debitezi tu sunt sustinute de o parte din istorici (partea occidentala si cativa ignoranti romani)

Desigur, desigur. Nenorociţii dracului, ăştia care susţin asemenea fapte.

Dar genetic Alexandru nu era grec ci trac si era inrudit cu triburile nord-dunarene ale dacilor.

Dovada.

Daca faceai o facultate de istorie citeai in bibliografia obligatorie aceste lucruri. Dar prin faptul ca nu le stii ma face sa cred ca nu le-ai auzit niciodata. Dar du-te la facultate si spune la examen ca macedonieni erau greci sa vezi ce se intampla... Invata sa nu fii extremist in lucruri pe care nu le cunosti

Lucruri pe care nu le cunosc? Dar tu, c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Preocuparea serioasa si entuziasmul lui Iskander imi place , el traieste fiecare fraza cuvant pe care-l posteaza chiar il admir , poate aveti dreptate legat de tonul lui ,dar sa-i acordam atenuante , emotia bacului.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×