Sari la conținut
Forum Roportal
Tom Bishop

Alexandru cel Mare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cunosc aproape totul despre el dar intotdeauna mai e ceva. Pana l-a urma cine l-a asasinat ? Ce s-ar fi intamplat daca ar mai fi trait vreo 10 ani ? Apropo,e adevarata legenda cu soldatii zburatori de pe stanca Sogdiana ? Mi-ar face placere sa citesc cateva pareri si comentarii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cate stiu eu Alexandu a murit de friguri (malarie).Dar exista si versiuni cum ca ar fi existat o crima premeditata.La un banchet a consumat mari cantitati de vin, pe fondul unei febre in crestere, urmata de bai repetate.

Desi nu exista dovezi concludente, persista si ipoteza otravirii lui Alexandru, la amintitul banchet, idee mentionata de Plutarh.

Povesteste legenda,eu nu o stiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La varsta de 33 de ani , pe patul de moarte, omul ce la acel moment detinea cel mai mare imperiu cucerit vreodata, a demonstrat lumii ca in fata mortii, oricine ai fi, ai aceeasi importanta. Aflat departe de caa, pare-se ca ultima dorinta era doar sa isi revada mama, lucru care nu a mai fost posibil, dat fiind starea de sanatte care nu i-ar fi permis.

pe patul de moarte , si-a chemat generalii, impartasindu-le ultimile sale trei dorinte:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La varsta de 33 de ani , pe patul de moarte, omul ce la acel moment detinea cel mai mare imperiu cucerit vreodata, a demonstrat lumii ca in fata mortii, oricine ai fi, ai aceeasi importanta. Aflat departe de caa, pare-se ca ultima dorinta era doar sa isi revada mama, lucru care nu a mai fost posibil, dat fiind starea de sanatte care nu i-ar fi permis.

pe patul de moarte , si-a chemat generalii, impartasindu-le ultimile sale trei dorinte:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
marturisesc ca nu am auzit de aceste 3 dorinte pana acum. de unde ai citit ?

 

Mi s-a povestit...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

nu aste e important. ai idee pe unde zac ramasitele lui ?

Editat de Darianna
edit citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ţi s-a povestit o laie.Ai dat copy-paste de aici: http://ionescul.wordpress.com/2008/10/19/p...andru-cel-mare/

 

Ai omis intenţionat vreo 3-4 fraze.Ingenios.

 

Mi-ar face placere sa constat ca ai capacitatea de a face mai mult decat critica gratuita.

Oricum, spor in continuare. :salut:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu aste e important. ai idee pe unde zac ramasitele lui ?

 

Tu ziceai de o legenda. Spune-o te rog...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×