Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Identitatea sexuala masculina

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cred ca partea asta e cam o prostie.Si eu mananc carne si nu sunt agresiv.Iar replica aluia "mananc carne ca sa fiu agresiv" mi se pare inventata de tine,parerea mea.

 

Exista ideea ca barbatii adevarati mananca carne... acuma depinde ce intelege fiecare prin barbati adevarati...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, Arcangelo, ai dreptate, si tu Franco222. Sarah, cu expresia "sunt baieti doar" ai transmis ca e normal sa fie asa - alaturat la ce a spus Franco222 ca nu conteaza ce vor barbatii ci ce vor femeile, paiii... Asta e, societatea in care traim, fie si la nivel restrans.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Candva,cand inca mai credeam ca sunt gay din motive psihologice,ma gandeam ca e din cauza ca modelul masculin care imi era propus,este inacceptabil,un anti-model.

Oare poate cineva (un barbat) sa dea un alt model,pozitiv? -as fi curios sa citesc o asemenea descriere a ce inseamna sa fii barbat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica tot femeile sunt de vina? -ele CER modelu' asta de mascul?

Hmmm poate sa te mire dar sunt femei care asta cauta,considera ca barbati nu sunt barbati daca nu sunt agresivi si nu pun piciorul in prag.

 

Candva,cand inca mai credeam ca sunt gay din motive psihologice,ma gandeam ca e din cauza ca modelul masculin care imi era propus,este inacceptabil,un anti-model.

Oare poate cineva (un barbat) sa dea un alt model,pozitiv? -as fi curios sa citesc o asemenea descriere a ce inseamna sa fii barbat.

Dar tu ca barbat cum crezi ca trebuie sa fie un barbat? Sunt curioasa pntru ca eu ca femeie nu pot crede ca exista diferente intre moralitatea barbatilor si a femeilor,de fapt ceea ce ne construieste pe noi nu e daca suntem nbarbati sau femei ci caracterul in sine.Eu consider a fi barbat i(n cazul de fata sinonim cu om il luam) persoana care e suficient de matura incat sa faca distinctia dntre bine si rau,persoana care e capabila sa inteleaga ca violenta nu e cheia succesului si persoana ce poate intelege cand cel de langa tine are o problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arcangelo cred ca modelul prezentat de tine e adoptat de acei baieti/barbati incapabili sa dezvolte, sa construiasca o relatie sanatoasa cu o persoana, fie ea femeie sau barbat.

din lasitate, incapacitati diferite, complexe, se refuleaza si devine ce ai zis tu.

pe de alta parte, nici mamaligile care tin de fusta mamei, a parintilor, a familiei, scrupulosii fara imaginatie, fara initiativa, fara pic de personalitate, nu stiu daca plac cuiva.

 

ca sa nu jignesc vreo persoana reala, mie imi plac barbatii din biblie, care, in functie de circumstante si persoane, au stiut sa fie si duri si cruzi si tandri si supusi partenerei de viata si tati si copii in acelasi timp.

 

si eu stiu ca fiecare din noi avem capacitatea asta, trebuie doar......sa fim noi insine, acele minunate fiinte create de Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am dat eu insumi un model pozitiv masculin,ca na...sunt gay.Vad insa ca doar fetele raspund...

Fluffycat,modelul tau masculin,de barbati ,,biblici'',e chiar din spusele tale ,,crud si dur",si mai e si lipsit de scrupule,tot in cuvintele tale...ca nu vrei un barbat scrupulos...ca ala,ti s-ar parea ,,lipsit de imaginatie si de personalitate"

Mai si incepi prin a spune ca modelul prezentat de mine e al unor barbati ,,incapabili sa se dezvolte" -eu inteleg imaturi,dar sfarsesti prin a spune ca vrei un barbat <<supus partenerei de viata si tata si copil in acelasi timp>> -asta,desi cu un rand mai sus,tot tu spui ca nu vrei un barbat care ,,se tine de fusta mamei" !

Ai un model tare confuz...vrei un barbat-copil,supus partenerei de viata...adica tie...(relatie mama-copil,adica),in mod evident imatur,si care se tine de fusta mamei -dar aia sa fii tu...

Ala e din punctul meu de vedere,un anti-model,si nu se abate de fapt de la modelul cumplit al rautatii sexuale,careia i s-a pus eticheta asta de model masculin.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca esti putin intors pe dos ori ai ceva cu mine personal.

sa-ti spun sincer, efectiv nu ma intereseaza orientarea ta sexuala.

cat despre modelul prezentat de mine, orice om normal la cap, care intai gandeste putin si apoi deschide gura sa se exprime, ai vedea ca m-am referit la o persoana capabila sa reactioneze in functie de imprejurari si de persoanele cu care are de-a face.

nici o extrema nu este buna si de dorit. asa cum modelul prezentat de tine e oribil, tot asa si o mamaliga este la fel de respingatoare.

cand am spus ne-scrupulos, in nici un caz nu m-am referit la lipsa principiilor morale, ci in context, la o persoana obedienta aiuristic, robita de prejudecati ieftine, incapabila de a gandi cu propriul creier.

 

contrazicandu-ma pe mine, te incurci singur in propriile idei.

 

eu una nu agreez nici masculii feroce nici mamaligile. nici unul autoritar nici unul care m-ar asculta prosteste, ci o combinatie intre.

 

multumit de explicatie? :jester: :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am dat eu insumi un model pozitiv masculin,ca na...sunt gay.Vad insa ca doar fetele raspund...

Fluffycat,modelul tau masculin,de barbati ,,biblici'',e chiar din spusele tale ,,crud si dur",si mai e si lipsit de scrupule,tot in cuvintele tale...ca nu vrei un barbat scrupulos...ca ala,ti s-ar parea ,,lipsit de imaginatie si de personalitate"

Mai si incepi prin a spune ca modelul prezentat de mine e al unor barbati ,,incapabili sa se dezvolte" -eu inteleg imaturi,dar sfarsesti prin a spune ca vrei un barbat <<supus partenerei de viata si tata si copil in acelasi timp>> -asta,desi cu un rand mai sus,tot tu spui ca nu vrei un barbat care ,,se tine de fusta mamei" !

Ai un model tare confuz...vrei un barbat-copil,supus partenerei de viata...adica tie...(relatie mama-copil,adica),in mod evident imatur,si care se tine de fusta mamei -dar aia sa fii tu...

Ala e din punctul meu de vedere,un anti-model,si nu se abate de fapt de la modelul cumplit al rautatii sexuale,careia i s-a pus eticheta asta de model masculin.

Dar nu crezi ca se poate a fi o ombinare a toate astea....adica sa fie autoritar-cand trebuie- sa aiba simtul responsabilitati,sa il poti manipula,cand trebuie(si manipulat zic prin a-l determina sa faca anumite lucruri atunci cand se cere o situatie) Crezi ca astfel de persoane nu exisa? Atunci te inseli amarnic pentru ca eu una am intalnit atfel de persoane.ce edrept sunt tinta perfecta a celor fara scrupule insa daca gaseste partenera perfecta sau partenerul perfect totul va fi foarte minunat.Cunosc cazuri de barbati care sunt exact asa,tata pentru copil,supus partenerei,dar si duri atunci cand situatia o cere,stiu sa fie in armonie cu ei insasi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca asta vor femeile? -o fi adevarat ce spunea cineva,intr-o postare anterioara,ca asta e genul de barbat pe care il vor femeile...

Sa fie autoritar??? -ce calitati!! ,lipsit de scrupule,dur si crud!!! ,usor de...manipulat(!!!)

Asta vreti??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×