Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai tu ai pus semne de intrebare deci ai intrebat.

Model al moleculei... nu am auzit. Nu stiu la ce te referi. De exemplu fie substanta 1,2-diclordimetiletena sau 2,3-diclor 2-butena (denumire corecta daca luam dupa alcanul omolog cu catena cea mai lunga), este una si aceeasi substanta insa nu stii daca este in forma cis sau trans

 

CH3..CH3 .......................................... CH3 C|

| ......| .............................................. |.......|

C..=.C........asta e forma "cis" ..............C..=..C ........iar asta e forma "trans"

| ......|.................................................|...... |

Cl......Cl .............................................Cl.....CH3

 

 

Daca stii ce sunt perioadele si grupele inseamna ca stii si care este criteriul de impartire ; metalele au anumite proprietati fizice si chimice,diferite de cele ale nemetalelor. Principala proprietate fizica prin care difera este conductivitatea electrica. Spui ca stii dar de fapt detii niste informatii incomplete, pt ca sa fie complete trebuie sa treci printr-un proces de invatare sistematic. Ca sa intelegi cu e cu informatiile astea eu am sa iti spun ca apa poate sa fiarba la 40 de grade celssius. Tu ai sa dai cu gugalu si ai sa spui ca nu e adevarat, ca temperatura de fierbere a apei e 100.... Este exact ca atunci cand spui ca 1+1 fac 2, ei eu iti spun ca 1+1 fac 10 !

Sa vad daca mai ai tupeu sa scoti limba.

Doh! Te roooooooooooog! ;)

Fara ultima parte nu mergea!?

Daca erai fata scoteam limba sigur! ;)

Da,am pus intrebare dar vroiam amanuntit.....nu generalizat....eu stiu tot ce mi s-a predat pana acum la scoala si 30% din astea stiu suplimentar......la ce va asteptati la 14 ani?!

Modelul moleculei este asezarea atomilor atomilor moleculei in spatiu...........

Da normal ca stiu criteriul periodicitatii(sincer mi-ar fi rusine sa postez fara sa-l stiu),dar totusi...aia cu conductivitatea stiam....dar...probabil exista si altele......la nivel chimic......

Nu detin informatii incomplete, iar daca as detine, in maxim 2 zile le-as completa, pentru ca seara la culcare ma zgarie pe creieri.......

Pana la urma ne cunoastem personal sa stii tu daca sunt complete?! Da(din nou) sunt complete pentru secventele invatate in scoala......nu sunt zmeu sa invat asa mult suplimentar(chiar acum am in derapta o carte veche de chimie care explica afinitatea)...

Iti multumesc pentru raspuns!

Editat de EiNsTeIn'S~SoUl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

apa fierbe la 100 de grade daca presiunea atmosferica este de 0 at sau 1 ata (atmosfere tehnice absolute) Fierbe si la 40 de grade daca este un vacuum de 0, 6 at iar 1 +1 fac 2 dar in baza 10, in baza 2 fac 10...

Metalele au pe ultimul strat 1,2,3 electoni si ii pun la dispizitia altor elemente pt a forma compusi, nemetalele au 5,6,7 electroni si preiau de la alte elemente electroni. De aceea metalele conduc curentul electric pt ca renunta usor la electroni si pot sa faca o miscare dirijata de sarcini electrice. Exista unele elemente care au 4 electroni pe ultimul strat si pot accepta inca 4 sau pot ceda pe cei 4 in anumite conditii acestia sunt semimetalele sau semiconductorii Si, Ga, Se....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
apa fierbe la 100 de grade daca presiunea atmosferica este de 0 at sau 1 ata (atmosfere tehnice absolute) Fierbe si la 40 de grade daca este un vacuum de 0, 6 at iar 1 +1 fac 2 dar in baza 10, in baza 2 fac 10...

Metalele au pe ultimul strat 1,2,3 electoni si ii pun la dispizitia altor elemente pt a forma compusi, nemetalele au 5,6,7 electroni si preiau de la alte elemente electroni. De aceea metalele conduc curentul electric pt ca renunta usor la electroni si pot sa faca o miscare dirijata de sarcini electrice. Exista unele elemente care au 4 electroni pe ultimul strat si pot accepta inca 4 sau pot ceda pe cei 4 in anumite conditii acestia sunt semimetalele sau semiconductorii Si, Ga, Se....

Multumesc outlander!

I've been waiting for this!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×