Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce formula, de ex.: CH3COONa, nu este scrisa asa: C2H3O2Na sau cel putin CH3CO2Na ?!?!?!?!?!!

Stiu ca are legatura cu structura..cred.....dar imi puteti dvs explica mai amanuntit de ce!? :tease:

Editat de EiNsTeIn'S~SoUl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce formula, de ex.: CH3COONa, nu este scrisa asa: C2H3O2Na sau cel putin CH3CO2Na ?!?!?!?!?!!

Stiu ca are legatura cu structura..cred.....dar imi puteti dvs explica mai amanuntit de ce!? :tease:

 

 

Nu l-ai intrebat si tu pe dom' profesor?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Refuz....vreau acum....oricum am dus-o cu chimia si citesc(la fel si fizica) din carti vechi de liceu...dar ....va rog are cineva un raspuns....???

Nu uitati cat de incapatanat in informare sunt!

Deci?! :P :P :tease: :o:

Editat de EiNsTeIn'S~SoUl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fiindca gruparea -COOH este o grupa functionala specifica acizilor organici si se numeste grupare carboxilica si nu poti sa o scrii -CO2-H sau ca in exemplul tau -CO2-Na decat daca scrii o formula bruta. Cand ai sa ajungi in clasa a X a si ai sa studiezi chimia organica ai sa intelegi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca stim o formula chimica, ea ne da toate informatiiile despre modelul moleculei respective?(adica: care atom e legat cu care)

??

 

Si KNO3 este sare nu?!

 

 

Cum s-au gandit chimistii sa imparta tabelul in metale si nemetale?! Ce au in comun metalele sau nemetalele?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

KNO3 este o sare a potasiului cu acidul azotic se numeste azotat de potasiu

 

daca stim formula stim multe informatii despre molecula substantei respective

 

Tabelul elementelor a fost elaborat de Mendeleev si a ordonat elementele pe grupe si perioade

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
KNO3 este o sare a potasiului cu acidul azotic se numeste azotat de potasiu

 

daca stim formula stim multe informatii despre molecula substantei respective

 

Tabelul elementelor a fost elaborat de Mendeleev si a ordonat elementele pe grupe si perioade

.....Tot ce mi-ai spus tu stiam.............................ai raspuns in tangenta cu ce am intrebat.............

Vroiam sa imi confirmi ca KNO3 e sare si gata....

....eu am intrebat daca se poate sti modelul moleculei dupa formula.....

.....si pe ce criteriu au numit METALE SI NEMETALE ...nu principiul periodicitatii pe care de altfel in stiam.........

:jester: :cheer: :- :- :P 8) 8) ;) ;)

 

In orice caz..mersi pentru efort...........

Who's next!?! :D :stars: :doh: :o: :jester:

Editat de EiNsTeIn'S~SoUl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai tu ai pus semne de intrebare deci ai intrebat.

Model al moleculei... nu am auzit. Nu stiu la ce te referi. De exemplu fie substanta 1,2-diclordimetiletena sau 2,3-diclor 2-butena (denumire corecta daca luam dupa alcanul omolog cu catena cea mai lunga), este una si aceeasi substanta insa nu stii daca este in forma cis sau trans

 

CH3..CH3 .......................................... CH3 C|

.|......|.................................................|.......|

C..=.C........asta e forma "cis"...............C..=..C ........iar asta e forma "trans"

.|......|.................................................|...... |

Cl......Cl .............................................Cl.....CH3

 

 

Daca stii ce sunt perioadele si grupele inseamna ca stii si care este criteriul de impartire ; metalele au anumite proprietati fizice si chimice,diferite de cele ale nemetalelor. Principala proprietate fizica prin care difera este conductivitatea electrica. Spui ca stii dar de fapt detii niste informatii incomplete, pt ca sa fie complete trebuie sa treci printr-un proces de invatare sistematic. Ca sa intelegi cu e cu informatiile astea eu am sa iti spun ca apa poate sa fiarba la 40 de grade celssius. Tu ai sa dai cu gugalu si ai sa spui ca nu e adevarat, ca temperatura de fierbere a apei e 100.... Este exact ca atunci cand spui ca 1+1 fac 2, ei eu iti spun ca 1+1 fac 10 !

Sa vad daca mai ai tupeu sa scoti limba.

Editat de outlander

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×