Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Credinta clasica - o comedie patetica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

dumnezeu.

aproapele.

desi sunt pacatos .iar daca ar fi sa fiu judecat corect am incalcat destule porunci.si se spune ca daca ai incalcat una le-ai incalcat pe toate.

La domle', nu-ti mai da in cap...vezi partea pozitiva a lucrurilor si ... mai ales...nu mai face karma proasta de acum inainte. Nu? :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La domle', nu-ti mai da in cap...vezi partea pozitiva a lucrurilor si ... mai ales...nu mai face karma proasta de acum inainte. Nu? :good:

intrebari ce e karma? este adevar sau iluzie? de unde a venit?

 

intrebari ce e karma? este adevar sau iluzie? de unde a venit?

ps ca sa nu fie nici o confuzie -cred in biblie- 100 la suta corecta

Editat de IRII

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intrebari ce e karma? este adevar sau iluzie? de unde a venit?

 

 

ps ca sa nu fie nici o confuzie -cred in biblie- 100 la suta corecta

Ma rog...e complicat. Daca nu ne dadea liberul arbitru...ce bine era. Da' asa...ne chinuim aici ca amaratii sa ne ardem karma. Nu am rabdare sa ma lansez in teorii si definitii. Zic asa la modul general.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma rog...e complicat. Daca nu ne dadea liberul arbitru...ce bine era. Da' asa...ne chinuim aici ca amaratii sa ne ardem karma. Nu am rabdare sa ma lansez in teorii si definitii. Zic asa la modul general.

karma este din india venita- este religie - ex. ai facut sa zicem 30 de pacate trebuie sa le ispasesti si te reincarnezi . la reincarnare le ispasesti pe alea sa zicem dar mai faci alte 30 si tot asa . nu se sfirseste niciodata. deci a ajunge in " nirvana" este aberatie ca nu ai cum. adica cu alte cuvinte " omul este dumnezeu" si " evolueaza" ???? intr-o sfera mai inalta - etc etc etc toate religile care proclama " omul este dumnezeu" au inceput cu satan cind a ispitit-o pe eva, cum a ispitit-o ? pai versetele sunt. geneza 3.1 " Sarpele era mai siret decit toate fiarele campului pe care le facuse domnu Dumnezeu , el a zis femeii "oare a zis Dumnezeu CU ADEVARAT sa nu mincati din pomul din gradina? deci i-a pus o intrebare tocmai ca sa sadeasca INDOIALA.

GENEZA 3,4 " HOTARIT nu vezi muri,- il face pe Dumnezeu MINCINOS

dar Dumnezeu stie ca atunci cind veti minca din el, vi se vor deschide ochii si veti fi CA DUMNEZEU cunoscind binele si raul"- apoi spune ca " omul e dumnezeu"

face acelasi lucru si azi . indoiala, minciuna, " omul e dumnezeu" tocmai ca el a vrut sa devina dumnezeu si bineinteles ca nu a putu si atunci ce si-a zis. lasa ca ma razbun" pe toti ca " dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui" si satan stie ca va veni o zi " cind saminta femeii ii va zdrobi capul" si atunci ideea lui e clara " omoara-i pe toti" -suna a teoria evolutiei " cel mai tare castiga> exista rase inferioare, etc" - hitler era un mare fan a teoriei evolutiei. deci " rasa superioara" etc....minciuni

Editat de IRII

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru toti ateii , mai ales pentru cei inraiti ,

Dragii mei , haideti sa gandim logic:

nu poti sa afirmi ceva , despre ceva , daca habar nu ai . Nu poti afirma ca nu exista divinitate daca nu ai citit macar o biblie , sau o carte despre istoria religiilor . Nu le poti considera baliverne pana nu studiezi.

Stiinta ...da ...cum sa uit de ea !!! S-a descoperit ca apa contine doua molecule de hodrogen si una de oxigen (H2O) -parca asa era [ca am mai tras chiulul la chimie] - poti contrazice asa ceva ? nu , sunt convins ca nu , pai si atunci , orice se poate dovedii dpdv stintific este purul adevar .

Comparatiile care le folositi sunt doar acelea care va sustin ideile si "credinta" voastra . Binenteles ca matematica, fizica, chimia sunt stiinte exacte, dar exista si stiinte care nu pot fi nici confirmate , nici infirmate .

Daca omul se trage din maimuta, maimuta din papagal, papagalul din broasca ... unde ajungi ?? unde nu se mai poate raspunde , credinciosul apeleaza la divinitate <nu stiu girafa din ce se trage ..hmmm , inseamna ca e ceva mai presus decat noi , care a creat ceva ...hai sa-L numim Dumnezeu >.Si uite asa apare CREDINTA -nu sunt curios ce definitie are cuvantul in dex , in opinia mea credinta inseamna a fi capabil sa crezi in ceva ce nu poti vedea . Ateul zice "daca nu vad , nu cred " , nici aerul nu-l vezi , dar il respiri ... Tu ca ateu ai vreo dovada palpabila cu care sa ma contrazici ? sa poti spune ca "bigbang-ul" a creat viata pt ca ...bla,bla...nu Dumnezeu , pt ca ...bla,bla...ai ajuns tu singur la concluzia asta sau ai citit undeva ca ..cam asa ar fi ..mda...asa suna cel mai palpabil.

Mi s-a sugerat mai sus sa compar tehnologia de acu` 100 ani cu cea din prezent , sau sa-mi imaginez cum ar fi peste o alta 100 de ani ... nu pot sa zic decat ca ma amuz teribil . Acu`nu tre`sa va imaginati ca cei mai credinciosi asa din fire au incetat sa evolueze si au ramas undeva ..putin mai in fata de maimuta , iar tehnologia ar fi un ozn pt noi . Este firesc ca lucrurile sa evolueze , ma indoiesc insa ca peste 100 de ani va mai ramane ceva din omenire .

daca te duci in india si le spui alora ca crishana nu a existat probabil ca-ti baga otrava in ceai , daca mergi la un grec si-i spui ca dyonisus nu a existat, te spanzura de stalpul de electricitate , daca-mi spui mie ca Isus nu a existat(exista) , eu te las in pace , caci omul sanatos nu are nevoie de doctor . Tie ca ateu ce sa-ti spun ? ca teorema lu` pitagora era defapt a lui Ion Creanga ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu se poate demonstra ca un lucru nu exista,nu inseamna cateodata nimic.Demonstreaza-mi ca nu exista maimute roz intr-o alta galaxie.Poti?

Stiinta spune ca se ajunge la primele bacterii si alge care au existat pe pamant.

Acum mii de ani,oamenii credeau ca Zeus arunca fulgere pe pamant cand e suparat pe muritori........nu puteau intelege de ce apar fulgerele pe cer,si au gasit o explicatie religioasa.Dar intre timp,stiinta a mai evoluat,nu mai putem totul pe seama zeilor.Era mai bine atunci?

 

Grecii sunt ortodoxi(majoritatea),nu cred ca te spanzura daca le spui ca Dionysos nu a existat.nici cei care cred in Krishna,decat daca ai "norocul" sa intalnesti vreun fanatic........PS:ai mai multe sanse sa intalnesti fanatici crestini sau musulmani,si ei cred in acelasi D-zeu.

Editat de Glamorous_witch_girl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu se poate demonstra ca un lucru nu exista,nu inseamna cateodata nimic.Demonstreaza-mi ca nu exista maimute roz intr-o alta galaxie.Poti?

Stiinta spune ca se ajunge la primele bacterii si alge care au existat pe pamant.

Acum mii de ani,oamenii credeau ca Zeus arunca fulgere pe pamant cand e suparat pe muritori........nu puteau intelege de ce apar fulgerele pe cer,si au gasit o explicatie religioasa.Dar intre timp,stiinta a mai evoluat,nu mai putem totul pe seama zeilor.Era mai bine atunci?

 

Grecii sunt ortodoxi(majoritatea),nu cred ca te spanzura daca le spui ca Dionysos nu a existat.

 

 

deacord cu tine .

nu pot spune de maimutele roz, la fel cum nici tu nu poti.

si primele bacterii si alge din ce provin ?

la fel si pamantul se credea patrat , noroc cu stiinta , dar , inca stiinta nu poate infirma Divinitatea

un om, bolnav de cancer, mai avea de trait vreo 6 luni . asa ca omul s-a dus in lume sa vada ce nu a vazut macar sa moara inpacat. Dupa cele 6 luni , omu nostru tot mai bine se simtea , asa ca s-a dus din nou la doctor :good:"Domne`, ce se intampla ? nu mai mor ? Eu nu mai am nimic, am vandut totul pentru mica mea escapada ....acu astept sa mor " ce sa vezi , la analize nu mai era urma de cancer . omul nostru era sanatos tun . Nu s-a gasit nicio explicatie , ce sa se fi intamplat oare ? (caz real si fara precedent)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deacord cu tine .

nu pot spune de maimutele roz, la fel cum nici tu nu poti.

si primele bacterii si alge din ce provin ?

la fel si pamantul se credea patrat , noroc cu stiinta , dar , inca stiinta nu poate infirma Divinitatea

un om, bolnav de cancer, mai avea de trait vreo 6 luni . asa ca omul s-a dus in lume sa vada ce nu a vazut macar sa moara inpacat. Dupa cele 6 luni , omu nostru tot mai bine se simtea , asa ca s-a dus din nou la doctor 8)"Domne`, ce se intampla ? nu mai mor ? Eu nu mai am nimic, am vandut totul pentru mica mea escapada ....acu astept sa mor " ce sa vezi , la analize nu mai era urma de cancer . omul nostru era sanatos tun . Nu s-a gasit nicio explicatie , ce sa se fi intamplat oare ? (caz real si fara precedent)

era un caz de malpraxis.. :good: au gresit analizele doctorii.

 

Deşi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×